Інфаркт міокарда – це ураження серцевого м’яза, викликане гострим порушенням його кровопостачання. При цьому уражена частина м’яза відмирає, тобто розвивається її некроз. Загибель клітин починається через 20-40 хвилин з моменту припинення кровотоку. Отримання кваліфікованої допомогу у перші години від появи симптомів — золотий стандарт лікування інфаркту міокарда. Тому про те, як розпізнати смертельно небезпечний стан, повинен знати кожен дорослий українець, пише «Наше місто».
«По-перше, це сильний біль у грудях, давлячий або стискаючий. Він може поширюватися на ліву руку, шию, щелепу, спину або живіт. Поява сильного поту, що супроводжується блідістю та відчуттям страху, підвищена тривожність без причини. Також може бути задишка, навіть у спокої. У деяких випадках інфаркт супроводжується нудотою або навіть блювотою», – розповів серцево-судинний хірург, старший ординатор відділення інтервенційної діагностики та перкутанних втручань лікарні швидкої допомоги Дніпра Андрій Сімонов.
Перші дії та допомога постраждалому
1. Негайний виклик швидкої допомоги.
2. Заспокоїти постраждалого. Допоможіть людині прийняти сидяче або напівсидяче положення, заспокойте її та забезпечте свіже повітря.
3. Прийом нітрогліцерину (якщо є). Якщо у постраждалого є нітрогліцерин, його можна покласти під язик для зменшення болю. Однак цей препарат треба приймати обережно і лише якщо пацієнт його використовував раніше.
4. Аспірин. Якщо немає алергії, можна дати пацієнту розжувати таблетку аспірину (близько 300 мг), яка допоможе розріджувати кров і запобігти подальшому тромбоутворенню.
5. Спостереження за свідомістю та диханням. Якщо постраждалий втратив свідомість і не дихає, необхідно негайно почати серцево-легеневу реанімацію (масаж серця та штучне дихання).
6. Не залишати людину саму. Потрібно залишатися поруч з постраждалим до приїзду швидкої допомоги.
Читайте також: 24/7 рятують пацієнтів з інфарктом міокарда: як у Дніпрі працює сучасний реперфузійний центр.