Site icon Наше Місто

Нові правила мобілізації: що змінилося в роботі ТЦК і рекрутингових центрів 

Восени 2024-го змінилися деякі правила та підходи до мобілізації. Законодавці напрацювали ініціативи, які мають допомогти ефективніше вирішувати кадрову проблему у війську. Активніше стали працювати ТЦК, а рекрутингові центри, окрім самого рекрутингу до підрозділів ЗСУ, стали більше приділяти уваги комунікації з родинами військовослужбовців. Про зміни в роботі ТЦК і рекрутингових центрів розповість «Наше місто».

«Бусифікації» немає, але боротьба з уклоністами посилилася

Минулого тижня в Києві після концерту популярного гурту «Океан Ельзи» співробітники ТЦК провели масштабний рейд – перевіряли документи у чоловіків, а деяких затримали. Аналогічні рейди відбулися також в Одесі, Харкові, Дніпрі. Причина активізації тцкашників досить очевидна: далеко не всі військовозобов’язані поспішили оновити особисті дані. Як повідомив Олександр Федієнко, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, таких необновленців в Україні майже 6 мільйонів.

Перевірки документів у потенційних призовників викликали неоднозначну реакцію в суспільстві. Але, на думку експертів, сьогодні, коли ситуація на фронті загострюється, такі рейди абсолютно виправдані.

Фото із фб-сторінки блогера

– Мобілізація неминуча, – констатує дніпровський блогер Ян Валетов. – У ній винна не влада і не воєнкоми. І не «Океан Ельзи». А війна і російська федерація. Я не знаю, який мобілізаційний план – вважаю, що тисяч 200 призвуть, не менше. І прекрасно розумію, що в суспільстві, у зв’язку з цим будуть різні настрої. У будь-якому суспільстві кількість патріотів (не поговорити, а в хорошому сенсі цього слова) кінцева величина. За два з гаком роки війни ми втратили найсміливішу і найкращу частину населення. І замінити її можна тільки такими методами. Не буває добровільної мобілізації. Це завжди примусовий процес. Примус до виконання обов’язку, суспільного договору.

Що ж стосується методів мобілізаційних заходів, то вони, на думку представників ТЦК, абсолютно законні.

Фото із архіву пресофіцерки

– Такого терміну, як «бусифікація», немає, – стверджує Олена Кузіна, начальник служби зв’язків із громадськістю Дніпропетровського обласного ТЦК і СП.  – Цей наратив активно просувається ворожою російською пропагандою. І мету ворожого ІПСО зрозуміти нескладно: пересварити українське суспільство всередині.  Але, на жаль, багато хто з наших громадян цього не розуміє і підіграє ворогу – рф. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 (зі змінами), на абсолютно законних підставах проводяться заходи з оповіщення військовозобов’язаного населення України.  Відповідно до цього документа, в оповіщенні участь беруть не тільки військовослужбовці ТЦК і СП, а й співробітники Національної поліції, Служби безпеки України, представники органів влади та місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій усіх форм власності.

Повістки розсилають поштою

Станом на середину жовтня відомо, що Міністерство оборони за допомогою Реєстру військовозобов’язаних сформувало понад 70 тисяч повісток, які «Укрпоштою» відправлять військовозобов’язаним. До цього відправили понад 6 тисяч повісток поштою ще у вересні.

Нещодавно Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил надання послуг поштового зв’язку, ухваливши постанову №1147 від 8 жовтня 2024 року.

Згідно з нововведеннями, у військовозобов’язаного буде всього 72 години, щоб забрати рекомендований лист із повісткою.

Вручення повістки поштою має такий порядок:

листоноша приносить повістку за адресою, вказаною в рекомендованому листі від ТЦК, і вручає особисто в руки військовозобов’язаному;

якщо особи вдома не виявилося, листоноша інформує адресата про цей лист телефоном, або вкладає в поштову скриньку повідомлення, що в поштовому відділенні на нього чекає лист від ТЦК;

Після цього адресат має забрати повістку з пошти у триденний термін.

Якщо військовозобов’язаний не прийде, пошта поверне лист до ТЦК і СП з відміткою про відсутність цієї людини за адресою проживання.

У такому разі вважатиметься, що територіальний центр належним чином виконав повідомлення громадянина про необхідність з’явитися за повісткою. Відповідно після цього ТЦК може винести постанову про штраф від 17 000 до 25 500 тис. грн.

На думку юристів, «поштова мобілізація» може виявитися проблемною.

Фото із архіву адвоката

– Відправлення повісток рекомендованими листами через «Укрпошту» спричинить багато проблем для українців, – вважає адвокат Тетяна Сінцова. – Такий порядок вручення не враховує важливих обставин, які можуть виникати у громадян. Наприклад, чоловікові надсилають повістку поштою за місцем реєстрації, де він дійсно проживає. І ця людина зовсім не відмовляється отримувати повідомлення і прийти до ТЦК і СП. Але в момент надходження повістки він перебував у відрядженні і має офіційний документ, який це підтверджує. А після свого повернення чоловік дізнається, що його записали до списку ухильників з купою відповідних проблем. Припускаю, що після масової розсилки повісток поштою в адвокатів почнеться справжній бум із документального підтвердження того, що людина фізично не могла отримати повістку, оскільки перебувала у відрядженні або лежала в лікарні.

Рекрутингові центри допоможуть родинам військовослужбовців

Родичам наших захисників і захисниць випало важке випробування – чекати. Що відчуває мама чи дружина воїна, від якого тижнями, а часом і місяцями немає жодних звісток.

– Мій чоловік Максим записався добровольцем одразу ж після початку великої війни, – розповідає наша колега Анна Вернигорова. – Зрозуміло, що на нулі поговорити з ним було дуже проблематично. Реальний зв’язок тільки в Сигналі.  Йому дзвонити не дозволялося. Він сам за можливості набирав мене. У кращому разі, дзвонив раз на 2-3 тижні. Звичайно, я місця собі не знаходила. Що з Максимом? Чи живий він? Поранений чи ні. Найскладніше було відповісти дітям на запитання: «А що з татом?». Тому дуже важливо, щоб можна було зв’язатися з контактними особами підрозділу, в якому служать наші близькі. Далеко не завжди є можливість безпосередньо зателефонувати командиру частини або побратимам. Довірчий діалог необхідний і в разі поранення, реабілітації хлопців.

Комунікацією з сім’ями військовослужбовців займуться в рекрутингових центрах. Групи цивільно-військового співробітництва, які забезпечують взаємозв’язок між військовими та цивільним населенням, базуються у військових підрозділах. Тепер же цією роботою займуться в рекрутингових центрах.

– Необхідність служби ЦВС очевидна, – зазначає Олександр Курбатов, начальник групи комунікацій 128 окремої бригади ТрО. – Служба відповідає за комунікацію з родичами загиблих, поранених, тих, хто потрапив у полон, зниклих безвісти. Є й інші питання. Наприклад, що робити хлопцям, які демобілізувалися за станом здоров’я? Як їм знайти себе в новому житті? На війні взагалі багато людей, які переживають складні обставини. Їм усім потрібно допомогти. Група цивільно-військового співробітництва перебуває в бригаді, але, можливо, міська влада надасть невелике приміщення для приймальні в нашому рекрутинговому центрі, щоб родичам наших захисників було зручніше спілкуватися.

У рекрутинговому центрі 93 окремої механізованої бригади «Холодний Яр» уже працює служба, що займається безпосередньо допомогою та підтримкою родин військовослужбовців.

– Така служба – людське обличчя війни, – вважає Аліна Карнаухова, керівник патронатної служби 93 бригади «Холодний Яр». – Ця робота спрямована на підтримку наших героїв та їхніх родин. Працюємо за трьома напрямками: поранені, сім’ї загиблих, сім’ї зниклих безвісти і тих, хто потрапив у полон. Працює гаряча лінія нашої патронатної служби – 0800-2000-93 (з 9.00 до 18.00).

Аліна не з чуток знає, що таке горе. 27 травня 2022 року в Харківській області загинув її чоловік – відомий дніпровський спортсмен-пауерліфтер Сергій Карнаухов.

Дуже важливий особистий приклад

Нововведення спрямовані на те, щоб під час мобілізації дотримувалася соціальна справедливість. Щоб військовослужбовці та їхні родини відчували підтримку суспільства. Щоб на захист України приходили мотивовані й підготовлені наші земляки. Поки що, на жаль, так буває не завжди. Люди не створені для війни, вони не народжуються героями. Що їх робить такими?

На думку бойового ветерана Олега Борщевича (позивний Батя), у бойових умовах дуже важливий особистий приклад.

– Прийшов до нас хлопчина з Новомосковського району, спочатку взагалі ніякий, автомата в руках не тримав, – розповідає Батя. – Маленький, скромний. Його перевчили на бойового медика, і він став справжнім героєм.  Котигорошко! Із відважним серцем і бойовим настроєм. Позивний його Левеня. За місяць наш Левеня витягнув із зони бойових дій 83 людини. Хлопець дивився на старше покоління побратимів і хотів рівнятися на них. Для молодих бійців дуже важливий особистий приклад. Його нічого не замінить. Я сам намагався подавати такий приклад. За моєї посади міг бути на 3-й, 4-й лініях, нікуди не виходити, але не хотів ховатися за спини. Одного разу з молодими бійцями були в розвідці і потрапили під обстріл. Міни розриваються все ближче й ближче. «Потрібно виходити, – кажу хлопцям і командую. – За мною!»  І ми вийшли мінним полем – крок у крок.  Коли вже дісталися до частини, Левеня запитує: «Страшно було?».  «Звичайно!», – відповідаю йому. «Чого ж тоді посміхався?», – дивується хлопець. «Щоб вас підбадьорити!», – кажу Левеняті. Ну, а як інакше?

Самому Баті зараз уже 67, а на гражданку він пішов на початку 2023 року, після серйозної операції на серці. А до того часу воював із молодими на рівних. Чудовий приклад!

Фото Валерія Кравченка

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version