Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ  Здоров’я, освіта, дозвілля: як у Дніпрі піклуються і захищають дітей

Діти – наше майбутнє, причому під час війни ця фраза набула особливого сенсу. Бо саме вони після її закінчення  підростуть та будуть  відбудовувати країну. Але для цього вже сьогодні мають бути створені умови для їхнього зростання та розвитку. 1 червня, у День захисту дітей, журналістка «Нашого міста» вирішила дізнатись, наскільки  комфортно діти відчувають себе у Дніпрі. Що саме робить для них місто. 

Відкрилась сучасна лікарня 

Якщо дитина здорова – її батьки щасливі. Саме тому турбота про здоров’я малечі та підлітків – один з пріоритетів міської влади.

У Дніпрі всі амбулаторії, де проводяться обов’язкові профілактичні щеплення для дітей, мають 100 % наявність усіх вакцин. Їх можна зробити безкоштовно.

– Обов’язкові щеплення згідно з  Національним календарем для дітей – від туберкульозу, вірусного гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, паротиту та краснухи, –  зазначає дитяча лікарка-імунологиня Олена.  – Ми консультуємо батьків нащо робити такі щеплення, розповідаємо про календар. Далі вже проводиться вакцинація.

 Попри війну, у Дніпрі продовжують працювати дитячі медичні заклади. Ба більше – відкриваються нові. Наприкінці 2023 року відчинила свої двері після масштабної реконструкції міська дитяча лікарня № 6, де лікують психоневрологічні патології і травми у дітей.  Потужна лікувальна, діагностична та реабілітаційна бази роблять цю лікарню однією з найкращих в Україні.

–  Для міста це — найкращий подарунок,  –  зазначив Борис Філатов, мер Дніпра. –  Я хотів би сказати слова подяки президентові України. Все, що зроблено в лікарні, зроблено коштом держави. Місто придбало обладнання, меблі та інше.

Усі приміщення та входи у 6-й лікарні є безбарʼєрними. У відділеннях педіатрії, неврології та психіатрії з маленькими пацієнтами  працюють різнопрофільні фахівці. Палати, кабінети та ігрові кімнати  — усе оздоблено так, аби мінімізувати стрес маленьких пацієнтів і зробити простір зручним для них та їхніх батьків. У медзакладі відбудували водолікарню з басейном, є й інші простори для відновлення. Зали лікувальної фізкультури, механо- та ерготерапії мають сучасні тренажери та приладдя.  З’явилось більше місця – тепер тут приймають дітей з ампутаціями, ДЦП.  В оновленому медзакладі можна  розмістити до 130 пацієнтів.  

Казковий простір у дитячих садочках

Восени минулого року у Дніпрі почали відкриватись для очного відвідування дитячі садочки. Зараз у місті у змішаному режимі працює біля 100 дитсадків та закладів загальної середньої освіти з дошкільними підрозділами. У декількох садочках тривають ремонтні роботи з облаштування укриттів за кошти міського бюджету.

–  Ми відкрились 1 квітня, – розповідає директорка дитсадка № 338 Оксана Тимошенко. – На очну форму навчання написали заяви 135 батьків. Щодня до нас приходять 80-100 малюків. Під час повітряної тривоги всі, звісно, спускаються в укриття. Всі діти мають різнокольорові бейджики, які допомагають розібратись з напрямком руху. Лунає слово «парасолька» – і вони йдуть до сховища.

Укриття у цьому та в інших садочках поділені на декілька зон. Є, де зайнятись підготовкою до школи, скласти пазли, подивитись фільм або театральну виставу. До того ж тут навіть стіни щось «говорять»: на них нанесені розвиваючі малюнки. В укритті разом з дітьми  завжди є не тільки вихователі, а психолог, медичний персонал.

Школярі нарешті сіли за парти

Минулого року освітні втрати, які стали неминучі спочатку через пандемію коронавірусу, а потім – через війну, підштовхнули педагогів та міську владу Дніпра до досить складного рішення. У школах створювались найпростіші укриття, завдяки чому стало можливим змішане навчання. Звісно, це було непросто. Але бажаючих отримувати знання саме у школі, а не дистанційно, виявилось достатньо для того, щоб цей формат був затверджений як один з можливих.  

На початку навчального року 53% батьків надали перевагу очному навчанню дітей. Тому у Дніпрі протягом навчального року 2023-2024 поєднувалося змішане, очне та дистанційне навчання. У 13 закладах батьки стовідсотково обрали очну форму. Є  й віддалені заклади, в яких немає укриттів, але батьки дуже хотіли, щоб їхні діти навчались очно. У таких випадках був організований підвіз дітей до шкіл за кошти міського бюджету. Повністю онлайн навчалися учні у 32 дніпровських школах. Бо таким був вибір їхніх батьків.

  — Коли діти йдуть в укриття,  вони можуть провести час там з користю, — підкреслює Олена Яковенко, заступник начальника управління освіти Дніпровської міської ради. – Якщо вони дивляться в телефони, це може бути пов’язано з освітнім процесом. Розваги в укриттях мають бути пізнавальними.  У будь-якому випадку, я вважаю більш безпечним для дітей, коли вони  спустились в укриття під наглядом дорослого.  

Для дітей з особливими потребами у Дніпрі працюють два інклюзивно-ресурсних центри. Знайти їхні контакти та ознайомитись з їхньою діяльністю можна за посиланням.  

Співи та малювання знімають стрес 

Під час великої війни у Дніпрі продовжують працювати мистецькі школи, де діти розвивають свої різноманітні  таланти. Педагоги та психологи зазначають, що саме зараз заняття творчістю є вкрай необхідними для маленьких дніпрян. Тому що допомагають поліпшити їхній емоційний стан, відволікають від не дуже радісних подій.  

 Наразі департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради підпорядковується 20 мистецьких шкіл. Серед них – 17 музичних, дві школи мистецтв, одна школа класичного танцю. Дві художніх школи підпорядковані департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного виховання Дніпровської міської ради. Вартість навчання в них  складає від 240 до 600 гривень на місяць. 19 мистецьких шкіл у нашому місті працює за змішаною формою,  тобто заняття проводяться як офлайн, так і онлайн.  У всіх таких школах є укриття – або власні, або вони знаходяться поряд з навчальними закладами.  

До речі, саме сьогодні, 1 червня, у мистецьких школах Дніпра з 10.00 до 15.00 проходить День відкритих дверей. Але навіть якщо ви не встигнете на нього потрапити, дізнатись про мистецькі школи можна за посиланням. А потім завітати туди. До того ж цього року вперше в мистецьких школах Дніпра з’являться музичні літні майданчики. Докладно про цей проєкт читайте за посиланням

Займатись спортом можна і влітку 

Заняття спортом – один з тих рятівних кругів, які сьогодні допомагають нам і нашим дітям триматись на плаву.  У Дніпрі зараз є 22 заклади спортивного профілю підпорядкованих управлінню спорту департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. Звісно, необхідна умова для того, щоб у спортшколах  могли проводитись заняття, це наявність укриттів або пристосованих під них приміщень на відстані не більше ніж 200 метрів від закладів.

 У спортивних школах Дніпра розвиваються такі види спорту як стрільба кульова, гімнастика художня, стрибки на батуті, футбол, футзал, легка атлетика, баскетбол, дзюдо, фехтування, шахи, шашки, рукопашний бій, змішані єдиноборства, веслування на байдарках  та каное, волейбол, сучасне п’ятиборство, тхеквондо, бадмінтон, водне поло та багато інших. Обрати є з чого. Набір до спортивних шкіл Дніпра триває. Ознайомитись з їхньою роботою можна за посиланням.

– Зараз у місті працюють усі спортивні школи, крім школи кінного спорту, –  підкреслює Олександр Осипов, начальник управління спорту департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради.  – Вона досі знаходиться в простої, бо немає укриття. Спортивні школи влітку не йдуть на канікули. Тож у юних дніпрян є можливість з користю проводити дозвілля. 

Є гуртки на будь-який смак 

 Танці – чудовий варіант для того, щоб зняти стрес. А дітлахам такі заняття ще дають прекрасний стимул для розвитку їхніх здібностей. До комунального закладу культури “АРТТЕРИТОРІЯ” Дніпровської міської ради наразі відносяться чимало цікавих гуртків, з них хореографічних – 13.

 У всіх є або власні укриття, або вони розташовані поряд з місцем занять. За місяць занять треба  сплатити від 350 до 600 гривень.  Повний список та контакти для запису до колективів можна знайти за посиланням.

У будинку культури «Зоряний» є два гуртки: студія бального танцю «Ділайн» та зразковий ансамбль народного танцю «Водограй». В «Енергетику» їх три: танцювальні колективи «Грант», «Красень» та «Двіж». У КМЦ «Краснопілля» працює танцювальна студія Candy mint, а у КДЦ «Іскра» – танцювальний колектив Sensе. Більше всього гуртків у  КСК «Шинник» – цілих шість. Це   клуби спортивного бального танцю «Грація» та «Гавана», ансамбль танцю «Діти України», вокально-хореографічна зразкова шоу-студія «Маестро», народний ансамбль танцю «Ровесник», хореографічна студія «Діамант» та народний театр сучасної хореографії «Алегро».

Багато років поспіль одним з основних місць у Дніпрі, те дітлахи можуть розвинути свої таланти, залишається Міський палац дітей та молоді Дніпровської міської ради. Тут працює безліч гуртків на будь-який смак.  

Серед них – центр Української культури “Коло калинове”, ансамбль сучасної пісні “Співаночки”, циркова студія “Трюк”, театр естрадної мініатюри “Інтермедія”, художній колектив “Декоративний розпис”, театр моди “Креатив”,  гуртки  “Радіоелектронне конструювання”,  “Аеромоделінг Дніпро” та багато інших. Дізнатись про них можна за посиланням.

 Фото Валерія Кравченка, Володимира Федорищева та з відкритих джерел.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, як у Дніпрі під час війни працюють спортивні школи

Категорія: Війна, Влада, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: