Важко сказати, коли саме в помешканні людини оселився перший тарган. Але очевидно, що історія наших взаємин триває багато століть. Сьогодні ці комахи – найвідданіші нам істоти, які зовсім не хочуть залишати домівки та квартири дніпрян. Чому тарганів стало більше? Чим вони небезпечні? Як позбутися шкідливих сусідів? Про це розповість «Наше місто».
Комах стало менше, але скарг більше
Звісно, перепису настирливих комах ніхто не проводив, але ще в нульових світова громадськість звернула увагу на зменшення їхньої чисельності. Це стривожило. Як це так! Стільки років разом жили і тут на тобі! Занепокоєння, до речі, цілком обґрунтоване. Кажуть же, що таргани радіації не бояться і повітря брудне їм байдуже, то чого ж гадам не вистачає! На думку вчених, причиною депопуляції цих істот стала, в основному, сучасна «синтетична» їжа.
– Порівняно з 1990-ми тарганів дійсно стало менше, – стверджує Віктор Бригадиренко, доцент кафедри зоології та екології ДНУ. – Я так розумію, що причин тут кілька. Можливо, для 20% комах – не та їжа, для 5% – наявність консервантів у продуктах, для 40% – мікропластик у наших квартирах. Для решти – сукупність цих факторів або якісь інші причини.
Але водночас фахівці зазначають, що прусаки зовсім не покинули насиджені дніпровські будинки і квартири. Останнім часом домашніх комах, навпаки, стало більше. На думку містян, у надмірній активності шестиногих сусідів винні теж сусіди. Але вже двоногі.
– Сьогодні заселеність тарганами житлових приміщень, а також виробничих, адміністративних, складських площ є досить високою, – констатує Людмила Бірюкова, завідувачка відділення дезінфектології відокремленого структурного підрозділу Дніпровський районний відділ державної установи «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України». – Про це свідчать численні звернення громадян. Скарг стало суттєво більше. Найчастіше дніпряни скаржаться на сусідів, квартири яких перебувають в антисанітарних умовах, на приїжджих (переселенців). Повідомляють також, що коли поруч проводять ремонт, таргани прибігають до сусідів.
Утім, що тут такого? Чим небезпечні таргани, яку загрозу вони несуть нашому здоров’ю?
Чим небезпечні шестиногі монстри
Доведено, що руді та чорні таргани, вважаючи за краще харчуватися відходами, здатні переносити збудників таких захворювань, як гепатит, туберкульоз, інфекції шлунково-кишкового тракту, пневмонію, менінгіт. Крім вірусів і мікроорганізмів, на своєму тільці ці комахи переносять яйця гельмінтів (глистів) і амеб. Ну і вигляд цих шестиногих монстрів особливого розчулення не викликає.
– Річ у тім, що більшості людей таргани справді спричиняють психологічний дискомфорт, – зазначає дезінфектолог Людмила Бірюкова. – Сам вигляд цих комах огидний. Така реакція небезпідставна. Вони – джерело антисанітарії в місцях зберігання продуктів. Небезпека в тому, що таргани є механічними переносниками багатьох інфекційних хвороб. На своїх лапках вони переносять збудники сальмонельозу, дизентерії, інших кишкових інфекцій. Можуть спричиняти алергічні реакції.
Алергія на тарганів – не метафора. Коли вони скидають шкіру або випорожнюються, виділяють білки, які здатні викликати найсильнішу алергічну реакцію. Тобто саме наші немилі сусіди – одні з найпоширеніших джерел аероалергенів у світі. Типові симптоми алергії на тарганів: кашель, закладеність носа, шкірний висип, захриплість, вушні інфекції. Найгірше, що ці симптоми можуть стати хронічними, триваючи довше, ніж звичайна сезонна напасть.
Фізичне неприйняття тарганів має ім’я – кацаридафобія. Вчені вважають, що схильність до цієї фобії закладена генетично. Вона могла виникнути, наприклад, у дітей, яких як покарання залишали в темних місцях, де водилися прусаки. Потім дитячі страхи можуть успадкувати нащадки
Очевидно, що з непроханими сусідами потрібно боротися.
