Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Шестиногі вампіри у Дніпрі: чим небезпечні комарі та як від них захиститися

Щовесни нам починають докучати комарі. Вони були, є і будуть. Здається, що ці надокучливі комахи всі на одне лице. Але це не так! Стійка зміна клімату позначається на місцевій фауні. На Дніпропетровщині з’являються нові види кровососів, а з ними, на жаль, можуть бути пов’язані й нові хвороби.Чим можуть бути небезпечні шестиногі вампіри? Як захиститися від них? Про це розповість “Наше місто”.

Майже казкові створіння: чарівні, витончені, попереджувальні

Можна подумати, що комар примітивне, низькоорганізоване створіння. Прилетів, вкусив, помер – ось і все коротке й нікчемне життя паразита. Тупик еволюції! Така думка – помилкова. Комарі належать до загону двокрилих (як мухи та москіти). Ці комахи розвиваються з повним перетворенням: з яйця з’являється личинка, потім вона стає лялечкою, з якої народжується дорослий комарик.

Доля таких безхребетних справді казкова. Головні чарівні зміни відбуваються якраз на стадії лялечки, коли неприваблива комашка, що повзає, одного разу перетворюється на симпатичного стрункого літуна. До того ж цей літун по-своєму вихований і попереджувальний – не кусає без дозволу, а прилетить, сповістить про свою присутність, а вже потім і встромить свій хоботок. Казка!

Світова фауна налічує понад 3000 комарів, які в переважній більшості населяють тропічні країни. У нас цих комах значно менше. Причому кровосисних із них одиниці. Але вони справді здатні зіпсувати нам життя. Не стільки своїми укусами, скільки здатністю переносити небезпечні хвороби. Для тих, хто з ними зіткнеться, казка перетворюється на сувору бувальщину.

Від малярії помер іноземний волонтер

На Дніпропетровщині мешкають 28 видів комарів-кровососів. П’ять видів цих комах можуть переносити малярію. Малярія (вона ж “болотна лихоманка”) у нас винятково імпортна, привезена із заморських країн. Але небезпеку становлять й інші представники загону двокрилих, які здатні заразити дирофіляріозом і передати нам різні арбовірусні інфекції.

– У 2023-му в Україні зареєстровано 10 випадків малярії, зокрема 2 – у Дніпропетровській області, – зазначає Лариса Деха, фахівець паразитологічної лабораторії відділу досліджень біологічних факторів ДУ “Дніпропетровський центр контролю та профілактики хвороб”. – Торік від малярії в Україні помер іноземний волонтер. У 2024-му це захворювання поки що не зареєстровано.

А що з дирофіляріозом, який поширеніший за екзотичну “болотну лихоманку”?

– Зараження в даному випадку відбувається через хворих собак: комар спочатку кусає хвору тварину, а потім людину, – продовжує біолог. – Торік на дирофіляріоз захворіли 40 українців. Два випадки мали місце в нашому регіоні (по одному в Дніпрі та в Кам’янському). Цього – 8, зокрема один у Кривому Розі.

Після підриву Каховської ГЕС кількість комарів може збільшитися

Комарі здатні заражати й арбовірусними інфекціями, що передаються кровосисними членистоногими переносниками. Це жовта лихоманка, лихоманка Західного Нілу, лихоманка Зіка, лихоманка денге, лихоманка чикунгунья тощо.

На Дніпропетровщині таких хвороб останніми роками не було. Але часи змінюються. Усе може трапитися. Наразі ж ситуацію з комахами-кровососами можуть загострити зміни клімату, скорочення гідротехнічних заходів на водоймах, а також наслідки війни з рф. Йдеться, зокрема про міграцію населення та руйнування Каховської гідроелектростанції, що сталося в ніч на 6 червня 2023 року.  

– Життя цих комах нерозривно пов’язане з водою, – пояснює Лариса Деха. – Нині в області 1773 водойми. Після вибуху Каховської ГЕС їхня площа зменшилася, але зросла кількість заболочених ділянок. Це може призвести до суттєвого зростання чисельності комарів.

Нові кровососи принесли нові віруси

 Видовий склад кровосисних комах Дніпропетровщини достеменно невідомий. У межах області за день вас можуть вкусити 3-5 видів комарів, а в Дніпрі – 1-2. Найпоширеніший в обласному центрі – Aedes vexans.

Його іноді називають також Culex vexans. По Дніпру зі 100 укусів 95 припадає саме на цей вид. Але з’являються нові види кровососів, про що попереджають зоологи.

– Однозначно фауна комарів Дніпропетровської області у зв’язку з глобальними змінами клімату збагачується новими видами, – стверджує Віктор Бригадиренко, доцент кафедри зоології та екології ДНУ. – Особливо сильно видовий склад доповнюється південними видами після теплих зим, коли не було сильних морозів, як це було в останню зиму. За минулі роки в нашій області дедалі частіше трапляються строкатозабарвлені види роду Aedes: вони більші за звичайні види, тіло вкрите чорними лусочками, серед яких дуже різко виділяються лінії, утворені сніжно білими лусочками. 

Ентомолог стверджує, що нові види комарів несуть нові віруси, які потребують вивчення. Однак наукових досліджень через нестачу фінансування на жаль не проводиться.

Коли надокучливих комах найбільше?

– Кожна людина зазнає укусів самки комара, яка смокче кров вперше, вдруге або втретє у своєму житті, – розповідає зоолог. – Рідко комариха доживає до четвертого або п’ятого кровосмоктання. Після кожного “сеансу” самки летять до водойми і за пару тижнів відкладають яйця. Ще через кілька тижнів комариха готова до наступного кровосмоктання. Віруси зазвичай передаються таким чином, що всі 80 яєць, які відклала комариха, виявляються зараженими якимось арбовірусом після кровосмоктання, що інфікує. Наступні жертви цієї самки також піддаються зараженню. За рік у нас зазвичай розвивається два-три покоління комарів, тому до осені їхня чисельність збільшується в десятки разів. Саме восени найбільша ймовірність отримати арбовірус, оскільки за літо попутним вітром нові комарі переносяться з півдня, і нові віруси активно поширюються в місцевих популяціях.

Як захиститися від вампірів

Звісно, найефективніший захист – численні репеленти (щодо їхньої ефективності немає однозначної думки). Але краще взагалі уникати всяких нехороших місць, там, де живуть демони, злі духи та інша нечисть. Це, зокрема болота і топи, де комарів хмари.  

– Найкращий захист від комарів – не з’являтися в місцях їхнього масового льоту, – резюмує Віктор Бригадиренко. – Комарі майже не кусають у вітряну погоду. Репеленти допоможуть відлякати 95% самок, але решта 5% все одно вас вкусить. Небезпеку від комарів зазвичай недооцінюють і постраждалі, і лікарі. Симптоми багатьох хронічних захворювань схожі на прояви вірусного інфікування. Я рекомендую з усією серйозністю ставитися до цих надокучливих комах, особливо якщо у вас і без арбовірусів є букет хронічних хвороб.  

Вважається, що людина, яка постійно контактує з природою – збирає гриби, копається на городі, виховує котиків і песиків зазвичай менш сприйнятлива до вірусів, які переносять комарі. Його імунітет вищий, ніж у містянина -домосіда, який виходить із квартири тільки на роботу і в магазин. 

Фото автора та з відкритих джерел

Категорія: Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: