Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Навчальний рік 2024-2025 у Дніпрі: батьки скаржаться на проблеми з укриттями у деяких школах

Супрун Юлія

проблеми з вентиляцією у сховищах шкіл Дніпра

Дніпро третій рік живе в умовах війни. З новою реальністю стикнулися не лише дорослі, але й діти. У новому навчальному році у 154 закладах загальної середньої освіти міста за змішаною системою (онлайн та офлайн) навчатимуться близько 94 тисяч учнів.  Ті, хто обрав очне навчання, через щоденні повітряні тривоги під час уроків проводять багато часу в укриттях, які облаштовані у підвалах та інших безпечних місцях. 

Найпростіші укриття обладнанні у 118 школах. Втім, з’ясувалося, що у деяких навчальних закладах склалася критична ситуація з вентиляцією цих приміщень. Наприклад, згідно з інформацією, яку ми отримали від батьків учнів, укриття навчального закладу №45, за документами розраховане на близько 600 осіб, а фактично воно приймає понад тисячу людей, оскільки сюди евакуюються учні також із сусідньої школи №69. Зі свого боку у міськраді Дніпра запевняють, що кожний навчальний заклад отримав позитивний акт Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).  Про це пише “Наше місто”.

Як облаштовані укриття у школах

Укриття у школах Дніпра, як і в інших містах України, відіграють життєво важливу роль під час війни. В умовах постійних повітряних тривог та ворожих ракетних атак вони слугують безпечним місцем для дітей, вчителів та інших працівників закладу освіти.

Наприклад, найпростіше укриття обладнано у гімназії №19. Воно розраховане на 268 осіб та працює цілодобово. Тут є все необхідне: питна вода, санвузол, кімната відпочинку, кімната матері та дитини, медичний куточок. Також в укриття проведена система вентиляція, завдяки чому приміщення залишається сухим та теплим. 

Сховище у щколі №19 у Дніпрі
Сховище у щколі №19 у Дніпрі
Сховище у щколі №19 у Дніпрі
Сховище у щколі №19. Фото: НМ
Ось ще одне з укриттів, де і діти, і вчителі комфортно почувають себе під час тривог. Фото: Валерій Кравченко.

Чому укриття у школах є необхідними

  • Захист життя: укриття забезпечують захист від уламків, вибухової хвилі та інших небезпек, які можуть виникнути під час обстрілів.
  • Збереження психічного здоров’я: перебування в безпечному місці допомагає зменшити стрес та тривогу, які викликані війною.
  • Продовження навчального процесу: навіть під час війни важливо забезпечити дітям можливість продовжувати навчання. Укриття дозволяють організувати навчальний процес, хоча б частково, під час тривог.
  • Соціальна інтеграція: школа – це не тільки місце навчання, але й місце спілкування для дітей. Укриття дозволяє продовжити навчальний процес та таким чином зберегти соціальні зв’язки між учнями та вчителями.

У середній загальноосвітній школі № 121 облаштували укриття, розраховане на 1155 осіб. 

Тут є все необхідне, аби у комфортних умовах перечекати небезпеку: є запаси води як технічної, так і питної, розповів Сергій Файфер, директор департаменту житлового господарства. – Є медичний куточок. Чайник, аби приготувати гарячий напій. Wi-Fi, туалети, вентиляція. Також є подовжувачі, аби підзарядити гаджет у разі необхідності.

Укриття у школі №121 розраховане на 1155 осіб
Укриття у школі №121 розраховане на 1155 осіб
Укриття у школі №121 розраховане на 1155 осіб

Як мають бути обладнані укриття

Укриття у школах повинні відповідати всім вимогам безпеки, мати міцні стіни, стелю, вентиляцію, санітарні вузли. Місць та питної води повинно вистачати для всіх.  До того ж все має бути обладнане так, щоб діти могли перебувати в укритті тривалий час. Це стосується як фізичного комфорту (освітлення, температура), так і психологічного (іграшки, книги).  Укриття має бути забезпечене санітарними вузлами та питною водою.

Інформуємо, що кожне укриття в школі та садочку Дніпра має позитивний акт ДСНС із зазначенням кількості місць для укриття. Акти будуть розміщені на сайтах закладів освіти, – запевняють у Департаменті гуманітарної політики Дніпровської міськради.

сховище у школі Дніпра
Справжнє підземне містечко. Фото: Валерій Кравченко.

Наданий у міськраді перелік оснащення укриттів 

  • засоби пожежогасіння;
  • питна вода;
  • технічна вода;
  • аптечки;
  • засоби гігієни; 
  • деззасоби;
  • таблички із зазначенням місця розташування;
  • покажчики маршруту руху до місць знаходження цих об’єктів;
  • господарчий інвентар (комплект з лопати совкової, лопати штикової, сокири, пилка-ножівка по металу із запасними полотнами);
  • лави, стільці для сидіння;
  • обладнання мережі Wi-Fi.

На що скаржаться батьки

Батьки учнів деяких дніпровських шкіл б’ють тривогу у соцмережах. Вони пишуть, що  укриття у школі №141 переповнене, у ньому душно та немає генератора, а туалет – єдиний для всіх учнів. Батьки скаржаться, що з цього укриття діти виходять спітнілі та втомлені. 

Не сховище, а біда, каже про укриття у СЗШ №141 Олександра, мати двох учнів. 

З другого вересня почався новий відлік часу, – розповідає Олександра. – Від тривоги до тривоги. В сховищі не те що не дитячі умови, вони не людські: непрацююча вентиляція, одна діюча вбиральня на всіх і три зламаних ще з минулого року. Повітря як у сауні, а діти спітнілі, червоні, мокрі, хоч викручуй. Перебування в таких умовах це стрес, фізична і моральна перевтома та небажання відвідувати школу.

Жінка каже, що були дні, коли їй доводилось бігати до школи по декілька разів, щоб забрати дітей на час тривоги, а потім повернути у школу. Лише б діти не сиділи в цьому укритті.

Я запрошую відповідальних осіб від тривоги до тривоги  провести час у сховищі нашої школи. Можливо, тоді проблема вирішиться скоріше. Єдине, що дає надію – в нас з’явилася директор, до якої, до речі, претензій немає, бо людина тільки прийшла 30 серпня на роботу, відбулися збори з представниками батьківського комітету, ініціативна група батьків на благодійній основі запропонувала допомогу у вирішенні цього питання. Бо очікувати тендерів,переможців і т. д. у наших дітей просто не має часу та сил”,– додає мати школярів.

На відсутність генератора, духоту та переповнене укриття скаржаться батьки учнів гімназії №106.

“106 гімназія. Вентиляція чи не працює, чи не може витримати кількість людей. Повітря немає, ефект сауни. Велике бажання, щоб ДСНС завітали саме при тривозі в підвал, коли там одночасно 500 людей, а не тоді, коли там нікого немає”, – написав у соцмережі один з батьків.

скарги батьків

Чому малюки 136 НВО сидять у підвалі без вентиляції і коли відключення, ще й без світла? Діти почали хворіти, виходячи через дві години без кисню, наче пʼяні. НВО №136, жахлива ситуація у сховищі для початкових класів! Дихати нема чим, адже немає вентиляції! Як могли дати позитивний акт ДСНС на такі умови, – йдеться в інших коментарях батьків учнів.

Для прискорення вирішення проблем, батьки учнів звернулися до місцевої блогерки, щоб вона надала розголос ситуації з укриттями у цих навчальних закладах. 

У перший навчальний тиждень вересня, коли застосовувались графіки погодинних відключення електроенергії – діти перебували в укриттях без світла, працюючої вентиляції та туалетів. Така ситуація не в усіх школах, але в багатьох! Десь немає генератора, десь є генератор, але немає палива, – написала блогерка Анна Сегена на своїй сторінці в Іnstagram.

пост блогерки Анни Сегени
блогерка Анна Сегена
Блогерка Анна Сегена підняла проблему сховищ у соцмережі. Колаж: НМ

Що відповіли батькам у міськраді Дніпра

У департаменті гуманітарної політики Дніпровської міськради радять батькам із своїми скаргами звертатися до адміністрації конкретного закладу освіти.

Звертаємо увагу, що чисельність дітей, які одночасно перебувають на уроках офлайн, не перевищує кількість посадкових місць в укритті у жодній школі. Кількість посадкових місць визначається актом ДСНС, – запевняють у департаменті гуманітарної політики Дніпровської міськради.

Як реагують на скарги у школах

На скарги про переповнення укриття у гімназії №45, яким користуються також учні та вчителі сусідньої гімназії №69, відреагувала адміністрація обох навчальних закладів. Вентиляцію обіцяють дооблаштувати, а поки вирішили змінити форму навчання.

скарги батьків

Адміністрація гімназії №45 та гімназії №69 з метою розвантаження найпростішого укриття прийняла спільне рішення щодо організації освітнього процесу для учнів 5-9 класів з 16 вересня 2024 року за змішаною формою: тиждень – заняття очно, наступний тиждень – дистанційно. З 16.09.2024 по 20.09.2024 для учнів 5-9 класів гімназії №45 заняття очно, для учнів 69 школи – дистанційно. На наступному тижні – навпаки. Для учнів 1-4 класів і гімназії №45, і гімназії №69 освітній процес буде продовжено очно. Також представники матеріально- технічного відділу прийняли рішення дооблаштувати вентиляційну систему додатковою гілкою, – йдеться у повідомленні від імені адміністрації навчальних закладів. 

Відповіли на скарги і у НВО №136. Батькам запропонували ознайомитись з документами, що підтверджують готовність до роботи найпростішого укриття.

Шановні батьки. НВО № 136 має акт ДСНС. Ми маємо два працюючих найпростіших укриття. В укритті 2 знаходяться учні тільки початкової школи. При цьому класи розведені в укритті по залах так, щоб запобігти скупченню дітей. Найпростіші укриття забезпечені всім необхідним, що має бути в найпростішому укритті. 

Стосовно світла. Ще жодного разу не вимикалося світло під час перебування дітей в найпростішому укритті 2. На випадок вимкнення світла ще деякий час працює аварійне освітлення, і у кожного вчителя є по 2 ліхтаря, які забезпечать освітлення в приміщенні укриття, – йдеться у повідомленні представниці НВО № 136 Оксани Титаренко.

Батьки швидко відреагували на коментар представниці навчального закладу, та нагадали, що ніякі документи про готовність укриття не замінять працюючу вентиляцію.

Так не за світло мова, а за повітря. Вентиляції немає. Прийдіть і перевірте, скільки там часу зможете пробути, – відповідають батьки учнів НВО №136.

скарги батьків

Наслідки перебування у недостатньо обладнаних укриттях

  • Ризик для здоров’я: недостатня вентиляція та антисанітарні умови можуть призвести до поширення інфекційних захворювань серед дітей.
  • Психологічний дискомфорт: діти постійно перебувають у стресовій ситуації, що негативно впливає на їхнє психічне здоров’я.
  • Неможливість повноцінного навчального процесу: відсутність належних умов для перебування в укритті ускладнює організацію навчального процесу.
укриття у школі Дніпра

Як готувалися до навчального року

Через електронну платформу державних закупівель можна побачити, як школи готувалися до нового навчального року.

  • Гімназія №141: департамент гуманітарної політики Дніпровської міськради нещодавно оголошував конкурс на ремонт приміщень в гімназії №141 на вул. Моніторній. Чи то було саме укриття – невідомо, проте у дефектному акті йшлося про вентиляцію. Торги не відбулися – відмовилися від пропозицій двох учасників. Згодом оголосили новий конкурс, та аукціон має пройти 20 вересня. Також скоро відремонтують аварійні виходи. Більш за все пощастило шкільному ганку, його мали відремонтувати до ідеального стану, адже для цього провели два тендери
  • Гімназія №106: тут укриттям почали опікуватися у липні 2022 року. Ознайомитися можна за першим посиланням та другим.  Всі роботи мав виконати один ФОП Олександр Захаров. 
  • Гімназія №45: тендерні процедури та поточний ремонт споруд цивільного захисту, тобто найпростішого укриття, провели ще у жовтні 2023-го та у липні 2024-го. У першому тендері йдеться мова про вимощення підвального приміщення, а у другому – про ремонт системи вентиляції та електричних мереж). Також у цьому закладі мали відремонтувати каналізацію та не забули про спортивний майданчик

Без вентиляції школам не дозволили б користуватися укриттям

У Департаменті гуманітарної політики Дніпровської міськради запевняють, що у всіх укриттях шкіл є вентиляція, але погоджуються, що у деяких навчальних закладах вона не працювала під час знеструмлень.

укриття у школі Дніпра
Коли укриття обладнане належним чином, діти можуть там ефективно проводити час.

Без наявності вентиляції спеціалісти ДСНС не надали б школам акти на користування укриттями.  В одних школах – це природна вентиляція, в інших – примусова. Вентиляція, дійсно, переставала працювати в деяких закладах освіти під час відключення світла. Крім того, була зупинка функціонування в деяких школах, через те, що невідомі «шкідники» засмітили їх пластиковими пляшками і навіть  ганчірками. У деяких школах вентиляції «не вистачало», – йдеться у коментарі Департаменту гуманітарної політики.

Також додається, що на всі заявлені проблеми адміністрації шкіл реагували своєчасно. Департамент надає перелік шкіл, у яких влітку дооблаштували вентиляційну систему: 

  • Вальдорфський НВК
  • НВК № 100
  • НВК № 148
  • Гімназія № 13
  • СЗШ № 94
  • Гімназія № 45
  • Ліцей № 97

Такоє опублікований перелік шкіл, де заплановано вирішити всі проблемні питання, що додалися з початком навчального року:

  • Ліцей № 129
  • СЗШ № 133
  • Гімназія № 62
  • Гімназія № 109
  • Гімназія № 5
  • Гімназія № 39
  • Гімназія № 143
  • Гімназія № 141
  • Гімназія № 106
  • Гімназія № 93
  • Ліцей № 61
  • Гімназія № 35
  • СЗШ № 44
  • Ліцей № 67
  • СЗШ № 15
  • Ліцей № 23
  • Гімназія № 32
  • СЗШ № 121

Ми реагуємо на всі звернення адміністрації закладів, та намагаємося якнайшвидше вирішувати проблеми, – кажуть у Департаменті гуманітарної політики.

Нагадаємо, раніше ми писали, що у Дніпрі ремонтують укриття у дитячих садочках.

Категорія: Новини Дніпра, Освіта, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: