Якщо хочете взяти в закордонну поїздку домашню тварину, ветеринарне свідоцтво обов’язкове. Чи то папуга, кролик, морська свинка або черепаха. Але найчастіше кордон перетинають із собаками і кішками. Як отримати міжнародний ветеринарний паспорт для чотирилапих мігрантів? У які терміни його можливо отримати і скільки це коштує? Про це розповість «Наше місто».
Через улюбленого собаку син місяць не розмовляв із мамою
На початку повномасштабної війни сотні дніпрян змушені були евакуюватися з рідного міста. Брали найнеобхідніше. З домашніми улюбленцями, багато містян розлучатися не хотіли.
– Ми поїхали 4 березня в одному з перших евакуаційних поїздів, – розповідає журналістка Дар’я Деобальд. – Взяли нашу улюбленицю Асю. Собака серйозний – французький бульдог, але ніхто про нього не питав. Собака і собака. Та там таке сум’яття було. Тиснява. По 20 осіб у купе. Тож з Асею жодних проблем не виникло. У Польщі нам допомогли оформити європейський паспорт. З таким документом можна жити в будь-якій європейській країні. Але мені треба було їхати далі – в Ірландію. Тут і намалювалися труднощі. Тоді в мене захворіла дитина, а жили ми в приміщенні на 16 осіб. В Ірландії запропонували окреме житло і треба було терміново летіти. На літак нашу бульдожку не пустили: у багаж собак не беруть, а для ручної поклажі вона важка – разом із переноскою 12 кілограмів. Тож довелося її через волонтерів переправити до мого дядька в Німеччину.
Утім, справа не тільки в транспортуванні домашньої улюблениці. Деякі країни негативно ставляться до чотирилапих мігрантів.
– До тієї ж Ірландії не пускають із тваринами, – продовжує Дар’я. – Потрібно пройти обов’язковий карантин – від двох тижнів до півроку. З платою по 15 євро на добу. Та й господиня будинку, де ми живемо, твердо сказала, що з собакою не поселить. Звісно, діти переживали розлуку з Асею. Двоє моїх синів дуже засмутилися. Молодший Женя плакав, а старший, Ваня, вважав мене зрадницею. Місяць зі мною не розмовляв.
Можна було обрати іншу країну, більш лояльну до чотирилапих переселенців. Але це тільки в теорії. Насправді ситуація складніша.
– Минуло два з половиною роки, – констатує співрозмовниця. – У Німеччині, у дядьковій сім’ї, де мешкає Ася, теж є діти і вони за цей час прив’язалися до неї. Тож розставання із собакою для них буде великим стресом. Ну і для самої бульдожки нове переселення тільки нове випробування. Нехай все залишається як є.
Вивезти за кордон домашнього улюбленця часом складніше, ніж привезти додому
Епідемія коронавірусу стала нелегким випробуванням для українців. Тоді здавалося, що це найгірше, що з нами може трапитися. Винахідливі дніпряни придумали десятки антикризових заходів. А Олені Шевченко ковідний рік запам’ятався тим, що в її сім’я з’явився Юккі – чудовий собака-компаньйон. Розумний, відданий і слухняний. Його одразу ж усі полюбили. А любов, без сумніву, найкращий засіб проти будь-якої кризи.
– Чихуахуа давно нам подобалися, і п’ять років тому ми взяли в розпліднику симпатичне цуценя цієї породи, – розповідає Олена. – Це був хлопчик, назвали його Юккі. Нам його дали з чипом і ветеринарним паспортом для собак-малюків. Ну, а через деякий час потрібно було оформляти вже дорослий паспорт. Раніше ми часто бували за кордоном і тому зробили все необхідне, щоб безперешкодно подорожувати зі спільним улюбленцем. Зробили потрібні щеплення, зокрема й головне – проти сказу. Без нього собаку нікуди за кордон не пустять. Собачникам ця процедура відома: через два місяці після вакцинації здати кров тварини на титр антитіл. Аналіз цей роблять тільки в Києві і чекати результатів довелося досить довго. Загалом уся ця історія в нас зайняла приблизно півроку.
Ну, а коли почалася велика війна міжнародний паспорт на Юккі не став у нагоді. Щоправда, тільки при виїзді.
– Я з донькою виїжджала наприкінці березня 2022-го, – продовжує журналістка. – Це була паніка, плутанина. Ніхто документів на собаку не питав. Жодних! Ні в Польщі, куди ми спочатку попрямували, ні в Грузії.
Але дуже добре, що документи Юккі оформили повністю, як годиться.
– За 2,5 місяці ми поверталися до Дніпра, – згадує Олена Шевченко. – Тут уже грузинські прикордонники попросили всі документи на собаку. Добре, що вони були. Інакше невідомо, як би приїхали додому.
Як отримати міжнародний «проїзний»
У собак і котів, як у людей, є паспорти. Внутрішні та міжнародні. Ветеринарний паспорт – це санітарний документ, що містить інформацію як про тварину, так і про її власника. А також дані про вакцинації, дегельмінтизації, інформацію про маніпуляції з обробки від кліщів і чипування. Основна функція такого паспорта – зафіксувати інформацію про введені вакцини, а також нагадати власнику про графік обробки улюбленця від зовнішніх і внутрішніх паразитів.
Але цього документа недостатньо для перетину кордону вашим чотирилапим другом. 1 серпня 2019 року міжнародні перевезення улюбленців почали проводитися тільки за паспортами встановленого зразка. Покрокову інструкцію отримання «проїзного» за кордон розповів Ігор Ткачук, завідувач державної лікарні ветеринарної медицини Соборного та Шевченківського районів Дніпра.
– Насамперед потрібно ознайомитися з вимогами країни-призначення щодо перетину кордону з домашньою твариною на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби в розділі «Вимоги до некомерційного переміщення», – констатує фахівець. – Потім завітати до лікаря ветеринарної медицини з метою ідентифікації тварини – чипування та вакцинації проти сказу (мінімальний вік – з 12 тижнів). Ветеринарно-санітарний паспорт, куди внесено відомості про чипування та щеплення, отримують у державній лікарні ветеринарної медицини.
Наступний важливий етап – дослідження на концентрацію антитіл. Тут важливі терміни.
– Мінімально через 30 днів після дати вакцинації і за 3 місяці до дати переміщення тварини потрібно в державній лікарні ветеринарної медицини здійснити забір крові для дослідження на титр антирабічних антитіл, – пояснює Ігор Ткачук. – Дані надсилаються поштою в акредитовану лабораторію для дослідження. Перед запланованою поїздкою завітайте до уповноваженого фахівця в державну лікарню ветеринарної медицини для отримання ветеринарного свідоцтва Ф-1, термін дії якого становить 72 години.
Фахівець наголосив, що оформлення такого свідоцтва проводиться за наявності клінічно здорової тварини, міжнародного ветеринарно-санітарного паспорта встановленого зразка із зазначеним чипуванням та вакцинацією проти сказу (не раніше ніж за 30 діб до дати отримання), результатів лабораторного дослідження сироватки крові на наявність антитіл до вірусу сказу (не пізніше ніж за 90 діб до отримання ветеринарного свідоцтва).
Ф-1 слугує підставою для отримання міжнародного ветеринарного сертифіката, який і необхідний для перетину кордону.
– Якщо переїжджаєте залізничним транспортом, для отримання сертифіката зверніться до територіальних органів Держпродспоживслужби на кордоні вашого регіону, – резюмує ветеринарний лікар. – Якщо автомобільним – до територіальних органів Держпродспоживслужби на кордоні вашого регіону або до державного ветеринарного інспектора в пунктах пропуску, але заздалегідь уточнюйте режим роботи.
В яку суму обійдеться перетин кордону домашнім улюбленцем
Складові ціни міжнародного ветеринарного проїзного: чипування, комплексна вакцинація, титр-тест на антитіла, вартість свідоцтва Ф-1 і бланка паспорта. Найдорожче – титр-тест на наявність антитіл, що становить до 50 відсотків загальної вартості. Загалом ціна оформлення проїзного документа в Дніпрі коливається від 5500 до 12 000 гривень. Терміни – від кількох місяців до тижня і навіть трьох днів. За терміновість доведеться заплатити. Трапляється так, що через дорожнечу термінового оформлення доводилося залишати котів і собак удома.
– Моїй кішці Мії в холку вставили чип, зробили щеплення від сказу і видали паспорт і це коштувало 1200 гривень, – розповідає дніпрянка Марина. – Потім треба було здати аналіз на антитіла, результати якого потрібно чекати три місяці. Такий аналіз коштує 4 тисячі. Але пропонували зробити титр-тест за тиждень і заплатити 12 тисяч гривень. Для мене це дорого, а їхати треба було швидко, тож, на жаль, Мію довелося залишити вдома. В Англію вирушила без неї.
Про те, як не переплачувати під час оформлення документів розповіла ветеринарна лікарка Ксенія Брагінська.
– Краще все робити вчасно і тоді заплатите по мінімуму, – зазначає ветлікар. – Уважно вивчити ветеринарні правила перевезення тварин у тій країні, куди прямуєте. Врахуйте, що практично всі послуги крім видачі реєстрації міжнародного паспорта можна зробити як у приватних, так і в державних клініках. Деякі приватники працюють як посередники і, обіцяючи клієнту всі послуги «під ключ», завищують розцінки часом до 15-20 тисяч. Якщо хочете заощадити, передзвоніть у працюючі міські ветеринарні клініки і виберіть оптимальний варіант.
Контакти державних клінік Дніпра.
Індустріальний район: вул. Саперна, 34 – тел. 067-490-15-00.
Новокодацький район: вул. Вільямса, 94 – тел.: 050-342-07-04, 095-815- 55-46
Чечелівський і Центральний райони: вул. Анни Ахматової – тел. 067-794-29-50.
Шевченківський та Соборний райони: с. Опитне, вул. Наукова, 67 – тел.: 068-840-23-88, 066-791-01-95 (Лікарня ветеринарної медицини), 050-671-09-66 (Дніпровська міська ГЛВМ).
Самарський район №1: вул. Роз’їзна, 34 – тел. 097-556-45-94.
Самарський район №2: вул. Данила Самойловича, 16 – тел. 063-461-44-71.