Як у Дніпрі борються з тарганами
Помітити вдома тарганів часто не так просто. Багаторічний досвід спільного проживання з людьми навчили їх маскування. До того ж з’являються ці комахи зазвичай вночі. Можна тільки сказати, що вони люблять вологі й теплі місця. У квартири прусаки та їхні біологічні родичі проникають через вікна, тріщини в стінах і часто переповзають по трубах.
Боротися з небажаними супутниками краще комплексно. Адже, якщо в одній лише квартирі організувати цькування, тарганчики образяться і втечуть до сусідів. У будинках комунальної власності дезінсекцію проводять кілька разів на рік.
– За графіком дезінсекція проводиться 6 разів на рік, тобто раз на два місяці, – розповідає Єгор Худяков, представник департаменту житлового господарства міської ради Дніпра. – Її проводять у підвальних приміщеннях і на горищах. Якщо ж є потреба та звернення від мешканців, виконують цю послугу частіше. Найпоширеніша причина нашестя тарганів – неналежний догляд за своїм житлом.
Дніпровські журналісти неодноразово писали про недбайливих містян, які перетворили квартири на смітники. У таких умовах у гостях у комах опинялися самі горе-дніпряни.
У будинках ОСББ боротьба з комахами – відповідальність самих мешканців.
– У місті предостатньо компаній, які займаються дезінсекцією, – зазначає Олег Браславець, виконавчий директор об’єднання співвласників будинку на Новокримській, 3. – Проводимо її не рідше, ніж раз на півроку. Навесні та восени – обов’язково. За потреби робимо й частіше. Зауважу, що одночасно з дезінсекцією проводять також дезінфекцію та дератизацію. Тобто до вирішення проблеми підходимо комплексно: крім тарганів боремося з щурами, мишами, комарами, гнусом, клопами та іншою домашньою нечистю. Укладаємо договір, згідно з яким нам і надають таку послугу. Вартість річного обслуговування багатоквартирного будинку на Новокримській, 3 – близько 12 тисяч гривень.
Підкреслимо, що фірми обробляють тільки місця загального користування. Власники квартир борються з тарганами на свій розсуд.
У квартирах оселилися й американські гіганти
Крім прусаків і більш рідкісних чорних тарганів у будинках дніпрян зрідка можна зустріти і величезних «американців». Причина, найімовірніше, у глобальному потеплінні, внаслідок якого теплолюбні монстри прописалися в невластивому їм середовищі. По-своєму, це навіть непогано. Адже за народними прикметами – великі чорні таргани в будинку до багатства і морити їх гріх. Ну а 5-сантиметрові американські таргани і взагалі обіцяють незліченні скарби! Так-то воно так, але, судячи з усього, багатими нам не бути. Річ у тім, що прусаки нещадно знищують конкурентів за харчові ресурси.
– Чорні таргани відкладають яйця в спеціальні капсули-оотеки, які із задоволенням поїдають прусаки, – пояснює зоолог Віктор Бригадиренко. – Оотеки ці великі та смачні, тож виживають небагато тарганищ. Не гребують прусаки і юними тарганячими дітками – апетитними та ніжними. Оскільки чорні таргани ростуть і дорослішають значно повільніше за своїх рудих родичів, в еволюційній сутичці вони аутсайдери.
Зі сказаного зрозуміло, що боротися потрібно насамперед із прусаками. Знищують їх традиційними хімічними препаратами. Найбільш відомі:
- дихлофос Ультра – 100 грн (200 мл);
- гель «Убойна Сила» – 104 грн (75 мл);
- гель «Некусайка» – 45 грн (35 мл);
- аерозоль «Raid Botanicals» – 219 грн (300 мл).
Залишаються популярними і народні способи боротьби з непроханими сусідами. Наприклад, «Гримуча суміш» – пакетик борної кислоти + варене яйце.
Яйце варять близько 40 хвилин, жовток розминають із порошком борної кислоти, додають крапельку рослинної олії для запаху і катають із суміші кульки діаметром 5-7 мм. «Ласощі» розкладають у місцях скупчення комах.
Але, мабуть, найдієвіші методи – ремонт і виморожування. Після капітального ремонту тарганів у вашій квартирі (сусіди не беремо до уваги) не буде мінімум кілька місяців. Ну, а в холодному сухому приміщенні вони взагалі не оселяться. Не люблять таргани холоднечу!