Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Рак молочної залози: хірург-онколог з Дніпра розповів, як уникнути хвороби

Всесвітній день боротьби з раком молочної залози

У жовтні відзначається Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. Ця недуга посідає друге місце за розповсюдженістю серед усіх злоякісних захворювань у світі. Яка ситуація у Дніпрі, на які фактори потрібно звернути увагу, які перші ознаки та як захиститись від раку грудей? З цими питаннями журналісти “Наше місто” звернулись до провідного лікаря-онкохірурга з Дніпра.

Причини захворювання та фактори ризику

Рак – це одне з найбільш небезпечних захворювань, від якого щорічно вмирає безліч людей. Хвороба підступна і мінлива, вона має здатність еволюціонувати. За роки досліджень вчені дещо просунулися в пошуку ефективного лікування, але робота ще триває.

Сергій Васильович – завідувач відділення загальної хірургії, лікар-хірург, лікар-онкохірург вищої категорії, кандидат медичних наук

– Рак молочної залози – це злоякісне захворювання самої молочної залози, яке виникає в результаті мутацій клітин, котрі можуть давати метастазування,- сказав  Сергій Васильович, завідувач відділення загальної хірургії, лікар-хірург, лікар-онкохірург вищої категорії, кандидат медичних наук. – Це найпоширеніша хвороба серед злоякісних новоутворень у жінок. Кожна восьма жінка світу хворіє на рак молочної залози. У Дніпрі щороку виявляємо 1200 – 1300 нових випадків. Мова йде і про занедбані випадки і про ранні стадії.  

Ніхто достеменно не може сказати, чому одна людина хворіє, а інша залишається здоровою. Тому головне – якомога раніше діагностувати рак, тому що на ранніх стадіях він набагато легше лікується. Для цього достатньо уважно ставитися до себе і не проґавити тривожні ознаки.

– Як і при більшості онкологічних захворювань, вчені до кінця не з’ясували причину виникнення недуги,- повідомив Сергій Васильович. – Проте існує деякий генетичних зв’язок. Мова йде про спадковість, якщо є близькі родичі, які хворіли на рак, то ризик збільшується майже на 80%. Є фактори ризику, які можуть максимально стимулювати розвиток хвороби. При опитуванні жінок ми беремо до уваги ці фактори. Враховуючи їх, направляємо пацієнток на обстеження для раннього виявлення раку грудей. Бо від цього залежить їхнє життя. 

Наявність одного чи декількох факторів не означає, що ви стовідсотково матимете рак грудей. Це значить лише те, що треба уважніше спостерігати за змінами у грудях. Водночас є фактори ризику розвитку раку молочної залози, на які людина може впливати.

Жовтень – місяць боротьби з раком молочної залози

Вплив може мати гормональне лікування в період постменопаузи та гормональна контрацепція протягом понад 10 років, – додав лікар-онкохірург вищої категорії. – Також велике значення має активний спосіб життя. Доведено, що помірні фізичні навантаження зменшують ризик захворіти на рак. Варто звернути свою увагу на харчування, надмірна вага є одним з факторів ризику у жінок. Вживання алкоголю і паління теж можуть призвести до хвороби. Зауважу, якщо у ранньому дитинстві дівчинка зазнала опромінення, то це може стати фактором ризику захворіти на рак грудей. 

Але є і фактори ризику, які не залежать від дій жінки. Це зазвичай вік. Більшість випадків раку молочної залози діагностують у жінок після 55 років. Спадковість. Від 5% до 10% випадків раку грудей пов’язані з генетичними мутаціями, які передаються з покоління в покоління.

Перші дзвіночки, які не можна ігнорувати

Доволі важко самостійно визначити рак грудей, оскільки симптоми з’являються уже на більш пізніх стадіях. Але є деякі ознаки, що можуть свідчити про онкологію.

– Хвороба у ранніх стадіях протікає безсимптомно, тому особливу увагу треба приділити профілактичним оглядам, – попередив Сергій Васильович. – Симптоми, які жінка може помітити, це поява новоутворення чи ущільнення в молочній залозі, асиметрія, поява виділень з соска, зміна шкіри (лимонна кірка), почервоніння, збільшені лімфовузли під пахвами. Але все це, на жаль, вже не рання стадія. 

