Skip to content

ОФІЦІЙНО Дніпро буде з теплом та світлом: як готуються до сезону холодів комунальні служби та енергетики

Михайло Чернов

На вулиці похолоднішало, до середини жовтня вже настала справжня осінь – з дощами та відчутною прохолодою. Актуальне питання для містян – майбутній опалювальний сезон. Як підготувалися до роботи у період осінньо-зимових холодів міські комунальні служби, а також енергетики – розповідає “Наше місто”.

“Теплоенерго”: готовність до опалювального сезону – майже стовідсоткова

Комунальне підприємство “Теплоенерго” практично повністю готове до осінньо-зимового періоду. Невдовзі буде наповнюватися система опалення, яка триматиметься під тиском до початку опалювального сезону.

Загалом у межах підготовки фахівці КП “Теплоенерго” провели капітальний ремонт 28 котлів, виконали заміну 34,2 км теплових мереж та 24,33 км ізоляції. Встановили на об’єктах теплопостачання 50 енергоощадних насосів, а також 171 генератор (з різною потужністю).

Андрій Клименко

– У планах  – встановлення ще 128 генераторів, — зазначив  директор КП «Теплоенерго» Андрій Клименко.   

Генератори розташовуються на локальних котельнях. У разі потреби, під час тривалих відключень прилади дозволяють заживити обладнання котельні та на певний час забезпечити теплом мешканців житлових будинків, медзаклади, об’єкти соціальної сфери та ін.

Численні генератори комунальна сфера  Дніпра отримує значною мірою  завдяки ефективній співпраці влади та особисто мера Дніпра Бориса Філатова із зарубіжними партнерами, які охоче надають нашому прифронтовому місту потрібну допомогу.

Особливий акцент – навесні та влітку  КП «Теплоенерго» активно проводило теплоізоляційні роботи на трубах систем опалення. Надійна теплоізоляція дозволяє мінімізувати тепловтрати, зберігає енергію, захищає труби від промерзання й збільшує ефективність всієї опалювальної системи. 

Зокрема, теплоізоляція була замінена на 500 м одного з  магістральних трубопроводів, по якому подається опалення до 140 житлових будинків, а також до навчальних закладів, зазначив Андрій Клименко, директор КП «Теплоенерго». 

Керівник комунального підприємства днями проінспектував роботу теплорозподільчого пункту (ТРП) у Соборному районі. Зазначимо, саме ТРП важливі для опалення житлових будинків, об’єктів комунального господарства, а також для підкачування води на верхні поверхи багатоповерхівок. 

Сергій Агруч

– На об’єкті встановлено японський генератор потужністю 100 кВт, завдяки якому у разі довготривалих відключень світла буде можливість забезпечити дві багатоповерхівки (висотою у 27 та 29 поверхів) холодною водою та опаленням. Окрім цього, від ТРП також опалюються 15 житлових будинків та школа, — розповів Сергій Агруч, начальник теплової дільниці.

Як житлові будинки Дніпра готували до холодів

Житловий фонд Дніпра, який обслуговують міські комунальні підприємства, протягом року максимально активно готували до майбутнього сезону холодів. Фахівці комунальних служб виконували ремонти дахів, систем опалення та водопостачання, утеплювали будинки тощо.

Зокрема, з початку року профільні служби виконали утеплення фасадів 13 житлових будинків комунальної власності, зазначає Єгор Худяков, представник департаменту житлового господарства міської ради Дніпра. Ще у трьох роботи тривають.

Єгор Худяков

– Термін експлуатації будинків – понад 50 років (як правило – 1960-х років забудови), будівлі – 5-поверхові, зведені із застарілих будівельних матеріалів, що призводить до збільшення витрат енергоресурсів. Враховуючи термін експлуатації будівлі потребували суттєвих ремонтів, – пояснює посадовець

Успішно виконані роботи призвели до значного (до 30%) зменшення  витрат енергоресурсів (природного газу). А  головне – утеплення будинків значно зменшило тепловтрати у квартирах, що суттєво покращує житлові умови та підвищує комфорт для мешканців.

Нагадаємо, перші роботи з утеплення житлових будинків у місті були розпочаті у 2016 році, відповідно до Програми реформування та розвитку житлового господарства (рішення № 18/5 від 30.03.2016).

Також з початку року  комунальні служби відремонтували 124 покрівлі в будинках комунальної власності. Для мешканців, в першу чергу – власників квартир на верхніх поверхах, оновлена покрівля – це тепло та комфорт восени та взимку, а також відсутність зайвої вологи в під’їздах та охайний вигляд будинку в цілому. Також оновлено понад два десятки міжпанельних швів на висотках.

Крім того, представники міських служб протягом року приділяли велику увагу модернізації систем опалення та водопостачання в житлових будинках комунальної власності: з початку року проведено 64 відповідних ремонти.

До роботи в умовах осінньо-зимових холодів підготувалися фахівці  Міської аварійної служби, які ліквідують аварійні ситуації в житлових будинках комунальної власності та проводять потрібні оперативні ремонти. Зокрема, фахівці виконували ревізію запірної арматури, елеваторних вузлів, замінили аварійні ділянки трубопроводів у багатьох житлових будинках. Також проведено промивку систем опалення. Загалом у підготовчий період виконано 917 ремонтів опалювальних систем, 525 профілактичних ремонтів, замінено 487 засувок. До початку опалювального сезону придбані необхідні матеріали для усунення можливих аварій.

До речі, загалом з початку 2024 року фахівці Міської аварійно служби виконали 11722 заявки мешканців Дніпра щодо аварійних робіт та провели майже сім тисяч (6695) оперативних ремонтів.

Міська влада та профільні комунальні служби активно допомагають в проведенні потрібних ремонтів будинкам, якими керують об’єднання співвласників або ЖБК. Для цього в Дніпрі вже багато років діє програма співфінансування ремонтів в будівлях ОСББ/ЖБК, започаткована свого часу з ініціативи міського голови Бориса Філатова.

Отже, з початку року за Програмою співфінансування виконано 39 поточних ремонтів покрівель, повідомляють в департаменті самоорганізації населення міської ради Дніпра. Це безпосередньо впливає на температуру в будівлі у холодну пору року та підвищує якість життя мешканців. Також відремонтовано 57 сантехнічних систем – це системи холодного водопостачання, водовідведення, опалення.

Наразі місто допомагає проводити ще 25 ремонтів покрівель та 24 ремонтів сантехсистем в будинках, якими керують ОСББ /ЖБК.

Завдяки суттєвій підтримці з боку міської влади, яка допомагає залучати ресурси державних структур та міжнародних партнерів України,  будинки ОСББ/ЖБК активно утеплюються. Так, в цьому році два будинки, якими керують ОСББ – «ТВЕРСЬКА 19» та «ПАРУСНИЙ 10» – проводять утеплення в межах  програми «Енергодім» від державного Фонду енергоефективності.  Утеплення першого будинку ОСББ  вже успішно завершено, роботи на другому об’єкті фінішують до кінця року.

Крім того, завдяки залученню міською владою ресурсів ЄБРР в Дніпрі утеплено ше 4 будинки, де створені ОСББ, повідомили в департаменті самоорганізації населення.  Це – будівлі за адресами:  вул. Інженерна, 1, 3, Набережна Перемоги, 120  та Квартальна, 35.  Ще у семи будинках роботи тривають – по вул. Метробудівська, 4, 8, ж/м Парус 1, 1-И, 1-К, 1-Б та Калинова 100-А. Два з цих будинків (Набережна Перемоги, 120 та Калинова, 100-А) потребували утеплення, бо внаслідок ракетних обстрілів були ушкоджені їхні фасади.

Роботи проводяться під місцеві гарантії коштом Європейського банку реконструкції та розвитку. 

“Дніпроводоканал”: генератори на об’єктах водопостачання та ремонти мереж

Комунальне підприємство “Дніпроводоканал” виконало низку важливих заходів для того, щоб підготуватися до роботи під час холодного сезону. 

Для того, щоб місто нормально функціонувало в осінньо-зимовий період під час воєнного стану, КП закупило 78 дизельних генераторів, з яких 16 одиниць – на колісному ходу. Прилади призначені для того, щоб у разі відключень електроенергії забезпечити електроживленням підвищувальні насосні станції. 

Крім того, згідно до рішень міської ради на баланс КП “Дніпроводоканал” було передано загалом 68 дизельних генераторів. Загалом на КП «Дніпроводоканал» налічується 146 дизельних генераторів. Підприємство створило запас пального до них.  

Аварійні бригади КП “Дніпроводоканал” щодня оперативно та якісно виконують аварійні роботи по заявках містян, оперативно усувають пошкодження на мережах.

Щодня виконується 80 – 90 заявок містян, повʼязаних з водопостачанням та водовідведенням, з якими люди звертаються до єдиного Контакт-центру міської ради, зазначають у підприємстві.

Загалом з початку 2024 року фахівці  КП «Дніпроводоканал» виконали  5536 заявок щодо централізованого водопостачання та 9988 заявок  щодо централізованого водовідведення для мешканців міста.

Медзаклади Дніпра готові до роботи взимку

У Дніпрі міські заклади охорони здоров’я повністю готові до роботи взимку, а також підготувалися до можливих довготривалих відключень світла. В медичних установах встановлено 174 генератори різної потужності: від маленького, потужністю  2 кВт, що може забезпечити енергетичні потреби амбулаторії, до потужного, на 500 кВт, який встановлено у дитячій лікарні.

Окрім цього, медзаклади забезпечені системами для безперебійного доступу до мережі Інтернет. Це дає можливість медикам бути на зв’язку та надавати електронні послуги у будь-яких ситуаціях. Є акумуляторні станції, засоби для безперебійного звʼязку на випадок надзвичайних ситуацій.

Медична директорка однієї з міських лікарень Дніпра пані Людмила

– У нашому закладі встановлено 7 генераторів. У разі зникнення електропостачання перемикання на генератори відбувається в автоматичному режимі.  Для цього потрібно лише кілька хвилин. Якщо є потреба прискорити цей процес, наприклад, в операційній, то лікарі можуть і вміють це робити в ручному режимі», — зазначає пані Людмила,  медична директорка однієї з міських  лікарень Дніпра.

Крім того, в медичному закладі створено запас ліків, питної та технічної води. Також персонал має рації для зв’язку, якщо виникатимуть проблеми в роботі мобільних операторів.

Схожа ситуація – в міських амбулаторіях: є все необхідне для безперебійної роботи, а лікарі готові надавати медичну допомогу, каже лікарка пані Таїсія:

Сімейна лікарка пані Таїсія

– У нашому закладі – 8 генераторів. У разі відключення світла вони забезпечать близько 6 годин автономної роботи для обладнання. Також це дозволяє підтримувати необхідну температуру для зберігання медичних препаратів та вакцин. У нас є безперебійний інтернет. Тож, навіть якщо немає світла, ми можемо виписувати електронні рецепти та направлення.

Укриття: безпека та комфортне перебування для містян

У Дніпрі міська влада постійно упорядковує укриття – зараз їхня кількість досягла вже 379. В більшості з них мешканці міста можуть перебувати у безпеці та відносному комфорті як під час тривог, так і в разі тривалих відключень електрики, до яких призводять ворожі удари по енергетиці. Особливо цінною  можливість прийти до облаштованого укриття, зігрітися та підзарядитися є в холодну пору року, восени та взимку.

З початку повномасштабного вторгнення міська влада Дніпра постійно працює над тим, аби в місті було більше укриттів, в першу чергу – зручних для людей, де містяни можуть перебувати під час ворожих атак. 

Так, якщо в 2022 році в  місті було усього 54 найпростіших укриття, то зараз їх 379, із яких 305 — комунальної форми власності, зазначає Станіслав Прийтенко, представник департаменту громадського порядку і цивільного захисту населення.

  • Найпростіше укриття — це зазвичай підвальне приміщення, яке має відповідати мінімальним вимогам, щоб людина могла укритися від обстрілу.
  • Захисна споруда — це сховище чи протирадіаційне укриття, вимоги до яких містяться у Державних будівельних нормах (ДБН В.2.2-5-97), а також у наказі МВС 579 щодо правил утримання цих споруд. Захисні споруди мають відповідний клас захисту, вони повинні бути обладнані інженерними мережами.
Станіслав Прийтенко

– На сьогодні на обліку захисних споруд цивільного захисту знаходиться 307 сховищ. За результатами перевірки за цей квартал можемо зазначити, що стан захисних споруд покращився. Додано ще шість, які приведені до стану готовності, –  пояснює Станіслав Прийтенко.

В міській раді зазначають: за облаштування та функціонування захисних споруд відповідають їхні балансоутримувачі. Це можуть бути як комунальні, державні, так і приватні установи. 

Зокрема, укриття створені в численних закладах освіти Дніпра. Під час повітряних тривог там можуть перебувати школярі, вчителі, а також у разі потреби користуватися укриттями (бажано – після навчального процесу) можуть містяни.

Одне з таких найпростіших укриттів облаштоване в освітньому закладі за адресою: пр.Д.Яворницького, 14).  Воно розраховане на 400 осіб. Є додатковий вихід, санвузли, вентиляція, створено запаси питної та технічної води, в наявності – вогнегасники, аптечка.

Захисна споруда — сховище облаштоване за адресою вул.Вартових неба, 41-Д (раніше – вул.Бородинська), знаходиться на балансі одного з комунальних підприємств. 

– Сховище цілком готове та відповідає нормам ДСНС. Розраховане на 150 осіб. Приміщення облаштовано вентиляцією, замінені фільтри. Є теплові пушки, проведена каналізація, є санвузли, вогнегасники, технічна вода, аптечки, запасне джерело живлення. Сховище працює цілодобово. У разі ворожої атаки містяни можуть перечекати небезпеку, — сказав Станіслав Прийтенко.

Енергетики готуються до зими: відремонтували 385 км ліній та реконструювали 7 об’єктів в Дніпрі та області

До прийдешньої зими активно готуються енергетики. Фахівці  ДТЕК “Дніпровські електромережі” за 1 півріччя 2024 року відремонтували 385 км ліній електропередач різного класу напруги, модернізували понад тисячу підстанцій та розподільчих пунктів, виконали реконструкцію 7 енергетичних об’єктів. Інвестиції, спрямовані на виконання цих робіт в І півріччі, склали 604 млн грн. 

В ДТЕК підкреслюють: під час війни компанія робить все можливе, щоб мешканці Дніпра та області мали тепло й світло взимку,  інвестує в розвиток та модернізацію мереж, зокрема, щоб підготувати електрообладнання до зими. 

Попри всі складнощі, щорічно проводяться планові роботи для забезпечення стійкості електромереж під час пікових навантажень в осінньо-зимовий період.  Так, з початку 2024 року  розчищено від чагарників та виконано обрізку гілок на понад 1400 км трас під лініями електропередач, щоб знизити ризик аварій під час негоди.

Енергетики вже реконструювали 7 підстанцій області та продовжують роботи з оновлення обладнання енергооб’єктів. Прямує до завершення капремонт та переоснащення підстанції у Дніпрі, яка живить будинки та об’єкти критичної інфраструктури лівобережної частини міста.

Андрій Терещук

– Напередодні опалювального сезону ДТЕК “Дніпровські електромережі” продовжує інвестувати в стійкість мереж та розвивати їх. До кінця року плануємо додатково направити на розвиток та оновлення енергетичної інфраструктури ще понад 740 млн грн, – зазначив Андрій Терещук, генеральний директор ДТЕК “Дніпровські електромереж”.

Для максимально ефективної підготовки до опалювального сезону 2024-2025 ДТЕК”Дніпровські електромережі” закликає організації, які керують багатоквартирними будинками (ОСББ, ЖБК, керуючі компанії) обстежити своє обладнання, провести технічне обслуговування та усунути можливі несправності. Адже, за статистикою, в середньому 30% аварій відбувається у прибудинкових мережах.

“Нафтогаз” обіцяє:  Україна взимку буде з блакитним паливом

Україна щодня видобуває близько 53 млн куб. м газу, з яких 43–44 млн куб. м – частка «Нафтогазу», – заявив керівник компанії Олексій Чернишов.

–  Цього року ми збільшили видобуток на 7%. Чи достатньо у нас газу на наступну зиму? Так, достатньо. Ми готові до різних сценаріїв. Газом будуть забезпечені 12 млн домогосподарств, сотні компаній теплокомуненерго та додаткові споживачі – нова газова генерація. Тому ми впевнено входимо у цю зиму.

Категорія: ЖКГ, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: