Site icon Наше Місто

Таємниці Дніпра: що приховують стіни Спасо-Преображенського собору

історія Спасо-Преображенського собору у Дніпрі

Спасо-Преображенський собор – одна з найстаріших будівель Дніпра. Його було закладено ще у 1787 році, але будівництво розпочалося лише через 43 роки – у 1830-му. “Наше місто” згадує, як собор виглядав у середині минулого століття.

Спасо-Преображенський собор у 1989 та 2024 роках. Колаж: НМ

Преображенський собор мав бути набагато більшим, ніж є зараз. Він був спроектований за класичним європейським зразком французьким академіком архітектури Клодом Геруа, але будували його вже за іншим і скромнішим проектом. Роком його народження вважають 1835-й. Вже менш ніж за 100 років, після революції 1917-го, собор планували знищити, як ідеологічно неприпустимий об’єкт. Для його врятування відомий краєзнавець Дмитро Яворницький запропонував облаштувати там музей. У 1932-му у Спасо-Преображенському соборі з’явився перший науково-атеїстичний музей.

Після Другої світової у соборі тривалий час був склад видавництва “Зоря”. У соцмережах опубліковані фото занедбаного Спасо-Преображенського собору, зроблені у 1967 році. А вже за рік почалася реконструкція храму. Вона тривала до 1976-го, а після її закінчення у соборі знову відкрили музей історії релігії та атеїзму. 

Спасо-Преображенський собор у 1967 році. Фото: ФБ-група “Катеринослав-Дніпропетровськ-Дніпро”

Собор передали місцевій єпархії лише у 1992 році і д нього повернулися богослужіння. 

Собор повернули єпархії у 1992 році. Фото: Валерій Кравченко

Нагадаємо, раніше ми писали, як затонулий острів століття тому був улюбленим місцем відпочинку мешканців Катеринослава.

Категорія: Новини Дніпра, Унікальний Дніпро

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version