Поліцейські можуть зупиняти транспортні засоби лише у виняткових випадках, визначених статтею 35 Закону України «Про Національну поліцію». При цьому правоохоронці зобов’язані інформувати водія про конкретну причину зупинки з детальним описом підстави, – передає «Наше Місто» з посиланням на Департамент правового забезпечення Дніпровської міської ради.
Згідно з частиною 1 статті 18 цього ж закону, поліцейський може вимагати від водія вийти з автомобіля у таких ситуаціях:
- Підозра на сп’яніння. Якщо є достатні підстави вважати, що водій перебуває у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння.
- Затримання. При адміністративному або кримінальному затриманні водія.
- Огляд або обшук. Під час особистого огляду, огляду автомобіля або обшуку водія.
- Невідкладні випадки. Для передачі транспортного засобу для затримання правопорушників або доставки осіб, які потребують невідкладної медичної допомоги.
- Технічні несправності. Якщо потрібно усунути технічну несправність автомобіля.
Важливо зауважити, що жоден нормативно-правовий акт не містить вичерпного переліку підстав, за яких поліцейський може вимагати виходу з авто, але водій зобов’язаний виконати таку вимогу.
Водночас, водій не повинен залишати автомобіль для ознайомлення з доказами правопорушення, наприклад, відеозаписом патрульного. Якщо ж поліцейські посилаються на «орієнтування», водію слід одразу попросити його для пред’явлення, адже у 95% випадків такого орієнтування немає, що може свідчити про незаконність зупинки.
Крім того, для безпеки водій повинен завжди тримати руки в полі зору поліцейського або посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху і не виходити з автомобіля без дозволу, як передбачено пунктом «б» частини 2 статті 16 Закону України «Про дорожній рух».
Нагадаємо, раніше ми писали: З 1 серпня в Україні видають нові водійські посвідчення: що треба знати автомобілістам.
Фото: з відкритих джерел.
Категорія: Новини Дніпра, Питання/відповідь, Суспільні та соціальні новини Дніпра
Позначки: Поліція