У вечірній промові 25 жовтня президент Володимир Зеленський доручив Кабміну запровадити з 1 грудня програму, яка передбачає виплату тисячі гривень кожному українцю. Як пізніше пояснили в міністерстві економіки, це будуть кошти в рамках існуючих програм, які не встигають освоїти до кінця року. Точна сума, яку виплатять в рамках ініціативи президента, поки не відома. Вона буде залежати від того, скільки людей зголосяться взяти участь у програмі. Про те, які наслідки матиме ця ініціатива для України читайте в матеріалі «Нашого міста».
У зверненні 25 жовтня Володимир Зеленський говорив про підготовку до зими. Він заявив, що для підтримки українців ініціює програму, за якою кожен громадянин отримає тисячу гривень.
«Зараз на всіх рівнях нашої держави має тривати підготовка до найближчих місяців. Опалювальний сезон. Зима. Багато роботи в енергетиці – це захист об’єктів, це робота над стійкістю системи, – заявив у зверненні президент. – Я доручив уряду запровадити з 1 грудня нову програму, яка буде відчутною для кожної сім’ї в Україні. Є-підтримка для всіх наших людей – дорослі, діти, кожна сім’я в Україні. Тисяча гривень на людину».
Через два дні після заяви президента в міністерстві економіки пояснили, як можна отримати гроші та хто за це платить.
«Використати (тисячу гривень – ред.) можна протягом зими – грудень, січень, лютий. Гроші надходитимуть на картку програми «Національний кешбек», тобто потрібно її відкрити. Це віртуальна картка, її можна відкрити через «Дію», – пояснював в ефірі телемарафону перший заступник міністра економіки Олексій Соболев.
Тисячу гривень можна буде використати на:
- придбання українських товарів;
- оплату комуналки – комунальних, мобільний зв’язок, транспорт тощо;
- на квитки Укрзалізниці;
- на покупку українських лікарських засобів;
- на книжки та мобільний зв’язок;
- донати військовим.
Гроші отримують як дорослі, так і діти, а витратити їх потрібно впродовж грудня 2024 року та січня з лютим 2025 року.
За словами Соболева, фінансувати це будуть за рахунок коштів існуючих програм міністерств, які не встигають освоїти до кінця року.
Як це вплине на економіку України
Як вважає економіст та аудитор Михайло Крапивко, нова ініціатива президента викличе додаткову інфляцію.
«Підприємці, розуміючи, що буде зайва тисяча, почнуть швидше піднімати ціни. Хоча ця тисяча дуже обмежена по використанню. Це ліки, комуналка й таке інше. Ці гроші зарахують на карту кешбека. З іншого боку, 30 млрд виділити на роздачу людям у той час, коли тут же влада кричить, що в бюджеті дірка…На мій погляд, це просто злочин проти економіки. Через це економіка скоріше піде в тінь», – вважає Михайло Крапивко.
Разом з цим виникає питання: навіщо приймали закон про підвищення податків, якщо є зайві кошти?
«Якщо у вас є у бюджеті зайві гроші, будь ласка, внесіть зміни до бюджету, перерозподіліть їх із тих статей, де ви не використали, на оборону, і ніхто вам слова не скаже», – говорить експерт.
Михайло Крапивко сумнівається, що це гроші з допомоги західних партнерів. Бо допомогу Україна отримає на зарплати лікарям, вчителям – на соціальну сферу.
«Вони (донори – ред.) стежать за своїми грошима. Скоріше, це наша дохідна частина бюджету. Якщо вони роздали кошти, щоб люди задонатили, то у людей, при зростанні цін, вже не вистачає на їжу та ліки. Чи багато, при нинішньому рівні життя, захотять задонатити цю тисячу військовим? Це кошти на споживання», – вважає економіст Михайло Крапивко.
Він впевнений, що коли донори побачать, як Україна витрачає кошти, то будуть допомагати ще менше. Й програма з допомоги українцям перетвориться на «роботу на ворога».
Як вважає економіст Олег Пендзин, спочатку треба було прийняти зміни до бюджету на 2024 рік та передбачити таку програму витрачання українських коштів.
«Як я знаю, бюджетної програми з роздачі тисячі гривень на сьогоднішній день немає, – заявив в ефірі 5 каналу Олег Пендзин. – Економічного сенсу я в цій ситуації не бачу. Хочу нагадати, що було прийнято ВР законопроєкт щодо збільшення воєнного збору до 5%, що, теоретично, може принести додатково 30 млрд грн до кінця цього року. Ці кошти потрібні на безпеку та оборону. Тобто у нас з вами з кишені витягають 30 млрд грн, і нам зараз тих 30 млрд грн роздають у вигляді тисячі гривень на кожного».
Ніяких наслідків для економіки це не матиме: гроші витягли з обороту та повернули назад. Як вважає економіст, це не може бути драйвером української економіки.
Тисячу вже роздавали
Нагадаємо, що у 2008 році Юлія Тимошенко започаткувала програму з роздачі тисячі гривень тим, хто втратив свої заощадження у Сбєрбанку. У 2012 році цю ідею підхопив Віктор Янукович, і народ прозвав ці гроші «Юліною» та «Вітіною тисячею».
Під час ковіду гроші давали тим, хто повністю вакцинувався. Зараз тисячу гривень дають всім без жодних умов. Тобто гроші отримає як родина переселенців, так і родина колишньої керівниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, яка стала відомою після скандалу з фіктивними довідками про інвалідність.
Автор Ірина Логуш
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Новини Дніпра