Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Як війна впливає на здоров’я дніпрян: статистика та реальні історії

Як війна впливає на здоров'я дніпрян

Війна – це не лише руйнування та втрати, але й значний ризик для здоров’я людей. Стрес та недосипання через нічні атаки ворога, зниження доходів та погіршення побутових умов — усе це може призвести до загострення хронічних захворювань та виникнення нових. За останні два роки дніпряни, як і більшість українців, зіткнулися з цілою низкою проблем, пов’язаних з фізичним та психологічним станом. Які хвороби загострились у Дніпрі під час війни, дізнавались журналісти “Наше місто”.

На що скаржаться дніпряни

Дніпрянка Олександра після початку війни стала часто хворіти. Жінка каже, що періодично у неї виникають тривожні стани, а вже вони призводять й до інших захворювань. Тому вона прийшла на прийом до сімейного лікаря.

Олександра після початку війни стала часто хворіти

– Троє моїх рідних воюють – чоловік, зять та син. Вони захищають Україну на фронті, а я за них хвилююся, – розповідає Олександра. – Через це до лікаря частіше звертаюсь, хочу покращити свій сон та самопочуття. Мені дуже допомагає моя лікарка. Вона розмовляє зі мною, розповідає, як планувати день, організувати відпочинок, все систематизувати, щоб покращити стан. Я вважаю, що до лікаря потрібно приходити відразу, як тільки виникла проблема. Вже знаю, якщо відразу почати лікування, то негативних наслідків від хвороби не буде і вона мине безслідно. 

Дніпрянка Вікторія прийшла на прийом через проблеми зі шкірою. Вона вважає, що постійний стрес позначився на її здоров’ї. 

Дніпрянка Вікторія прийшла на прийом

-Я до війни навіть вірусними захворюваннями не хворіла, бо був міцний імунітет. А за останні два роки довелося грипом перехворіти. Мій організм здається, не витримує стресової ситуації, – розповідає Вікторія. – Якщо є проблеми, я відразу записуюсь на консультацію до своєї сімейної лікарки. Вона компетентна та уважна. Все розпитає, виміряє необхідні показники, призначить дієве лікування. Завжди мене підтримує та допомогає на 100%. 

За словами Анни Володимирівни, завідувачки однієї з амбулаторій, у Дніпрі пацієнти найчастіше хворіють на серцево-судинні захворювання, онкологію та цукровий діабет. На стан здоров’я людей впливає стрес, тривожність, депресія, постравматичні розлади, апатія, порушення сну, недостатнє харчування. Але через міграцію населення зараз дещо знизився показник рівня захворюваності, порівняно з аналогічним періодом попереднього року. 

Анна Володимирівна, завідувачка однієї з амбулаторій Дніпра

-Ми спостерігаємо зменшення рівня захворюваності, – сказала завідувачка амбулаторії Анна Володимирівна. – Це пов’язано з тим, що більшість пацієнтів виїхали за кордон. Тому зменшилась кількість звернень за медичною допомогою. Якщо брати статистичні дані нашого центру, то в порівнянні з 2021-м роком ми бачимо зниження захворюваності по серцево-судинним хворобам – на 10%, по органам дихання – на 28%, Ковід19 – на 90%. Це пов’язано з вакцинацією населення від Ковід-19. Крім того, населення мігрує, виїжджає до більш безпечних регіонів.

За словами сімейної лікарки, найчастіше зі скаргами на стрес та його наслідки пацієнти звертаються після вибухів у місті чи масованих ракетних атак по території України. 

-До сімейних лікарів звертаються як дорослі, так і діти з такими скаргами, як тривога та посилене серцебиття. Ми діагностуємо на тлі стресу навіть тимчасове підвищення рівню цукру в крові, – додала Анна Володимирівна. – Всі пацієнти отримують медичну допомогу згідно свого стану та у відповідності до галузевих стандартів. 

Що таке гостра реакція на стрес і коли вона мине

Через війну у людей розвинулись психологічні проблеми, з якими вони звертаються до сімейних лікарів. Скаржаться на пригнічений настрій, плаксивість, проблеми зі сном та інші. На цьому фоні проявляються і фізичні недуги – незрозумілий біль в різних ділянках тіла, підвищення артеріального тиску, тощо. Це – гостра реакція на стрес.

-Гостра реакція на стрес – тимчасовий стан, який виникає внаслідок фізичного чи психічного стресу, – пояснила Анна Володимирівна. – Ми спостерігаємо у таких пацієнтів страх, нервове збудження, ступор, плач, істерику. Як правило, триває він від декількох годин до одного місяця. Такі пацієнти потребують не медикаментозного лікування, а психологічної  підтримки. Буває, що звертаються пацієнти з інших приводів, але під час прийому з’ясовується, що є порушення сну, погрішність в харчуванні, тривожність, страх, депресія. Наші сімейні лікарі та сімейні медичні сестри  пройшли  навчання mhGAP за програмою, ініційованою першою леді України Оленою Зеленською “Ти як?”. Тепер вони можуть діагностувати та виявляти такі психічні розлади, надавати медичну допомогу, а якщо є необхідність, то скеровувати до вузькопрофільного спеціаліста: психолога, психотерапевта, педіатра.

Олександра після початку війни стала часто хворіти

Гостра реакція на стрес – це нормальна реакція організму на екстремальні події. Гострий стрес зазвичай виникає відразу після або під час стресової події. Хоча одні люди мають очевидні ознаки реакції на стрес, інші ж можуть тримати свою реакцію на стрес глибоко прихованою. У такому випадку після стресової події людина може зазнати депресії чи мати проблеми зі сном.  

Стресові події також можуть викликати загострення хронічних хвороб, які були у пацієнта  раніше.

Що таке чекап організму і чи користується він популярністю у Дніпрі

У перекладі з англійської check-up – перевірка. Тобто комплексне обстеження, яке дозволяє оцінити загальний стан здоров’я людини та виявити на ранній стадії можливі захворювання. У Дніпрі, на жаль, на сьогодні люди не так часто користуються цією можливістю. Але ж лікарі закликають містян проходити профілактичні огляди, адже раннє виявлення захворювань значно полегшує їх лікування.

– Чекап дає можливість лікарю оцінити стан здоров’я пацієнта та виявити ризик виникнення захворювань на ранніх стадіях, – повідомила Анна Володимирівна. – Всесвітня організації охорони здоров’я рекомендує людям до сорокарічного віку проходити повне обстеження організму один раз на 2-3 роки. А після сорока років – щорічно. На жаль, багато пацієнтів вважають, що профілактичні обстеження зараз не на часі. Тому, користуючись нагодою, хочу закликати мешканців Дніпра, щоб вони не зволікали і дбали про своє здоров’я. Щоб там не було – життя продовжується. Потрібно берегти себе. Тим паче, що зараз кожен пацієнт може звернутися до свого сімейного лікаря, взяти необхідні електронні направлення для проходження лабораторних чи інструментальних методів дослідження в любому медичному закладі, який законтрактований з НСЗУ. Сімейний лікар, знаючи своїх пацієнтів та їхній спосіб життя, може скласти індивідуальний план обстеження.

Чекапи бувають як загальні, так і вузькоспрямовані, поглиблені, наприклад, якщо у вас є скарги на роботу конкретних органів або у вашій сім’ї є випадки хронічних хвороб або онкологічних захворювань.

Те, що ви добре почуваєтеся, не означає, що ви повністю здорові: багато захворювань на ранніх стадіях мають безсимптомний перебіг. Діагностувати їх можна лише під час комплексного обстеження організму, тому не втрачайте шанс виявити проблему на початковій стадії. Так ви пройдете лікування з мінімальними зусиллями.

Дніпрянка Вікторія прийшла на прийом

Які профілактичні заходи допоможуть зберегти здоров’я

У більшості випадків людина звикла сподіватися не на захисні сили свого організму, а на могутність медицини. Але це не зовсім дієва тактика. Згідно з дослідженнями вчених, стан здоров’я людини залежить на 20% від спадковості, на 10% від рівня розвитку медицини, на 20% від стану довкілля, на 50% від способу життя. Всім відомо, що краще попередити хворобу, ніж потім її лікувати. І для того, щоб зберегти своє здоров’я в умовах війни, треба докладати неабияких зусиль.

-Основне – дотримання режиму дня, наскільки це можливо, – радить Анна Володимирівна. – Збалансоване харчування, здоровий сон, вживання достньої кількості води. Також необхідно зменшити перегляд новин та соціальних мереж. Будуть корисними прогулянки на свіжому повітрі, фізична активність та заняття спортом. Не менш важлива відмова від шкідливих звичок та своєчасне звернення за медичною допомогою. 

Найголовніше зараз це –  збереження спокою, піклування про психічне здоров’я і профілактика соматичних захворювань. Займіться корисними справами, керуйте емоціями, зберігайте спокій і вірте в Перемогу.

Як війна вплине на здоров’я людей у майбутньому

Які довгострокові наслідки війна може мати на здоров’я людей? Наразі немає однозначної та науково достовірної відповіді. Точно можна сказати, що вплив військових дій на здоров’я українців – катастрофічний. Дослідження Центру громадського здоров’я МОЗ показали, що збройні конфлікти спричиняють більше смертності та інвалідизації, ніж будь-яка серйозна хвороба. 

-Ми можемо прогнозувати зростання захворюваності після війни, – сказала Анна Володимирівна. – Це можуть бути серцево-судинні  та онкологічні захворювання, артрити, цукровий діабет, бронхіальна астма. Якщо раніше ці захворювання мали вікову структуру, то зараз вони вже зустрічаються і в молодшому віці. Також війна чинить великий вплив на психологічне здоров’я людей. Та якщо дехто вважає, що війна проходить повз них, то це не так. Вона залишиться всередині нас надовго, і для психологічного відновлення потрібен час. 

Важливо пам’ятати, що війна – це не лише виклик для нашого здоров’я, але й можливість стати сильнішими. Ми зобов’язані зберегти своє здоров’я. Закликаємо всіх дбати про себе та своїх близьких!

Фото Валерія Кравченка.

Категорія: Важливо, Війна, Влада, Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Тема дня

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: