З 28 жовтня функції центральної МСЕК виконуватиме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності, який знаходиться у Дніпрі. Він розглядатиме скарги на рішення та проводитиме перевірки щодо висновків про інвалідність. А довідками про втрату функціональності – так буде називатися встановлення інвалідності – займатимуть регіональні лікарні. Куди потрібно буде звертатися, коли МСЕК ліквідують – читайте у матеріалі «Нашого міста».
Після гучних скандалів з довідками про інвалідність у прокурорів та величезними статками у голів медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), було вирішено комісії ліквідувати. Для цього 22 жовтня президент Володимир Зеленський провів засідання Ради нацбезпеки та оборони та за результатами з’явився указ ліквідувати МСЕК до кінця 2024 року.
Нагадаємо, що з радянських часів існували лікарсько-трудові експертні комісії, а в часи незалежності їх перейменували. Наразі таких комісій 328 по всій Україні (з них 25 обласних бюро та понад 300 центрально-міських та міжрайонних комісій).
До складу цих комісій входили не менше 3 вузькоспеціалізованих лікарів, фахівець із реабілітації та психолог. Також у складі були представники МОЗ, Мінсоцполітики, Фонду соціального страхування, Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Пенсійного фонду та органів державної служби зайнятості.
«Зараз у комісіях по-різному – де п’ять, де сім, а може й менше. Точної цифри ніде не значиться, немає якоїсь обов’язковості. При цьому вже досить давно у МСЕК лише лікарі, представників соціальних структур, на жаль, немає. Адже вони знають соціальну складову життя цих людей», – розповідав у серпні 2023 року голова об’єднання “Союз осіб з інвалідністю України” Анатолій Савчук.
Буває й таке, що у комісіях є тільки одна людина. І при цьому їх робота викликає досить багато нарікань.
«Люди іноді досить довго ходять до МСЕК, щоб отримати інвалідність, і буває, що отримують її лише за гроші. А потім взагалі абсурд – треба щороку підтверджувати інвалідність, інвалідам усіх трьох груп. А що, за рік нога відросте?” Але якщо пропустити комісію, інвалідність можуть зняти за замовчуванням. Відповідно, людина позбавляється пенсії за інвалідністю» , – заявляла торік заступник головного лікаря Київського опікового центру, голова благодійного фонду “Крила перемоги” Вікторія Крамаренко.
Після початку повномасштабного вторгнення як серед військових, так і серед цивільних багато тих, хто отримав поранення та має пройти через МСЕК. Але навіть за умови, що деякі хвороби пожиттєві, люди не могли отримати реальних висновків.
Втрати функціональності замість встановлення інвалідності
Існує Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я, яку визнала у 2001 році 191 країна-учасниця ВООЗ. Ця система дозволяє встановлює ступінь обмеження життєдіяльності, та визначає, наскільки можна покращити можливості пацієнта та його середовище.
У квітні 2022 року ухвалено Національний класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я на основі міжнародної класифікації.
«Буде розроблений електронний модуль оцінки рівня функціонування, обмеження життєдіяльності і здоров’я особи. Сукупність таких рішень дасть змогу створити цілісну систему реабілітації», – пояснювали в МОЗ.
Це інструмент, під який потрібне відповідне законодавство, бо якщо тільки скасувати МСЕК, то система залишиться тією самою.
Для цього в Кабміні підготували та винесли на громадське обговорення законопроєкт про реформування системи медико-соціальної експертизи. Він має цифровізувати проходження експертизи, спростити оскарження та змінити підхід для визначення потреби людини. Тобто не просто виплачувати пенсію, а зробити так, щоб людина розвивалася та була повноцінним членом суспільства.
А 29 жовтня стало відомо, що Верховна Рада в цілому прийняла законопроєкт щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи.
Куди звертатися, коли МСЕК ліквідують
Один з етапів медичної реформи передбачав, що кожна область стала окремим госпітальним округом, який своєю чергою поділяється на кластери. У межах одного госпітального округу лікарні розділені на надкластерні, кластерні та загальні.
Як заявляв міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, з 1 січня 2025 року функції експертних комісій мають перейти до кластерних і надкластерних лікарень.
Дніпропетровський регіон складається з 7 кластерів:
- Дніпровський
- Кам’янський
- Криворізький
- Нікопольський
- Новомосковський
- Павлоградський
- Синельниківський.
В нашій області 16 кластерних лікарень та 7 надкластерних. Всі вони підключені до електронної системи, тому можна буде побачити, який лікар поставив діагноз.
За словами Ляшко, адміністрація МСЕК надалі не має перейти на керівні адмінпосади в інші лікарняні установи. Їм буде ні до цього, бо у 2024 році за матеріалами СБУ підозри у скоєнні злочинів отримали 64 посадовці медико-соціальних експертних комісій, ще 9 осіб вже засуджено.
Автор: Ірина Логуш
Раніше ми писали, українцям запропонують накопичувати на пенсію самотужки.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Україна
Позначки: Головне, Новини Дніпра