Skip to content

Новий закон про мобілізацію в Україні 2024: що треба знати

Новий закон про мобілізацію в Україні 2024: що треба знати

Штрафи для ухильників, скасування строкової служби та оновлення даних для військовослужбовців – усе це передбачено новим законом про мобілізацію, який набуде чинності з 18 травня. Які можливі проблеми можуть виникнути через ці зміни та чи можна буде оновити дані без відвідування ТЦК, – розповість «Наше Місто» з посиланням на ДніпроTV.

З 18 травня в Україні впроваджуються важливі зміни стосовно мобілізації, які стосуються усіх військовозобов’язаних. Ось ключові нововведення:

 • Скасування строкової служби: замість неї з 1 вересня 2025 року буде запроваджена базова загальновійськова підготовка для юнаків та дівчат віком від 18 до 25 років. Навчання проходитиме у вишах.
 • Оновлення даних: протягом 60 днів з дня набуття чинності законом (з 18 травня) усі військовозобов’язані мають оновити свої персональні дані у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).

Існує три способи для реєстрації:

 1. У центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП)
 2. У територіальному центрі комплектування (ТЦК)
 3. Дистанційно через електронний кабінет призовника, який буде доступний в тестовому режимі з 18 травня.

Начальниця служби зв’язків з громадськістю Дніпропетровського обласного ТЦК Олена Кузіна розповіла, що вони готові до оновлення даних, яке відбуватиметься протягом 2 місяців, оскільки цінують як свій час, так і час людей, які до них звертаються. Вона зазначила, що кількість відвідувачів щодня варіюється, однак черги все одно утворюються, і населення приходить для оновлення своїх даних. При цьому обов’язковими документами для громадян є паспорт, ідентифікаційний код, а також військово-обліковий документ (військовий квиток), якщо він у них є. Окрім того, за наявності необхідно мати з собою будь-які інші довідки.

Додаткові зміни:

 • Уповноважені представники ТЦК та поліцейські під час перевірки документів зобов’язані проводити фото- та відеофіксацію процесу.
 • Люди з інвалідністю та ті, хто повернувся з полону, мають право на демобілізацію.

Окрім того, деякі порушення можуть привести до штрафів. Адвокатка Оксана Міщенко, яка є керівницею адвокатського об’єднання «Біендем Партнерз», пояснює, що ТЦК може винести постанову про накладення штрафу без складання протоколу, якщо особа не оновила свої дані, не повідомила про зміну персональних даних (якщо ці дані відсутні в електронних ресурсах), не з’являється за повісткою або вчинила інше правопорушення, передбачене статтями 210 та 210.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також будуть введені нові правила щодо вручення повісток. Громадяни зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ і пред’являти його на вимогу представника ТЦК, поліцейського або прикордонника.

Також буде скасовано категорію «обмежено придатних» до військової служби. Ті, хто мав такий статус, повинні повторно пройти ВЛК. Категорії придатності будуть розподілені наступним чином:

 • повністю придатні;
 • придатні до служби у військових навчальних закладах, ТЦК, частинах забезпечення, установах, організаціях, але непридатні до служби у штурмових військах, морській піхоті, Силах спецоперацій, підрозділах спецназу тощо;
 • придатні за окремими спеціальностями: наприклад, кандидати на вступ до військового навчального закладу);
 • придатні до виконання специфічних завдань.

«Дуже важко зараз говорити про якісь конкретні зміни, бо ми ще його не бачили в офіційній публікації і в офіційній дії. І, як будь-якому закону, треба йому дати попрацювати, щоб потім можна було сказати: що працює, що не працює, як це працює», – пояснює начальниця служби зв’язків з громадськістю Дніпропетровського обласного ТЦК Олена Кузіна.

Нагадаємо, раніше ми писали: Закон про мобілізацію 2024: хто має право на відстрочку.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня, Україна

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: