Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Приватизація титанового гиганту на Дніпропетровщині: що принесе продаж ОГХК

Приватизация Объединенной горно-химическрй компании - Наше Місто

Найбільше в Україні підприємство з видобування та збагачення титанових руд продали. Для Дніпропетровщини це важлива новина, бо Вільногірський гірничо-металургійний комбінат, який входить до складу компанії, є одним зі стратегічних підприємств області. Більше про приватизацію читайте у матеріалі «Нашого міста».

Ще у липні 2024 року держава оголосила про намір продати Об’єднану гірничо-хімічну компанію (скорочено – ОГХК – ред.), до якої входить Вільногірський гірничо-металургійний комбінат у Дніпропетровській області та Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат у Житомирській області. 

Це найбільше в Україні підприємство з видобування та збагачення титанових руд, які використовують для оборонної промисловості.

Єдиним претендентом на аукціоні була фірма «Цемін Україна». Вона входить до міжнародної групи компаній NEQSOL Holding громадянина Азербайджану Насіба Гасанова та відома як власник Vodafone Україна 

Після перевірки покупця Службою безпеки України, Кабмін дозволив продаж азербайджанському холдингу. 

«Для Дніпропетровщини це важлива новина, бо Вільногірський гірничо-металургійний комбінат, який входить до складу «ОГХК», є одним зі стратегічних підприємств області, – написав голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук. – Фактично це другий в історії країни випадок продажу великого промислового підприємства на відкритих торгах після Криворіжсталі у 2005 році. 90% всієї продукції «ОГХК» йде на експорт». 

За його словами, компанію  продали за 3,94 млрд грн (приблизно 95 млн доларів), але є «ризики, пов’язані з контролем над таким важливим ресурсом як титанова сировина», бо це ресурс «для оборони, авіації та космосу».

Також важливо, що буде з працівниками після продажу державою своєї компанії. За даними Фонду держмайна, станом на кінець березня 2024 року в компанії працювали 4203 особи. Боргів за зарплатою на той час не було, але кредиторська заборгованість на початок квітня склала 609,3 млн грн. 

За умовами продажу, новий власник не має права звільняти працівників впродовж пів року після покупки компанії. Також покупець має модернізувати виробництво на 400 млн грн (не менше 50 млн грн щороку), законсервувати та рекультивувати шламонакопичувач в балці «Моргунка» на Дніпропетровщині, погасити кредиторську заборгованість та впродовж 2025-2027 років провести реконструкцію очисних споруд Вільногірського комбінату. 

Скільки разів намагалися продати ОГХК

ДП “Об’єднана гірничо-хімічна компанія” почало роботу із серпня 2014 року, коли уряд ухвалив рішення про передання йому в управління Вільногірського гірничо-металургійного комбінату (Дніпропетровська область) та Іршанського гірничо-збагачувального комбінату (Житомирська область). Раніше ці комбінати були в оренді у структур Дмитра Фірташа

У серпні 2016 року Кабмін вніс держпідприємство до списку компаній, що підлягають приватизації у 2017 році. Але продаж кілька разів переносили, а аукціон скасовували.

Згодом, як пише спеціалізоване видання Nadra.info, ОГХК тричі намагалися приватизувати у 2021 році зі стартовою ціною 3,7 млрд грн. Однак, попри інтерес до компанії багатьох потенційних інвесторів з України та інших країн, аукціони щоразу скасовували. У жовтні 2023 року у Фонді держмайна планували провести приватизацію ОГХК разом із конфіскованим Демурінським ГЗК. 

Нагадаємо, що у липні цього року ОГХК відновила видобуток та повноцінну роботу карʼєрів Іршанського гірничо-збагачувального комбінату. Їх зупинили у  жовтні 2022 року через відсутність контрактів на реалізацію ільменітового концентрату. Але після підписання нового договору, роботу філії відновили. 

Автор: Ірина Логуш.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Україна

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: