Вже зовсім скоро розпочнеться новий навчальний рік. Сказати точно, яким він буде для дніпровських школярів та студентів, зараз, на жаль, не зможе ніхто. Але напередодні 1 вересня певні рішення обласна військова адміністрація, міська влада та освітяни все ж таки ухвалили. Яким планується бути навчання, дізнавалася журналістка «Нашого міста».
Батьки можуть обрати будь-яку форму навчання
Ще наприкінці липня Дніпровська міська рада ухвалила рішення про те, що освітній процес 2024-2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти, які перебувають у підпорядкуванні управління освіти департаменту гуманітарної політики, буде переважно за очною формою. Водночас, за потреби, буде застосовуватися змішане навчання, тобто поєднання очної та дистанційної форм.
– Режим роботи, розклад навчальних занять розроблятиметься керівниками закладів освіти з урахуванням чисельності учнів, які навчатимуться офлайн, та кількістю місць в укритті, – зазначає Світлана Клявченко, заступниця начальника управління освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. – Якщо кількість посадкових місць в укритті менша, ніж учнів, то застосовуватиметься змішане навчання. Тобто поєднання навчання в очній та дистанційній формах у певній черговості: через день, через тиждень. Або будуть організовані уроки у дві зміни. При цьому учні початкових класів навчатимуться виключно у першу зміну.
Хочемо заспокоїти всіх батьків, які проти офлайну і припускають, що він буде обов’язковим. Це не так. Можна обрати будь-яку з форм навчання своїх дітей: очну, індивідуальну (екстернат, сімейна, педагогічний патронаж) чи дистанційну. Залежно від поданих батьками заяв щодо форми навчання, керівники закладів освіти розподілятимуть учнів по класах. При цьому наповнюваність 1-4 класів – до 24 учнів, 5–11 класів – до 30 учнів. А ось у дистанційних класах школярів може бути більше.
Підготовка до можливих відключень світла триває
Є план стосовно того, що на базі 37 закладів загальної середньої освіти будуть навчатися учні з 41 школи, де немає укриттів. Дітей з найбільш віддалених шкіл без укриттів на заняття будуть підвозити автобуси за кошти міського бюджету. А після уроків учні зможуть повернутися на них у зворотному напрямку. У 2024-2025 роках таких закладів буде 12. Кількість шкіл з укриттями у нашому місті залишається такою самою, як і у минулому навчальному році.
– Щодо можливих відключень світла у школах, зараз розробляється механізм дій у таких ситуаціях, – повідомила «Нашому місту» Юлія Дуогіте, представниця департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. – Зрозуміло, що якщо б генератори навіть були б у всіх закладах освіти, всю школу вони на собі не витягнуть. Навчальний процес буде регулюватися згідно з графіками відключень. Підготовка до опалювального сезону у закладах освіти також триває. Харчування у школах буде забезпечене за тією ж кейтринговою системою, що і у минулому навчальному році. Щодо Пунктів незламності у школах, вони, скоріш за все, будуть працювати після завершення навчання, тобто ввечері.
У шести ПТУ відремонтовані укриття
Освітній процес у новому навчальному році в закладах професійно-технічної освіти так само буде проходити в очному, змішаному або дистанційному форматах.
– У цьому році за рахунок коштів бюджету Дніпровської міської територіальної громади профінансовано ремонти восьми найпростіших укриттів у шести закладах професійно-технічної освіти, – зазначає Оксана Салогуб, заступниця директора департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. – Триває облаштування двох навчально-практичних центрів за металургійним та будівельним напрямками.
На базі ПТУ №2 у межах взаємодії з ПАТ «Інтерпайп НТЗ» майже завершені роботи зі створення сучасного навчально-практичного центру «Майстерня верстатників» для підготовки кваліфікованих робітників за професією «Оператор верстатів ЧПК». Облаштування другого навчально-практичного центру на базі Дніпровського регіонального центру професійно-технічної освіти за будівельним напрямком виконується за рахунок субвенції з державного бюджету та за рахунок коштів міського бюджету на придбання обладнання. Також за рахунок коштів міського бюджету будуть фінансуватися ремонти приміщень: навчальні кабінети, майстерні, лабораторії.
На студентів ЗВО знову чекає «дистанційка»
А як буде відбуватися навчання у вишах Дніпра? Переважно в них діятимуть такі самі форми навчання, як і в минулому році. І це зрозуміло: безпекова ситуація у нашому регіоні поки що, на жаль, кращою не стала. А кількість укриттів майже ніде не збільшилась.
В адміністрації Українського державного університету науки та технологій «Нашому місту» повідомили, що заняття проходитимуть в змішаному режимі. Готується спеціальний розклад, в якому будуть показані лекційні заняття у дистанційному форматі, а лабораторні та практичні в oфлайн-режимі. У першому семестрі заняття проходитимуть також щосуботи, щоб закінчити семестр до холодів. Корпуси, де будуть проходити заняття, та гуртожитки мають сховища. Під час повітряної тривоги студенти з викладачами переходитимуть туди.
2024-2025 навчальний рік у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара розпочнеться з 1 вересня у змішаному форматі. Протягом повномасштабного вторгнення рф у цьому ЗВО обладнано і сертифіковано 5 укриттів: 3 в навчальних корпусах, 1 в гуртожитку, 1 в спорткомплексі.
– Навчання будемо проводити в змішаному форматі: всі лекційні заняття – дистанційно, в Microsoft Teams, а певні практичні заняття – очно, невеликими групами студентів, – повідомив «Нашому місту» Сергій Оковитий, ректор ДНУ ім. О. Гончара. – Зараз на факультетах визначаються, які практичні, лабораторні та дослідницькі роботи бажано проводити в очному або змішаному режимі, враховуючи їхню специфіку. Минулого навчального року очно проводилися деякі заняття на фізико-технічному факультеті та факультеті систем і засобів масової комунікації, вони продовжаться і в цьому році. Також будуть проводити заняття з графіки, живопису тощо в очному форматі на спеціальностях «Дизайн» і «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація».
Минулого року у ДНУ ім. О. Гончара проводили в очному форматі майстеркласи, професійні майстерні, наукові гуртки, зустрічі з роботодавцями. Адже у студентів є попит на офлайн-навчання і спілкування з викладачами й однолітками.
Щодо можливих відключень світла, під час воєнного стану може використовуватися як синхронний, так і асинхронний режим занять. Тобто лекції будуть записуватися викладачами, а студенти переглядатимуть їх в зручний для них час. Так само можна організовувати й семестрову атестацію студентів, тобто екзамени. Усі подібні процедури вже відпрацьовані як викладачами, так і студентами. Також університет вже закупив декілька генераторів для забезпечення роботи критичної інфраструктури.
Фото Валерія Кравченка, Володимира Федорищева та з відкритих джерел.