Site icon Наше Місто

Графіті у Дніпрі: наскельні малюнки чи яскравий стріт-арт

Дніпро, попри всі складнощі нашого часу, має бути  охайним та комфортним містом. Над цим завданням постійно працює міська влада, яку цілковито підтримують у цьому численні дніпряни та гості міста. Адже усім нам приємно бачити результат – доглянуте та сучасне місто. Привабливі міські публічні простори, охайний вигляд будівель в нашому мегаполісі має велике значення. Це – важливий елемент позитивного іміджу Дніпра та візуальний комфорт для мешканців, пише “Наше місто”. 

З іншого боку, вуличне мистецтво, зокрема – яскраві патріотичні мурали вже стали цікавим явищем урбаністичної культури, частиною життя нашого мегаполісу.  Як у Дніпрі контролюють зовнішній вигляд будівель, наводять лад та як знайти баланс між порядком та творчими ідеями митців – розмірковуємо у нашому матеріалі.

Графіті на будівлях: понад 600 порушень з початку року

Зовнішній вигляд будівель має бути охайним та цивілізованим, створювати гарне враження.  Саме тому профільні міські служби, в першу чергу – Інспекція з благоустрою міської ради – постійно контролюють стан фасадів будівель та споруд. Виявляють порушення та ведуть роботу з власниками або орендарями будівель щодо наведення ладу.


Дмитро Гомілко

– Поточна робота ведеться щоденно, фахівці контролюють стан стін, фасадів будівель всіх форм власності – муніципальних, приватних, орендованих та ін. на відповідність правилам благоустрою щодо належного утримання фасадів, – розповідає Дмитро Гомілко, завідувач сектору контролю опорядження фасадів Інспекції з питань благоустрою міської ради

 Якщо виявляються випадкові написи та вандальні малюнки, які паплюжать зовнішній вигляд будівлі  (це можуть бути різноманітні графіті, наркореклама, просто вульгарно розфарбовані ділянки) – фахівці відповідним чином реагують. 

Хто та з якою метою наносить незрозумілі малюнки та написи – точної відповіді немає. Це може бути молодь, яка дивним чином виражає свої творчі погляди або просто має багато зайвого вільного часу. Наркорекламу (переважно написи з адресами “магазинів” в інтернеті, де продається різноманітне зілля) зазвичай наносять люди, що займаються цим кримінальним бізнесом, або найняті для цього сторонні.

У разі виявлення таких порушень представники Інспекції надають власникам або орендарям відповідні приписи та попереджають про необхідність навести лад протягом певного терміну.

– Загалом з початку  цього року було надано 665 приписів, – зазначає Дмитро Гомілко. – Потім відбувається повторна перевірка. В більшості випадків власники вчасно ліквідують випадкові написи – зафарбовують або змивають.

Приміром, саме так сумлінно вчинили власники закладу по вул.Шевченка, на стіні якого невідомі намалювали графіті.  Після звернення представників Інспекції протягом тижня перефарбували стіну в нейтральний колір. Дійсно, для наведення ладу як правило достатньо невеликої банки з фарбою, валика або пензля та трішки часу. 

– Дякуємо свідомим підприємцям, які оперативно реагують на звернення та приводять все до ладу, – зазначає Дмитро Гомілк

В іншому випадку, якщо порушення не виправлені, Інспекція может складати адміністративний  проткол на власниів або орендарів – з початку року  складено 10 протоколів. Матеріали передаються  до адміністративної комісії при виконкомі міської ради, яка може накласти штраф  на балансоутримувача будівлі.

Наразі згідно до норм КУпАП штраф складає від 850 до 1700 грн.

Власники або орендарі будівель, стіни яких невідомі зіпсували, намалювавши графіті, малюнки, наркорекламу та ін., можуть звертатися із заявою до правоохоронних органів, щоб встановити зловмисників. Особливо корисно, якщо стіни, фасади потрапляють до поля зйомки системи відеонагляду.

Мурали та вуличне мистецтво – де можна створювати?

Загалом  – вуличне мистецтво (стріт-арт) певним чином стало частиною міського пейзажу та публічного простору – у Дніпрі, як і у багатьох інших містах України та світу. Цікавим явищем стали мурали – великі картини на різні теми, часом – дуже масштабні, які митці створюють на стінах будівель.

До речі, а в яких випадках можно легально малювати на стінах будівель міста, створюючи певні об’єкти стріт-арту?  Чи є місця, де графіті не заборонено? Адже загалом  нанесення зображень на стіни та фасади будинків, огорожі та інші поверхні заборонено правилами благоустрою міста Дніпра.



Сергій Білий

– Дійсно, певний час тому в Дніпрі з цього питання було укладено Меморандум – суспільний договір з митцями міста, який врегулював це питання, – пояснює Сергій Білий, головний художник міста.  – Цей документ докладно регламентує правила та норми, яких мають дотримуватися вуличні художники, які прагнуть створити цікаві роботи просто неба.

Зокрема, у Дніпрі не можна наносити малюнки на будівлях та спорудах, що є частиною містобудівних ансамблів; на цегляних поверхнях; на об’єктах благоустрою;  на поверхнях зупинкових комплексів, мережевих опорах  та низці інших місць та просторів.

Втім, згідно до Меморандуму, можна наносити зображення на  будівлях і спорудах промислового призначення; на бічних глухих фасадах будівель, які не виходять на “червону” лінію вулиці, у разі, якщо зображення не займає більше ніж 50 відсотків поверхні стіни;  на спорудах, які підлягають знесенню, на тимчасових парканах, які не мають iншого оздоблення, на підпірних стінках, у наскрізних проїздах (арках), що влаштовані в нижніх поверхах будівель та деяких інших локаціях. Звісно, нанесення зображень можливе лише за згодою балансоутримувача (власника).

– Якщо вуличний художник або команда митців бажають створити певний мурал, нанести яскравий малюнок на стіні – варто звернутися до Головного архітектурно-будівельного управління міста, – наголошує представник міської Інспекції з питань благоустрою Дмитро Гомілко. – Треба зібрати певні документи та узгодити створення певного арт-об’єкту на тій чи іншій будівлі міста.

Передбачається, що твори стріт-арту апріорі є тимчасовими. Дійсно,  вуличні картини, на відміну від робіт, створених на полотні чи картоні, живуть певний час – до того моменту, коли власник будівлі перефарбує стіни, фасад тощо. Тож вуличне мистецтво в реалі створюється та зникає, а жити для історії продовжує у вигляді фото та відео.

Мурали та інші твори стріт-арту змінюють вигляд міста, подекуди перетворюють сірі стіни на цікаві видовищні картини. Саме тому багатьом дніпрянами вони подобаються, комусь – ні, часто викликають жваві дискусії та суперечки. 


Втім,  головне – мурали  та мистецькі прояви стріт-арту привертають увагу, вносять яскраві кольори та образи у звичайний пейзаж міста, змінюють його, головне – аби на краще.

Добра сучасна традиція – мешканці, які дбають про гарний стан власних багатоквартирних будинків та подвір’я, створюють яскраві картини просто біля під’їздів, прикрашають красивими малюнками споруди, підпірні стіни тощо. 

Фото – ФБ Олександр Китайгородський

Нещодавно небайдужі люди створили комфортний куточок відпочинку біля власного будинку на пр.О.Поля, 17, де створено ОСББ  Зокрема – перетворили підпірну стінку біля будинку на яскраву картину, яку вірогідно надихнули твори Сальвадора Далі.

“Комфорт сам не приходить”, – каже про результат роботи Олександр, активний мешканець будинку на пр.О.Поля, 17.

З любов’ю до Дніпра: художники створили картини на фасадних вікнах

Вуличне мистецтво дає можливість художникам сміливо та яскраво презентувати свої роботи значній кількості глядачів.  Є в царині дніпровського стріт-арту свої відомі постаті. Приміром, багато яскравих робіт просто неба належить авторству художника на ім’я Валерій Колор, відомого під псевдонімом zdes roy.  



Нещодавно разом з іншими художниками він взяв участь у мистецькій акції до Дня міста: дніпровські митці  створили яскраві картини… просто  на величезних фасадних вікнах одного з популярних кафе в центрі міста.

Робота Аліни Білоус

– Кожен із чотирьох митців створив роботу у власному стилі та наповнену особливими сенсами, – розповіла учасниця творчого проєкту художниця Ірина Харахулах. –  Результат вийшов різноманітним, цікавим. Нас обʼєднала спільна тема – любов до міста, і кожен висловив її через призму власного стилю, сенсів та образів.


Стріт-арт під назвою Дерево життя створила Олена Харахулах

– Свою роботу я назвала «Дерево життя», – розповіла Ірина. –  Ніби дещо банально на перший погляд, але це – універсальний образ, спроможний передати зміст. Я намагалась повʼязати старовинне та сучасне. Тому велику частину роботи займають коріння – сильне та живе переплетення, що міцно тримає весь стовбур. Серед коріння можна побачити образи скіфських баб, які невідʼємно асоціюються з нашим містом, його спадщиною.

Авторка – Ірця Бойко 

До речі,  6 жовтня має відбутися спільна виставка – аукціон цих мистецьких творів, де всі охочі зможуть придбати будь-яку роботу –  на знак підтримки й любові до рідного Дніпра.


Організатори зазначають, що кошти, отримані від продажу вуличних картин, будуть спрямовані на придбання автівок для захисників України.

Зірка стріт-арту Бенксі створив низку картин в Україні

Вуличне мистецтво в наш час стало частиною масової культури. І відображає усю складність та конфліктність життя.


Всесвітньо відомим став британський вуличний художник, який працює під псевдонімом Бенксі. Він створює на стінах будівель чорно-білі картини (як правило) , які є цікавими алегоріями та яскравими образами, зачіпають складні соціальні конфлікти та суспільні протиріччя.


Автор, особистість якого досі не встановлена, без зайвого розголосу малює на стінах будівель у Британії, інших країнах та навіть в Україні. Роботи Бенксі та пов’язані з  таємничим художником артефакти – відео, фото та ін. –  вважаються цікавими арт-об’єктами  та продаються на аукціонах.

Британський художник зробив свій творчий внесок у боротьбу проти агресії, від якої потерпає Україна. Художник повідомив, що побував у нашій країні та створив сім картин у різних місцях.

Зокрема, картини Бенксі були нанесені на будинках у Києві та населених пунктах Київської області, які пережили окупацію та були звільнені – Гостомелі, Ірпені, Горенці, Бородянці. Серед іншого – художник зобразив дівчинку-гімнастку на стіні будинку в Ірпені, який постраждав від ворожих обстрілів.

А на залишках зруйнованої будівлі в Бородянці художник зобразив дитину, яка здолала чоловіка у костюмі для східних єдиноборств – як відомо, ними захоплюється російських диктатор путін…


Фото Володимира Федорищева, з соціальних мереж, з відкритих джерел

Категорія: Влада, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version