Водійські права – це новий рівень свободи, впевнено кажуть численні водії. Мати легальну можливість керувати автівкою або іншим транспортним засобом – дуже корисна та відкриває нові горизонти. В першу чергу – професійні, адже водії дуже потрібні і в цивільному житті, і під час захисту країни. Та й загалом, просто мандрувати за кермом авто – теж дуже приємна опція.
Якою є процедура отримання водійського посвідчення, які нюанси та складнощі є на цьому шляху та скільки коштують неформальні шляхи “вирішення питання” – дізнавалося “Наше місто”.
Найпопулярніша категорія – В
По-перше, варто визначитися, яким саме транспортним засобом ви плануєте керувати, відповідні тоді і права певної категорії:
А1 – мопеди та скутери, об’єм мотора в яких не перевищує 50 см3. Для отримання прав мінімальний вік майбутнього водія має бути від 16 років.
А – мотоцикли та інша мототехніка з двигуном від 50 см3. Видача прав з 16-річного віку.
В1 – трицикли, квадрицикли чи квадроцикли. Водій має бути повнолітнім (з 18 років).
В – найбільш популярна категорія. Це – легкові автомобілі вантажопідйомністю до 3,5 т. Керувати машинами можна з 18 років.
С1 – вантажні автомобілі з вантажопідйомністю до 7,5 т. Отримати права можна з 18 років.
С – категорія вантажних автомобілів від 7,5 т. Видача прав можлива з 18 років.
D1 – категорія, що дозволяє керувати мікроавтобусами та іншим транспортом для перевезення пасажирів з обмеженою кількістю місць (до 16 осіб). Права можна
отримати з 21 року.
D – категорія, що дозволяє керувати автобусами з місцями для пасажирів (від 16 та більше). Права також можна отримати з 21 року.
Е – категорія дає можливість керувати вантажними автівками з вантажними причепами. Отримати права можна з 19 років за наявності відповідного стажу водіння.
Вивчаємо теорію – самостійно або в автошколі
Отже, як зараз можна отримати водійське посвідчення, аби на законних підставах керувати автівкою?
Відповідно до законодавства України посвідчення водія видають виключно сервісні центри МВС. Саме на базі центрів відбуваються теоретичні та практичні іспити для майбутніх водіїв, за підсумками яких можна отримати права.
Тож в першу чергу варто обрати, як вам буде зручніше підготуватися до теоретичного іспиту – самостійно або в автошколі.
Якщо обираєте навчання в автошколі, то варто знайти акредитований навчальний заклад. Там можна прослухати курс лекцій та отримати свідоцтво (в електронному вигляді), яке чинне 1 рік.
Варто знати, що є цікаві та корисні варіанти: отримати теоретичні знання для складання іспиту. можна в “Гончаренко-центрі Дніпро”, де всі навчальні заходи є безплатними!
Нещодавно в цьому популярному культурно-просвітницькому центрі Дніпра стартувала чергова хвиля навчання для двох груп майбутніх водіїв. Під час занять, які проводить досвідчений фахівець, слухачі дізнаються про загальні положення Правил дорожнього руху, обов’язки і права водіїв механічних транспортних засобів, рух транспортних засобів зі спеціальними сигналами, обов’язки та права пасажирів, пішоходів та ін.
Вивчаємо правила – для початку теоретично
Після навчання можна скласти теоретичний іспит в будь-якому сервісному центрі МВС. З документів знадобиться паспорт, копію ідентифікаційного коду, медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом.
Офіційна вартість складання теоретичного іспиту – 250 грн. Звісно, в нашому складному житті є неофіційні варіанти, але про них – трішки далі
Як розповіла нам дніпрянка Ксенія, яка нещодавно пройша весь складний шлях та отримала права, теорію можна і потрібно вивчити – це передусім потрібно для успішного та безпечного руху, а також допоможе скласти іспит, скажімо так, без зайвих витрат.
– Я розпочала навчання в грудні, вже в березні була готова складати теоретичний іспит, – згадує вона.
Отже, як зазначають досвідчені люди, теоретичний іспит в СЦ МВС можна скласти – може й не з першого разу, але завдяки власним отриманим знанням. Звісно, на цьому етапі є так би мовити неформальні рішення, втім – навіщо платити більше?
Результат цього іспиту дійсний протягом 1 року з дня його успішного складання.
Корисно знати: в Україні роблять процедуру складання іспиту на права більш контрольованою
Зокрема, нещодавно введено:
- обов’язкову відео- та аудіофіксацію іспитів;
- для запису складання іспиту з теорії використовуються камери та мікрофони
- складання іспиту – практичної частини на права категорію «В» – записується камерою 360-градусною оптикою, що фіксує екзаменатора і кандидата;
- розмови в салоні записуються та автоматично передаються на сервер для уникнення фальсифікацій
Практика: катаємось по автошляхах з інструктором
Наступний крок для отримання водійського посвідчення – практична підготовка, яку треба проходити в автошколі, через певний час після успішного складання теоретичного іспиту.
Це може бути будь-яка автошкола, приміром – та сама, в якій ви проходили теоретичну підготовку, або інша. Головне – аби це був акредитований навчальний заклад.
Навчатися варто саме з кваліфікованим інструктором: по-перше, це ефективніше, ніж коли навчає брат, батько, дядько, кум та ін. По-друге, наразі лише інструктор автошколи може посадити за кермо учбової автівки учня без прав – звісно, під своїм контролем. Приміром, той самий батько або дядько формально не має права посадити учня (людину без прав) за кермо та кудись виїжджати – можуть виникати складнощі з поліцією.
– Коли я проходила практичну підготовку, то вартість заняття з конкретним інструктором автошколи складала 500 грн, зараз зросла до 600 грн, – розповідає про свій досвід Ксенія. – Зазвичай були два заняття на тиждень.
Загалом водію-початківцю перед практичним іспитом треба “наїздити” 20 годин за кермом під керівництвом інструктора. Відповідно ціна питання – 10 – 12 тис. грн. На практичну підготовку загалом знадобиться 2 місяці.
Ксенія та її рідні згадують, що після навчання вона вже доволі впевнено як для водія-початківця керувала автівкою та рухалася автошляхами нашого міста, трафік на яких є надзвичайно напруженим та складним.
Після практичних занять передбачено внутрішній практичний іспит в автошколі, після складання якого учні отримують свідоцтво (в електронному вигляді), яке чинне 2 роки.
Готуємось до тривалої боротьби за права
А ось наступний етап – практичні іспити в Сервісному центрі МВС. Офіційна вартість – 420 грн. Однак тут треба готуватися до складнощів, розповідають люди, які мали справу з цим випробуванням.
Для початку – треба отримати талончик для складання практики в СЦ МВС: це – справжній квест, до того ж надзвичайно складний та стресовий через тривоги.
Врешті для складання іспиту надається один з 10 маршрутів, яким водії-початківці повинні вдало проїхати разом з екзаменатором. Він оцінює навички учня, ефективне та безпечне виконання всіх операцій під час керування авто – від початку руху до паркування.
Тут може бути багато підводних каменів. Звісно, у фахівців можуть виникати зауваження. Розповідають, що дуже велику роль грає людський фактор та особисте ставлення: екзаменатору може не сподобатися, як учень керував автівкою або виконав певний маневр. А в результаті – іспит не складено, доведеться складати наново. А це – пауза в часі, необхідність знову здобувати талончик в центр та ін.
Втім, за всю довжелезну історію складання іспитів на права, яка існує вже багато десятиліть, були і продовжують існувати “неофіційні шляхи” вирішення задачі.
Розповідають, що ціна питання – близько 300 дол. (десь 13,5 тис. грн), звісно, у кожному конкретному випадку цифри можуть відрізнятися За це можна отримати помірно нескладний маршрут та лояльне ставлення під час іспиту. Втім, все одно треба вміти керувати автівкою та проїхати певний маршрут адекватно, бо увесь процес фіксується на камеру.
Після успішного складання іспиту можна отримати водійське посвідчення в Сервісному центрі МВС. Офіційна вартість — 1242,00 грн. Вперше посвідчення водія видається громадянину терміном на два роки.
Наша співрозмовниця Ксенія врешті склала іспит та отримала водійське посвідчення. Тож – у добру путь, спокійної дороги!
Перше посвідчення водія видається на два роки. Після цього посвідчення можна обміняти на постійне Під час руху водій-початківець не повинен перевищувати швидкість у 70 км/год.
Посвідчення водія можна обміняти на постійне без складання іспитів у разі, якщо у водія відсутні порушення ПДР, або є не більше двох адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху протягом двох років з дати видачі посвідчення.
У разі наявності трьох і більше правопорушень – обмін здійснюється після складання теоретичного та практичного іспитів у сервісному центрі МВС.
Корисно знати: скільки коштує замінити втрачені водійські права
Видача дубліката посвідчення водія на право керування транспортними засобами у разі викрадення коштує 572,00 грн.
Обмін посвідчення водія на право керування ТЗ у зв’язку зі зміною особистих даних — 572,00 грн.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня, Транспорт в Дніпрі
Позначки: Головне, Дніпро, Новини Дніпра