Діджитал-технології, які зайшли в різні сфери життя дітей та молоді всього світу, допомагають дати раду з освітніми втратами та вимушеним дистанційним навчанням.
Декілька цікавих сервісів, якими користуються мешканці всіх регіонів України та навіть Західної Європи, родом із Дніпра. Медіа «Наше місто» та «Нова українська школа» поспілкувалися з розробниками й користувачами трьох найпопулярніших платформ і дізналися про таке:
- де можна знайти 300 дитиноцентричних ігор для дошкільнят від 3 до 7 років;
- як в онлайн-портфель «склали» всі підручники для 1–11 класів;
- як записували відеоуроки для безплатної платформи підготовки до НМТ.
«Дошкільнятко»: 300 практикоорієнтованих ігор для дошкільнят
Цифровий проєкт для дистанційного навчання дітей віком від 5 до 7 років «Дошкільнятко» презентували восени 2023 року. Він безплатний та не містить реклами. «Дошкільнятко», як і низку інших проєктів для освіти міста, розробила команда комунального підприємства «єДніпро». У додатку заняття для малечі розбиті за темами:
- довкілля,
- соціум,
- мистецтво,
- математика,
- мовлення.
Артем Трапезніков, директор КП «Цифрова трансформація й автоматизація інформаційних процесів міста «єДніпро»» Дніпровської міської ради
У нас є ціль – зробити Дніпро цифровим та диджиталізованим містом – розповідає Артем Трапезніков, директор КП «єДніпро». – Ми вважаємо, що починати потрібно з дитячих садочків. Тому ця платформа допомагає підготувати малечу до першого класу. На кожен місяць доступні розділи: «Освітні програми», «Розвивальні ігри», «Читання» та «Аудіокниги».
Навчання на платформі «Дошкільнятко»
Для того, щоб наповнити платформу, створювали не просто звичайні відеоуроки, а 300 ігор, кожна з яких містить аудіосупровід. Наприклад, у грі на логіку потрібно обрати, чим полити квітку. Якщо діти обирають чай – вона гниє, а якщо натискають на воду – розцвітає.
Діти граються і навчаються на платформі «Дошкільнятко»
Оксана Слінченко працює вихователькою в дніпровському дитячому садочку № 319. Коли вона проводить заняття для старшої групи, зазвичай використовує цю платформу.
Вихователька Оксана Слінченко
Діти зараз цифровізовані. Вони змалечку добре знають, що таке інтернет, смартфон або ж планшет, – каже пані Оксана. – Тому їм до вподоби інтерактивна платформа, де є все для розвитку малечі – як освітні програми, так і ігри. З «Дошкільнятком» я та мої вихованці працюємо від 10 до 15 хвилин на день. Зазвичай виводимо інформацію на великий екран, щоби працювати всією групою.
Діти граються і навчаються на платформі «Дошкільнятко»
Для зручності та систематизації навчання програма поділена на місяці. Якщо малеча впоралася з усіма завданнями певного місяця, їй відкривають наступний рівень. Заняття поступово стають складнішими. Вони розроблені відповідно до навичок дітей у кожен період навчання.
- Відвідати портал «Дошкільнятко» можна за посиланням. Для реєстрації необхідно вести своє ім’я, прізвище та адресу електронної пошти.
Артем Трапезніков розповідає про платформу «Дошкільнятко»
Психологиня та вихователька Марина Гавриленко-Ковальова має понад 20-річний досвід роботи в педагогіці. Зараз вона працює вихователькою-методисткою в дніпровському закладі дошкільної освіти № 7. Пані Марина є однією з тих, хто розробляв завдання для електронної платформи «Дошкільнятко», зокрема, з математики й логіки. Загалом над «Дошкільнятком» працювали шість представників дошкільних закладів із різних районів Дніпра.
«Це універсальна платформа, яку можна використовувати як додатковий матеріал і для тих дітей, які відвідують садочок, і для тих, хто його не відвідує, – каже Марина Гавриленко-Ковальова. – Ігри розраховані на дітей від 3 до 7 років. Усі завдання підібрані відповідно до віку та інтересів дітлахів. «Дошкільнятку» притаманні не шаблонні, а дитиноцентричні підходи».
«Mybook»: онлайн-порфель з усіма підручниками, якими користуються навіть у Німеччині
Майже п’ять років поспіль багато українських дітей вчаться онлайн. У Дніпрі з дистанційкою школярам допомагає платформа «MyBook». Це такий собі онлайн-портфель з усіма підручниками для 1–11-х класів. У ньому дитина може користуватися навчальною літературою, а ще малювати, робити нотатки й слухати аудіозаписи підручників. Презентували платформу в серпні 2022 року, а вже з вересня 2022-го школярі Дніпра першими в Україні мали змогу навчатися за онлайн-підручниками.
Артем Трапезніков розповідає про «MyBook»
Для того, щоб усі школярі міста могли навчатися за онлайн-підручниками, у додаток було завантажено приблизно 3 тисячі книг за програмами МОН, – розповідає Артем Трапезніков. – До речі, учні й учениці можуть користуватися не лише вебверсією, а й застосунком «MyBook», який можна завантажити на IOS та Android. Зареєструватися й отримати доступ до платформи можна за посиланням.
Нещодавно онлайн-портфель із підручниками став доступний також і для музичних шкіл міста.
Зараз цією платформою користуються не лише в Дніпрі, а ще й у Житомирі та Дінгольфінгу (Німеччина). Усього на платформі зареєстровано приблизно 30 тисяч користувачів.
Наліпка з QR-кодом для завантаження «My Book»
На початку 2024 року школярі отримали наліпки, які допомагають швидко знайти електронні підручники. Їх можна, наприклад, наклеїти на парти. Школяр чи школярка сканує його й одразу переходить до свого онлайн-портфеля.
«My Book» – це фактично портфель у смартфоні – каже Юлія Мар’єнкова, вчителька фізики й математики дніпровського ліцею № 130. – Ними можна користуватися в кабінеті, в укритті, у транспорті. А також виводити матеріал на великий екран або на планшети чи ноутбуки.
Юлія Мар’єнкова
За словами вчительки, «My Book» – це жива книга, де можна підкреслювати, виділяти необхідний матеріал. У кожного школяра є можливість додавати туди те, що він вважає за потрібне.
Безплатна підготовка до НМТ
На жаль, можливість готуватися до НМТ на курсах або відвідувати репетиторів є не в кожного. Для того, щоб надолужити освітні втрати й допомогти випускникам підготуватися до іспитів, у квітні 2022 року в Дніпрі створили платформу для безплатної підготовки 11-класників до НМТ.
Під час зйомки відеолекцій
Два роки тому на платформу завантажили понад 50 відеолекцій із предметів НМТ від 14 вчителів міста. А також понад тисячу тестів у форматі НМТ та понад 50 стислих конспектів-лекцій у формі презентацій. Старшокласники мали можливість щоденно отримувати оцінки за результатами тестування. Зареєструватися на платформі могли лише учні й учениці 11-х класів Дніпра та 11-класники-ВПО з інших регіонів, які перебувають у Дніпрі.
Під час зйомки відеолекцій
Навесні 2023 року платформу оновили й адаптували до нових вимог. Наприклад, записали відеоуроки з найкращими викладачами Дніпра (до розробки й запису відеолекцій, а також створення тестувань на платформі долучилися приблизно 70 викладачів міста) за двома обов’язковими предметами (українська мова й математика), а також предметами на вибір (історія України, іноземна мова, біологія, фізика, хімія).
Реєстрація на платформу стала доступна для одинадцятикласників з усієї України. Команда КП «єДніпро» відзняли й завантажили на платформу 176 відеоуроків та 1 500 тестів. Так, дніпровською онлайн-платформою для підготовки до НМТ скористалися майже 34 000 випускників 11-х класів, з них понад 6 000 – з Дніпра.
Зареєструватися можна за посиланням. Уроки доступні й після завершення тестування.
Тетяна Нікіфорова, директорка КП «Центр професійного розвитку «Освітня траєкторія»
До розробки відеоуроків, за якими учні й учениці можуть готуватися до НМТ, залучені справді найкращі педагоги міста, – каже Тетяна Нікіфорова, директорка КП «Центр професійного розвитку «Освітня траєкторія» Дніпровської міської ради. – Серед них є і ті, хто готував 200-бальників. Ми дописали матеріал з історії України, а також тих предметів, які додалися пізніше – фізики, хімії, біології, іноземної мови. Усе для того, аби випускники мали змогу гарно підготуватися і якісно скласти тест.
Серед педагогів, які створювали й записували відеоуроки, була й учителька історії України та викладачка суспільних дисциплін комунального закладу освіти «Українсько-американський ліцей» Людмила Лебідь.
Людмила Лебідь
У 2022 році історія України була обов’язковим предметом, – пригадує Людмила Лебідь. – Тоді для тестування обрали історію 20 століття, це матеріал 10–11-х класів. У 2023 році МОН запропонувало складати історію України як предмет за вибором, взявши період, починаючи з другої половини 16 століття. Це матеріал 8–11-х класів. Зараз історія України знову є обов’язковою. Тож я знову залучена до цього проєкту. Звичайно, основні знання дітям дали їхні вчителі. А ми завдяки цим відеоурокам допомагаємо випускникам ці знання упорядкувати.
У 2024 році цифрова платформа підготовки до НМТ знову поповнилася. Для 11-класників проводили заняття з української мови та літератури, математики, історії України, фізики, біології, хімії, географії, а також англійської, німецької, французької та іспанської мов. Для цього 82 освітяни та команда комунального підприємства відзняли 230 відеолекцій. А ще розробили 2 500 тестів та 208 стислих конспектів лекцій у форматі презентацій.
Ще одна онлайн-платформа для старшокласників – «Обирай своє майбутнє». На ній зібрані всі заклади вищої та професійної освіти міста й області. Користувач може зробити онлайн-запит по кожному з них та дізнатися необхідну для вступу інформацію. Там також вказані дати прийому документів, ліцензійний обсяг – кількість місць на бюджет та контракт.
Юліанна Кокошко, «Наше місто», спеціально для «Нової української школи»
Фото: автори – Валерій Кравченко, Володимир Федорищев