Site icon Наше Місто

Що приховує тіло: як у Дніпрі під час війни врятувати психічне здоров’я 

як врятувати психічне здоров'я під час війни

Коли українські міста засинають під звуки повітряної тривоги, а новини постійно нагадують про війну, важливо знайти способи зберегти психічне здоров’я. Мешканці Дніпра все частіше звертаються до тілесних практик, мистецтва та творчості, щоб впоратися зі стресом і тривогою, пише “Наше місто”.

Хтось знаходить спокій у пензлі та фарбах, хтось – у танці або йозі, а хтось – у ліпленні з глини. Різноманітні арт-терапії та тілесні практики стають справжнім порятунком для багатьох дніпрян. Це не просто хобі, а потужний інструмент для самовираження, релаксації та відновлення внутрішньої гармонії.

Ментальне здоров’я українців під час війни

Війна стала серйозним випробуванням для психіки українців та підняла на поверхню питання ментального здоров’я, яке характеризується не лише відсутністю психічних розладів, а ще й здатністю людини справлятися зі стресом, будувати міцні стосунки, досягати своїх цілей і відчувати задоволення від життя навіть у складних умовах.

Війна – надзвичайна ситуація, яка викликає у людей широкий спектр емоцій: від страху і тривоги до гніву і відчаю. Це природна реакція на небезпеку і невизначеність. Однак постійний стрес, спричинений війною, може призвести до розвитку різних психічних розладів, таких як:

Чому українці особливо вразливі

Допоможе власне тіло

Дніпрянка Кіра Бідняк, практичний психолог, експерт у галузі психосоматики вважає, що про ментальне здоров’я треба розповідати ще дітям у школі та доносити ці цінності з кожного джерела, через кожну людину. Психологиня каже, що останнім часом мешканці Дніпра все частіше шукають спосіб подолання стресу. Про це свідчить її записник та черга з клієнтів.  

Кіра Бідняк практикує психосоматику з 2016 року. Колаж: НМ

На жаль, піклуватись про свій стан нас навчила війна, хоча цьому треба навчати з дитинства, – каже Кіра Бідняк.

Вона вважає, що найкращий шлях подолання стресу – це звернутися до власного тіла через психосоматику.

Психосоматика – це не тільки про симптоми і хвороби, це й взагалі про життя людини, – розповідає експерт. – Бо наше фізичне тіло має таку функцію, як пам’ять кожної хвилини нашого життя. Воно зберігає в собі весь ваш життєвий досвід з моменту зачаття. Воно зберігає в собі весь досвід родової системи, як травмуючі, так і щасливі події. Ось та пам’ять, до якої ми звикли звертатись, вона не зберігає в собі стільки інформації, як зберігає в собі тіло. Тому, коли людина хоче знайти будь-яку відповідь на своє життєве питання, коли вона захворіла, загубилась, коли їй тяжко, важко, оці всі стани, з якими їй не ок, відповідь треба шукати саме в тілі, а не у зовнішних чинниках чи факторах.

У психосоматику Кіру привів її другий син, коли у 2016-му він дуже сильно захворів. Хлопчику діагностували менінгіт і навіть лікарі були здивовані, звідки він взявся: вони не знайшли жодних причин цієї хвороби. 

Під час війни клиєнтов у психологіні побільшало. Колаж: НМ

Я зрозуміла, що корінь цієї хвороби знаходиться набагато глибше, ніж здається. Я вже тоді цікавилась психосоматикою, але ось ця хвороба, вона була вже вирішальною крапкою. І коли лікар вийшов з реанімації і поставив остаточний діагноз, сказав, чекайте, це були дуже важкі хвилини мого і нашого життя. Там у дворі лікарні відбулася моя перша терапія, на яку раніше у мене не було часу, грошей. У мене були будь-які відмазки, аби не йти в себе і не дізнаватись, чим я там наповнена, хто я є насправді, що за біль живе всередині мене. І син мене привів у це, за що я йому дуже вдячна. З лікарні він вийшов цілком здоровою дитиною на обох своїх ногах, хоча лікарі давали  жахливі прогнози і були вражені його повним одужанням, – згадує Кіра Бідняк.

Вона каже, що її терапія полягала у працюванні зі своєю головою та своєю психікою. Таким чином жінка знімала з дитини всі прояви хвороби.

Будь-яка дитина знаходиться повністю в енергетичному полі мами до 10-12 років. І всі ті затики, травми і невирішені життєві ситуації, які не може вирішити мама як доросла, їй транслює дитина. Не для того, щоб покарати, як багато хто вважає, а для того, щоб підсвітити дорослому, куди він не хоче дивитись у своєму житті, що він не хоче вирішувати в своєму житті, за що він не хоче брати відповідальність у своєму житті, – пояснює експерт з психосоматики.

Психологиня радить для покращення ментального здоров’я насамперед знайомитись з самим собою, своїм внутрішнім світом, адже коли людина себе не знає, вона не розуміє, як собі допомогти. І у такому стані вона часто шукає відповіді у тарологів та різних ворожок.

Якщо людина не знає своїх емоцій та не може їх зрозуміти, прочитати в моменті, про що вони, це породжує внутрішній хаос і людина не знає, як собі допомогти, – каже психологиня. – І коли ви будете розуміти ваш внутрішній всесвіт, ви будете відчувати, чим вам зараз хочеться наповнитись: медитацією, танцями, прогулянкою, просто  дивитися на воду, вогонь або ліс. Будь-яка тілесна практика буде впливати на ваш ментальний стан, тому що саме тілесна практика працює одразу на чотирьох рівнях – тіло, свідомість, підсвідомість і енергетичний фон. І коли ви змінюєте щось всередині себе, впливаєте на зміну свого стану, тільки тоді ви можете бачити зміни у вашому реальному фізичному житті. Тому тілесні вправи, вони, знаєте, як комбо, одразу дають вам результат.

Які тілесні практики покращують психологічне здоров’я

В умовах стресу та невизначеності, які несе війна, тіло стає нашим першим сигналом про те, що щось не так. Тілесні практики допомагають нам зняти напругу, відновити спокій та гармонію. Ось деякі з них, рекомендовані фахівцями:

1. Йога

Йога – це комплекс фізичних вправ, дихальних технік та медитації. Вона допомагає:

2. Дихальні практики

Глибоке дихання – це простий і ефективний спосіб заспокоїтися та знизити рівень стресу. Регулярні дихальні вправи допомагають:

3. Пілатес

Пілатес – це система вправ, спрямованих на зміцнення м’язів кора (пролягають поруч з хребтом і забезпечують його фіксацію), покращення постави та гнучкості. Він допомагає:

4. Тай-чі та цигун

Ці китайські практики поєднують в собі повільні, плавні рухи, дихальні вправи та медитацію. Вони допомагають:

5. Прогулянки на природі

Прогулянки на свіжому повітрі – це один з найпростіших і найдоступніших способів зняти стрес. Природа має заспокійливий ефект на нервову систему.

6. Масаж

Масаж допомагає розслабити м’язи, зняти напругу і покращити кровообіг. Регулярні масажі можуть значно покращити загальне самопочуття.

Пошук рівноваги у русі

Потужним інструментом самодопомоги стає арт-терапія, яка використовує творчі процеси для покращення емоційного стану людини.

Олена Будницька, відома дніпровська хореограф та арт-директор театру-школи сучасного танцю “Потоки”, під час війни відкрила групи тілесної арт-терапії “У русі”, які виявилися затребувані. Контактні рухи відтворюються в межах групи, яка прийшла на заняття, все розраховано на можливості учасників. 

Хореограф Олена Будницька та її контактна арт-терапія. Колаж: НМ

Котактна тілесна імпровізація народилася на початку минулого століття. Це ще Стів Пекстон, як людина, яка займалася все життя тілом, танцівник, постановник, ввів таку експериментальну техніку, що базується на взаємодії партнерів, на відстеженні ваги, на відстеженні взаємного контакту і балансу, – пояснює Олена Будницька.

Арт-терапії “У русі”, яку пропонує дніпровська хореограф, включає контактно-імпровізаційні практики, поєднанні з диханням цигун та деякими асанами йоги. Це змішане різноманітне навантаження, а одна з його особливостей – це навантаження це не тільки для тіла й для мозку, а й емоційно-душевне. 

Основний принцип взагалі контактної імпровізації та моєї групи, це зацікавлена стовідсоткова увага до простору, до партнера, до того, що ми саме відстежуємо,  – каже Олена Будницька. – І завдання на нашому занятті – це насамперед слухати своє тіло та відстежувати свої пересування, дихання, відчувати тіло та простір. У нас багато рухів, пов’язаних із вагою тіла, або його частини, тому що всі ми шукаємо рівновагу і саме в контактному танці весь рух побудований на пошуку цього загального балансу.

Заняття з хореографом Оленою Будницькою.Колаж: НМ

Прилив енергії під час контактної тілесної імпровізації – це явище, яке багато хто відчуває на власному досвіді. Це поєднання фізичних, емоційних та психологічних процесів, які відбуваються в тілі під час такого виду терапії. Під час контактної імпровізації пов’язана із стресом напруга може вивільнятися через рух, дотик та взаємодію з іншими людьми. Це створює відчуття легкості та свободи. 

До того ж фізична активність, яка супроводжує імпровізацію, стимулює вироблення ендорфінів – гормонів щастя. Вони допомагають покращити настрій, зменшити біль і підвищити загальний тонус організму. 

Як працює контактна арт-терапія

Нагадаємо, раніше ми писали, що психологиня з Дніпра розповіла, чим зайняти дитину, коли довго немає світла.

Категорія: Афіша, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version