Пам’ятайте: раннє виявлення раку грудей значно підвищує шанси на успішне лікування. Тому при появі будь-яких тривожних симптомів необхідно звернутися до лікаря.

– Кожна жінка має регулярно відвідувати гінеколога, – попередив лікар. – Але якщо є сімейний анамнез (хворіла мати чи рідна сестра) потрібно обстежитись на можливі мутації. Якщо вони виявлені, то має бути особливий контроль за станом молочних залоз.

Що таке мамографія і чому вона важлива

Одна з найважливіших процедур для збереження жіночого здоров’я – мамографія. Цей метод дослідження молочних залоз дозволяє виявити навіть найменші зміни в тканинах грудей на ранніх стадіях, коли захворювання ще не проявляється явними симптомами.

Жінки мають проходити профілактичні обстеження

– Мамографія – достатньо інформативний метод діагностики, – додав Сергій Васильович. – Зараз цифрова мамографія розповсюджена, бажано робити саме такий вид обстеження. Цифрові мамографи є майже у кожному лікувальному закладі. Але це променева діагностика, її роблять тільки жінкам, старшим за 40 років. Бажано обстежуватись кожні два роки. Якщо маємо сімейний анамнез, генетичні чинники виникнення раку молочної залози, то потрібен контрольний огляд з 30 років. Якщо є підозра, робимо мамографію. Також не забуваємо про сонографічне дослідження, яке є безпечним та теж інформативним.

Під час мамографії груди стискаються спеціальними пластинами, що забезпечує більш чітке зображення. Сама процедура займає кілька хвилин і зазвичай не викликає болю, хоча може виникнути незначний дискомфорт.

– У Дніпрі кожна жінка після сорока років може скористатися можливістю пройти мамографію безплатно, – додав Сергій Васильович. – Це пріоритетна послуга, яка відшкодовується державою. Обов’язкова умова – електронне направлення від лікаря.

Раннє виявлення раку грудей значно підвищує шанси на успішне лікування

Оптимальний період для проведення мамографії – тиждень після закінчення менструації. У цей час молочні залози менш чутливі. Жодної спеціальної підготовки процедура не передбачає.

 Що покаже мамографія

  • Пухлини різного розміру;
  • Кісти;
  • Кальцифікати (вапняні відкладення);
  • Інші зміни в тканинах молочної залози.

Профілактика раку молочної залози

Окрім регулярної мамографії, важливо дотримуватися здорового способу життя:

  • Правильне харчування: Збалансована дієта з великою кількістю фруктів, овочів та клітковини.
  • Фізична активність: Регулярні фізичні навантаження знижують ризик розвитку раку.
  • Відмова від шкідливих звичок: Куріння та зловживання алкоголем збільшують ризик захворювання.
  • Контроль ваги: Ожиріння є одним з факторів ризику розвитку раку молочної залози.

– Кожна жінка має займатися самообстеженням, – додав Сергій Васильович. – Раз на місяць після менструації потрібно стати перед зеркалом, закинути руки за голову, подивитися, чи симетрично розташовані груди. Оглянути себе потрібно також в положенні лежачи. Двома пальцями жінка пальпує одну і другу молочну залозу. Двічі на рік жінка має відвідувати гінеколога навіть за відсутності скарг. Якщо щось непокоїть, потрібно завітати на прийом до мамолога, він за необхідності призначить додаткові обстеження. Боятися захворювання не треба. На ранніх стадіях 95% жінок одужують. 

У жовтні Дніпро зібрав свідомих жінок на щорічному форумі “Обіцяй собі вберегти себе”. Захід, присвячений Дню боротьби з раком молочної залози, став платформою для обміну досвідом,  знаннями і підтримки ментального здоров’я. 

Рак боїться сміливих: історія спортсменки Оксани Рогози

Історія Оксани Рогози, спортсменки, яка зараз долає рак, надихнула присутніх повірити в себе і мотивувала боротися з труднощами. Оксані 35 років. Вона має двох синів, яким 6 та 8 років, захоплюється легкою атлетикою. Окрім цього проводить заняття з англійської мови, час від часу організовує та стилізує фотопроєкти.

Оксана Рогоза – спортсменка

 – Зараз я лікуюсь від раку молочної залози, – розповіла Оксана. – Рік тому восени я відчула негострий спазматичний біль у грудях та виявила невеличкі пухлинки. Також змінилася форма та розмір грудей. Я почала хвилюватися, але при цьому продовжила займатися тим, що люблю – бігати. До весни цього року мене майже нічого не турбувало. Саме тоді я пішла на своє перше обстеження до онколога-мамолога. Була підозра на рак. В голові були думки: “Для чого це мені? Що зараз потрібно зробити, щоб вилікуватись?” Дякую своїй лікарці, яка на першому обстеженні не приголомшила мене одразу цим діагнозом, а порадила не хвилюватися і обіцяла підтримку щоб встановити точний діагноз та лікуватися. 

Оксана протягом двох місяців пройшла різні обстеження. УЗД, мамографія, КТ, біохімія, онкомаркери, біопсія

– Хочу сказати, що біопсія не показала рак, – пригадує Оксана. – Тому моя лікарка провела резекцію. Тобто видалила одну пухлину і відправила на дообстеження. Тоді діагноз підтвердився. Хоча біохімія та онкомаркери були хорошими. 

Влітку Оксана пройшла перший етап лікування у Київському мамологічному центрі. Тоді жінці видалили одну молочну залозу та лімфовузли, де були метастази. В перший день після операції вона відчула потребу закликати жінок берегти себе та своє здоров’я. 

Фото з архіву Оксани

Наразі в Оксани другий етап лікування – хіміотерапія. Їй призначили вісім курсів. Перший жінка вже пройшла. Наступного тижня розпочинається другий курс лікування. 

– Мене питають, як я прийняла хворобу, це прийняття прийшло швидко, – додала Оксана. – Якийсь час було хвилювання, але моя лікарка завжди на зв’язку, координує, підтримує. Перше, що я для себе зрозуміла, що не потрібно боятися. Не можна дозволити страху паралізувати себе через діагноз. Рак боїться сміливих. Я відчула це на власному досвіді. Також не потрібно впадати у відчай. Варто взяти себе у руки і чітко діяти за планом лікаря, якому довіряєш. Приймайте зміни у собі через любов до себе. Рак – це не кінець світу і не вирок.

На питання: де бере сили, Оксана сказала, що не потрібно забороняти  собі робити те, що хочеться. Хочеш плакати – плач, хочеш бігати – бігай, хочеш поїхати в гори – їдь. Займайся тим, що любиш.

Оксана закликає жінок берегти себе та своє здоров’я

– Близькі люди мене надихають та допомагають жити, плани на майбутнє та мрії також дають мені сили, – зізнається Оксана. –  Проходячи лікування, я намагаюсь їх здійснювати. Нещодавно відновила тренування. Але я бігаю вже не 15-17 кілометрів, як раніше. Зараз легке навантаження – 2 кілометри. Я впевнена, що у мене все вийде. Я обов’язково вилікуюсь, буду в постійній ремісії, здійсню мрії і буду жити по-іншому, з новою версією себе.

Спадковість, контрацептиви і рак: чи є зв’язок

 Онкохірург-мамолог Дмитро понад 15 років працює у цій сфері. У межах форуму він розвіяв популярні міфи про захворювання грудей та поділився секретами збереження здоров’я. 

Дмитро – онкохірург, мамолог

– Перший міф: якщо груди не болять, то не потрібно обстежуватись, – сказав Дмитро. – Насправді профілактичні обстеження покращують рівень виявлення доброякісних захворювань і раку грудей на ранніх стадіях. Самостійна пальпація не завжди виявляє пухлини. Дуже важливо щорічно проходити УЗД грудей до 40 років, а пізніше – мамографію.

Також панує міф, що ущільнення у грудях обов’язково означає рак. Але лікар стверджує, що у більшості випадків такі ущільнення є доброякісними утвореннями, які ніколи не перероджуються в рак.

– Наступний міф: мамографія сприяє розвитку раку грудей, тому краще робити УЗД, – додав лікар. – Мамографія – дійсно рентгенологічний метод. Він має випромінювання, але доза менша, ніж при звичайній флюорографії. У всьому світі мамографія довела свою ефективність. 

Мамографія
Узд
УЗД

Міф про те, що гормональні контрацептиви безпосередньо спричиняють мастопатію та рак молочної залози, є одним із найпоширеніших. Цей стереотип часто відлякує жінок від ефективного методу контрацепції. 

– Насправді, якщо контрацептиви призначив лікар, вони чинять гарний вплив на грудну залозу, – підкреслив Дмитро. – Надходження дози гормонів дозволяє відновити баланс гормонів в організмі. Але замісна гормонотерапія, що призначається в період менопаузи, може призвести до раку грудей при тривалому лікуванні. Також є міф, що у маленьких грудях менший ризик виникнення раку.  Це не правда. Рак грудей виникає із залозистої тканини, яка завжди присутня навіть у грудях малого розміру. Великий розмір грудей забезпечує жирова тканина, яка значно перевищує за обсягом залозисту. Тому розмір не відіграє вирішальну роль у виникненні раку.

Також вважається, що рак грудей має спадковий характер. Але Дмитро запевняє, що це не зовсім так. Адже багато випадків, коли  рак грудей діагностується, як захворювання, набуте протягом життя.  

– Ще один міф: якщо діагностується рак грудей, то треба видаляти груди. Справа у тім, що медична наука не стоїть на місці. Дійсно, на початку були дуже важкі операції з видалення грудей, м’язів. Але з розвитком медикаментозного лікування лікарі знайшли можливість лікувати це без видалення грудей. Є типи пухлин, які можна зменшувати за допомогою хіміотерапії. Але чим менша пухлина, тим більше шансів на збереження органу. 

Я обираю жити : зцілення в тяжкі часи через свідомість, радість і турботу про себе

Дніпрянка Світлана Ліщинська, відома легкоатлетка, засновниця спільноти “Happy women Ukraine”, переконана, що кожна жінка має силу зцілити себе та оточуючих. А війна стала випробуванням, яке підтвердило незламний дух українок.

Світлана Ліщинська – відома легкоатлетка, засновниця спільноти “Happy women Ukraine”

– Ми мусимо підтримувати наших близьких, але для цього потрібно вміти відчувати себе, – сказала Світлана Ліщинська, наставниця жінок по усвідомленому життю, мотиваторка. – Для мене, це поєднувати тіло, розум і душу. Свідомість будь-якої людини – це ключ до виживання. Бути розумною гарно, а свідомою краще. Наприклад, ми всі знаємо, що корисно робити ранкову зарядку. Але майже ніхто її не робить. Свідомість дозволяє нам пізнати себе. Коли я почала пізнавати себе, почалися трансформації навколо. Я зрозуміла, що дуже хочу бути щасливою. Так з’явився проєкт «Happy women Ukraine». 

За словами експертки, важливо пам’ятати, що складні часи були і будуть. Головне – наш вибір: скаржитися чи діяти. Світлана Ліщинська закликає жінок об’єднуватися, підтримувати одна одну і не втрачати віру в себе.

Форум “Обіцяй собі вберегти себе”

– Нам інколи здається, що сьогодні ми проживаємо найтяжчі часи в нашому житті, – пояснила пані Світлана. –  Але якщо згадати минуле, то такі періоди були і раніше. Наприклад, буремні 90-ті, Ковід, війна тощо. Насправді ми постійно живемо у непрості часи. Але то наш вибір, як жити – щасливо чи постійно скиглити. Я вивела для себе базові правила зцілення: допомога іншим, радість, вдячність, турбота про себе. Відразу скажу, що підтримка інших допомагає зняти фокус з власної проблеми. Допомагаючи людям, ви отримуєте від Всесвіту ще більше підтримки. Знайдіть ту людину, яка переживає те саме. У мене в минулому році тато помер від онкохвороби. Коли потрапляєш в онкодиспансер, розумієш, що комусь ще гірше, ніж тобі. Тоді ти робиш щось, щоб допомогти цим людям. Допомога нас лікує. Будьте відкритими і радійте, що можете допомагати. 

Засновниця “Happy women Ukraine” пропонує використовувати просту формулу для подолання труднощів: “Так… І…”. “Ви говорите собі: “Так, це сталося”, приймаючи ситуацію. А потім додаєте: “І що далі?”. Це допомагає переключитися з негативних емоцій на пошук рішень. Не потрібно боротися з долею, потрібно жити далі.

 Фото Володимира Федорищева та з відкритих джерел.

Читайте також: Вчиться в університеті, танцює та співає: історія дніпрянки з вадами слуху.

Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: