Різдвяний піст – це багатостолітній звичай у християнській традиції, пов’язаний з підготовкою до святкування Різдва Христового. Цей період слугує часом для духовного очищення, роздумів та поглиблення віри. Що потрібно знати про Різдвяний піст, історія його виникнення, традиції та заборони – читайте в матеріалі «Наше місто».
Різдвяний піст – це традиційний 40-денний період духовного підготування християн до свята Різдва Христового. Головна мета посту, встановленого ще у ранні століття християнства, – духовне очищення людини. Тому піст – це відмова не тільки від скоромної їжі, але й від гріховних думок, згубних пристрастей і звичок для того, щоб можна було з чистим серцем зустріти свято Різдва. Без молитви та покаяння піст може стати лише дієтою.
Цього року за Юліанським календарем, на який ми перейшли у 2023 році, піст починається 15 листопада, а закінчується 24 грудня, напередодні Різдва Христового. Проте, деякі віруючі дотримуються григоріанського календаря, за яким піст розпочнеться 28 листопада 2024 року та закінчиться 6 січня 2025.
Заборони під час посту
Різдвяний піст передбачає досить суворі обмеження в харчуванні. Віряни відмовляються від продуктів тваринного походження: м’яса, молока, яєць. Також під забороною алкогольні напої. Раціон посту складають переважно рослинні продукти: фрукти, овочі, гриби, різноманітні крупи, мед, горіхи та бобові. Дозволяється використання рослинних жирів, таких як оливкова, льняна та гарбузова олії, а також насіння льону та кунжуту.
Перші три тижні посту передбачають помірні обмеження. У будні дні (крім понеділка, середи та п’ятниці) дозволяється вживати рибу, вино та гарячі страви. Понеділки відведені під гарячі страви без олії, а середа та п’ятниця – під суворе обмеження їжі (сухоїдіння).
Наступні десять днів харчування стає ще більш стриманим. У будні дні, крім вихідних, переважно споживають рослинну їжу без жирів, а середа та п’ятниця залишаються днями сухоїдіння. У вівторок та четвер дозволяється додавати до страв жири.
Останній тиждень посту є найсуворішим. Гарячі страви без жирів дозволені лише у вівторок та четвер, а страви з жирами – виключно у вихідні. Решту днів дотримуються сухоїдіння.
За матеріалами РБК Україна
Раніше ми писали, коли українці відзначатимуть Новий рік та Різдво: нові дати зимових свят.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Новини Дніпра, укрнет