Site icon Наше Місто

Старовинна архітектура Дніпра: які таємниці приховували прибуткові будинки часів Катеринослава

Старовинна архітектура Дніпра: які таємниці приховували прибуткові будинки часів Катеринослава

У нашому місті збереглися десятки прекрасних старовинних будівель, які у 19 – на початку 20 століть були побудовані як «прибуткові будинки». Як вони будувалися та які таємниці приховували, – розкажуть журналісти «Нашого Міста».

Для чого були призначені ці будівлі, каже сама їхня назва. Заможні містяни будували такі будинки, щоб здавати квартири та приміщення в оренду. З останньої третини 19 століття Катеринослав переживав індустріальний бум, і потреба у житлі була величезною.

До наших днів таких будинків збереглося чимало, і про багато з них уже були публікації. Ми їх знаємо за прізвищами власників: будинок Хреннікова, Мізка, Грановського, Шишмана, Андрієвських, Бродського.

Деякі прибуткові будинки були настільки величезні, що займали цілі квартали.На тихих вулицях Катеринослава, прилеглих до міського центру, стояли дворянські садиби та особняки. Магазинів і крамниць тут зазвичай не було. Купці жили в торговельній частині міста, займаючи верхні поверхи своїх магазинів. Директори підприємств жили на міських околицях, в особняках, побудованих при своїх заводах і фабриках, поблизу яких оселявся і робітничий люд. Прибуткових будинків, у яких квартири здавали в оренду, тоді не було.

До кінця XIX століття картина різко змінилася. Катеринослав став промисловим, торговим і культурним центром, і як магніт притягував людей. Неймовірний приплив новоселів викликав посилене будівництво житла, і в 1890-х роках настала «будівельна гарячка».

Будівництво прибуткови[ будинків, призначених для здачі в оренду житла, було дуже прибутковою справою. Як тоді казали: «Вигідніше мати прибутковий будинок у місті, ніж залізний рудник на Криворіжжі».

Більшість мешканців міста свого житла не мали, і були змушені винаймати квартири та кімнати. Майже 80% площі в житлових будівлях, яких до 1910 року в Катеринославі налічувалося 5280, займали квартири. Решту здавали в оренду конторам, майстерням, ресторанам, магазинам, корчмам тощо.

Ціни на квартири різнилися залежно від місця розташування та якості житла. Особливо дорогими були так звані «панські» квартири, що складалися щонайменше з 6 кімнат.

Планування квартир у прибуткових будинках не було типовим. Панські квартири могли мати і до 20 кімнат. У них були дві вітальні, велика і мала їдальні, чайна кімната, курильна, гардеробна, будуари, кімнати для гостей, гувернерів, нянь тощо. Для прислуги призначалося три кімнати, відокремлені від панських покоїв коридорчиком, який примикав до кухні.

Архітектура вигоди: як будували прибуткові будинки в Катеринославі

Нагадаємо, раніше ми писали: Маєток Мойсея Брука: історія унікального прибуткового будинку у центрі Дніпра.

Читайте також: У Дніпрі відомому старовинному будинку присвоїли статус об’єкта культурної спадщини.

Категорія: Відео, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Унікальний Дніпро

Позначки: , , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version