Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Дніпро пам’ятає своїх Героїв: історії загиблих захисників

Щодня на російсько-українській війні гинуть наші захисники. Починаючи з 2014 року, жертвами агресії рф стали сотні дніпрян. Дніпро пам’ятає своїх Героїв. Департамент молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Дніпровської міськради за підтримки міського голови Бориса Філатова реалізував проєкт «Історії Героїв». У десяту річницю Іловайської трагедії, у сквері Героїв відкрито меморіал, присвячений загиблим землякам. На спеціальних банерних конструкціях історії 45 справжніх патріотів України. Історії-долі відважних дніпрян розповість «Наше місто».

Дивно, що магнолії цвітуть, а коханої людини вже немає

5 березня 2022 року дніпрянин Олександр Дубінін відзначив свій 53-день народження вдома, з дружиною та сином. А вже за день наш земляк прибув до військової частини і це було його усвідомлене та обдумане рішення. Олександр розумів, що він, висококласний фахівець телекомунікації та зв’язку, потрібен армії та всій Україні. Олександр Володимирович узагалі був завжди і в усьому ґрунтовний і надійний.

Фото із архиву Тетяни Дубініної

– Він мені відразу сподобався, – розповідає дружина Тетяна. – Хоч Сашко тільки на три роки старший, він мені здався дорослим. Мислячим. А ще він справив враження надійної та цікавої людини. Трепетно ставився до всього живого. І головне, обіцяв щастя!  Тому й погодилася вийти заміж уже на нашій третій зустрічі. Ми вінчалися в церкві, для Сашка це було важливо.

Олександр і Тетяна прожили разом майже три десятиліття.

– Чоловік підтримував будь-яку мою ініціативу і словом, і ділом, – продовжує Тетяна. – Мріяла полетіти на повітряній кулі, Саша з сином подарували мені цей політ. Хотілося зануриться з аквалангом у глибини моря, Саша склав мені компанію. Ми любили подорожувати на авто. Кожна поїздка – це маленьке життя. Я вдячна долі за ці наші роки. У 2023-му могло бути 30 років спільно щасливо прожитих років.

А ще Олександр Дубінін любив возитися з моторами, щось у них налагоджувати, налаштовувати. Він умів ремонтувати машини і мотоцикли, пилососи і мобільні телефони. Його робота, власне, і була пов’язана з мобільним зв’язком. З мобілками талановитий механік-електронік був «на ти». Міг налаштувати будь-який «хитрий» апарат, підібрати до нього відповідну програму.

Фото із архиву Тетяни Дубініної

Наш земляк був упевнений, що його вміння і знання зв’язківця-практика обов’язково знадобляться на фронті. У цьому мав рацію.

Загинув молодший сержант Олександр Володимирович Дубінін 19 квітня 2022 року у Волноваському районі Донецької області біля села Новосилка. Він забезпечував зв’язок стрілецьких частин, але оборону прорвало вороже ДРГ – кілька БТРів.

 – Пам’ятаю ту гірку весну, – згадує Тетяна. – Телефоную йому, а у відповідь – тиша. Іду містом і місця собі не знаходжу. На вулиці сонячно, магнолії цвітуть. А Саші вже не було. Я потім думала: «Це так дивно, що магнолії цвітуть, а твоєї коханої людини вже немає.

Свої принципи відстоював на фронті. За них і загинув

Відомого дніпровського спортсмена-пауерліфтера Сергія Карнаухова призвали до ЗСУ в березні 2014-го. Потрапив він у 93 окрему механізовану бригаду «Холодний Яр». Був заряджальником гармати, потім став навідником, а потім командиром гармати. Брав участь у боях за Донецький аеропорт.

Фото із фб-сторінки Аліни Карнаухової

На фронті Сергій познайомився з майбутньою дружиною Аліною, яка займалася волонтерством.

 – Із Сергієм познайомилася в травні 2015-го на Донеччині, – розповідає Аліна Карнаухова. – Я волонтерила, а він – воював. У нього дуже непростий характер. Він був абсолютно безкомпромісною людиною. Але саме це й приваблювало. Сміливий, сильний, мужній. У минулому чемпіон світу з пауерліфтингу. Найцінніше, що свої принципи він відстоював на фронті, те, що загинув за них. За Україну. Це найчесніша позиція. 

Фото із фб-сторінки Аліни Карнаухової

Справді, наш земляк не став хизуватися своїм легендарним спортивним минулим. Нагадаємо, що він пауерліфтер світової величини. Наприкінці 1990-х на початку 2000-х чемпіон і призер Всеукраїнських змагань. Рекордсмен України, Європи та світу. Чемпіон світу серед юніорів 1999 року!

Знехтував Сергій бізнес досвідом: після демобілізації був успішним бізнес-менеджером. Не став чекати повістки. Просто пішов добровольцем у рідну 93 бригаду.

Загинув командир відділення розвідки Сергій Карнаухов 27 травня 2022 року в Харківській області.

Той фатальний день Аліна описала на своїй фб-сторінці:

«Люблю тебе мій рідний, хочу до тебе…

Я не відчувала, що цей день стане страшним. Пишу, як зазвичай, смс. Де-небудь обов’язково буде мережа, обов’язково я побачу відповідь. Після бою, коли буде хвилина…

17.04 – дзвінок… я тримаю телефон, бачу екран і серце моє стискається від всепоглинаючого страху. Я дружина військового, я знаю, чому телефонують командири… Ще дві хвилини надії і прірва…

Смерть це про інших, смерть, не про нас. Я просто хочу до нього».

   Рятував інших, а врятувати себе не зміг

Стрілець-помічник гранатометника 128 окремої бригади ТрО ЗСУ Максим Співак загинув 30 червня 2023 року. Днем раніше єдиній його доньці Єлизаветі виповнилося 15. Коли від батька не прийшло привітань, рідні зрозуміли: щось сталося.

Фото автора

– Мій син був найкращий – кожна мати так скаже про свою дитину, – розповідає Людмила Леонідівна, мама Героя. – Але мій Максим справді був таким. Вихованим, ввічливим, слухняним. Але ще був рішучим і відважним. Справжнім захисником! Народився він у Смілі Черкаської області і в Черкасах же закінчив інститут пожежної безпеки. Потім за розподілом працював в одній із частин ДСНС Дніпра. Більшу частину провів тут.  Коли почалася велика війна, син запитував мене: «Мамо, що мені робити?». І я відповіла: «Іди до військкомату, стій у черзі. Хто ще буде захищати нашу країну?». Інші матері ховають своїх дітей, а я сама сказала – іди!». І Максим пішов добровольцем. Потім мене мучило, що сама відправила сина на фронт. Але хто ж захистить Україну, всіх нас? Не вірю, що його більше немає. Сподіваюся, що живий. Сподіваюся на диво! Адже він отримав серйозну військову підготовку. Умів надати медичну допомогу.  Умів рятувати людей. У нього й позивний був – Рятувальник. Невже не міг себе врятувати!

Фото із архиву доньки

   Не віриться в загибель батька і 16-річної доньки.

Фото із архиву доньки

– Тато завжди намагався зрозуміти мене, підтримати в усіх моїх планах і мріях, – зазначає Єлизавета. – З батьком хотілося більше спілкуватися і радитися в усьому. Запам’яталися наші поїздки – до бабусі, до діда в Одесу. А ще він був дуже мужньою, самодостатньою людиною. Справжнім чоловіком! Я вступила до коледжу, навчаюся на маркетолога, але в майбутньому бачу себе в найрізноманітніших сферах.  Сподіваюся, що моя професія буде креативною. У цьому чимала заслуга батька. Саме його сміливість і завзятість надихає мене і сьогодні. Татів приклад допомагає мені реалізовувати найамбітніші плани. Незважаючи ні на що! Не вірю, що тата більше немає. Дуже не вистачає його.

Відома парамедик загинула в перший день весни

Волонтерку та парамедика Ольгу Гриценко дніпряни добре знали. У мирному житті вона працювала фармацевтом. Ніколи не проходила повз чужу біду, допомагала дітям, організовувала свята. Коли почалася велика війна, не попередивши навіть рідних, добровільно пішла на фронт.

фото автора

– Моя донечка всім допомагала, – розповідає Матрона Петрівна, мама Ольги. – Сама не вийшла заміж, не народила дітей. Жила тільки для інших. Коли я захворіла на ковід, дбала, доглядала за мною. Потім, після реанімації, півтора місяці я була «на кисні». Олечка мене буквально з того світу витягла. Якби не вона і мене б не було. Усім намагалася допомогти. У нас на Ігрені організовувала дитячі свята, напередодні Різдвяних свят встановлювала ялинки. Щоб у житті малюків було більше радості. Після смерті доньки ігренці посадили ялинку і назвали її на честь Олі. Вона так хотіла, щоб у нашому парку росли живі ялинки.

У перші дні повномасштабної війни наша землячка прийняла рішення піти в ТрО, але тоді їй відмовили. Через рік, у березні 2023 року, не сказавши навіть рідним, Ольга пішла добровільно на фронт (Харківський напрямок). Стала санітаркою-інструкторкою військової частини артилерійської бригади. Дніпрянка відповідала за всю медицину великого стрілецького батальйону.

– Сказала, що працює медиком у Дніпрі, – констатує мама. – Я й думала, що вона в Дніпрі, а коли поїхала на Харківщину ніхто не знав. Ні я, ні її брат.

Загинула парамедик Ольга Гриценко в перший день весни 2024-го. Цього березневого дня росіяни обстріляли наші території КАБами та «смерчами».  Один із цих ударів став фатальним для відважної дніпрянки. 

Категорія: Війна, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: