Site icon Наше Місто

Це мусить вміти кожен: чому вчать дніпрян на тренінгах з домедичної допомоги

Війна кардинально змінила життя українців. З огляду на складну ситуацію, знання правил надання першої допомоги стають життєво важливими для кожного з нас. У Дніпрі проводять тренінги, на яких містян вчать надавати домедичну допомогу. Журналісти «Наше місто» поспілкувалися з волонтерами та медиками, які не лише вчать корисним навичкам, а й самі їздять до прифронтових регіонів, рятують та евакуюють поранених цивільних та військових.

– Одного разу була евакуація 25-річного бійця, в якого не було обидвох кінцівок, – розповів Ярослав Крисько, заступник директора департаменту екологічної політики ДМР, волонтер ініціативної групи «Переможемо» та команди FrontlineMedics. – Цей момент залишиться зі мною на все життя. Я поговорив з ним 15 хвилин, але він побачив якусь нотку жалю, хоча я цього не показував. Та хлопець відчув це, а потім попросив за нього не хвилюватися, запевнив мене, що у нього все буде добре і посміхнувся. Такі люди – реальні герої. Попри  поранення, каліцтва та біль, вони залишаються сильними. Завдяки цим людям ми можемо знаходитись в себе вдома, ходити на роботу та спати у своєму ліжку. Лише тепер ми розуміємо ціну мирного неба.

Навичками надання домедичної допомоги має володіти кожен

Ярослав Крисько координує також роботу з проведення тренінгів для цивільного населення з надання першої медичної допомоги.

Фото Валерія Кравченка

– Ми організувалися спільно з двома командами FrontlineMedics та Blue&Yellow, – сказав він. – Ми розуміли, що саме зараз домедична допомога – це та потрібна навичка, яку, на жаль, повинен опанувати кожен. Вже проведено тренінг для співробітників Дніпровської міської ради, представників департаментів та комунальних підприємств. Також ми провели низку заходів для освітян міста, для молодіжної ради Дніпра, для студентів ВНЗ та для представників позашкілля – школярів старших класів, які опановували навички з надання першої медичної допомоги та основ евакуації. 

На таких тренінгах можна отримати безцінні знання: як діяти в екстрених випадках, як зупинити кровотечу та надати першу допомогу при пораненнях, травмах, переломах, ударах тощо.

– Цей процес є надзвичайно важливим, – підкреслив Ярослав Крисько. –  Сподіваємося, що війна закінчиться якнайшвидше. Але ми бачимо кожного дня, що маємо справу з країною-терористом. Постійно наносяться удари по цивільній інфраструктурі, по дитячих садочках, по школах. Кожен, хто їздить на Донбас, бачить, що майже у кожному місті одна з перших цілей – це звичайна школа. Те місце, де наші діти здобувають знання. Так само вони цілять по житлових будинках, страждає мирне населення. Хто вони, ті, що наносять ці удари? Це, вибачте, нелюди. Ні людьми, ні тваринами я їх назвати не можу. Відбувається геноцид українського народу. Тому елементарні навички надання домедичної допомоги, на жаль, має опанувати якомога більше людей. Я на кожному тренінгу кажу про це, що дай Бог, щоб не знадобилося. Але ці вміння можуть стати у нагоді будь-де і будь-кому.

Як американські волонтери вчать дніпрян домедичній допомозі

Проводять тренінги волонтери-медики зі Сполучених Штатів. Пояснюють все через перекладача. Основний акцент роблять на відпрацюванні практичних навичок.

Фото Валерія Кравченка

 – На початку тренінгу ми обговорюємо, як накладати турнікети, визначаємо правильні місця, – сказав Ендрю Бауер, медик зі США. – Також вчимо перев’язувати рани, показуємо слухачам як це робити. Вчимо правильно переносити поранених. Все закріплюємо на практиці. Також ми навчаємо, як потрібно поводитися з пораненими до приїзду відповідних служб. Як допомогти у певних обставинах. Також розповідаємо, що той, хто надає допомогу також має бути в безпеці. Ми вчимо, як допомогти пораненому, наприклад, після автомобільної аварії, а також на полі бою. 

За словами волонтерів, дніпряни сумлінно вчаться. Головне – у разі необхідності надати допомогу собі та оточуючим.

– З того, що я бачив на своєму досвіді, дніпряни дуже швидко опановують інформацію, яка надається, – повідомив Девін Холл, медик зі США. – Вони розуміють практичну цінність того, чого їх навчають. Люди більше приділяють уваги складним моментам, не соромляться ставити уточнюючі питання. Прагнуть краще зрозуміти і засвоїти інформацію.

Фото з архіву Ярослава Крисько

Помилкам, які найчастіше виникають під час надання медичної допомоги, на тренінгах приділяють додаткову увагу.

– Перше – правильне використання турнікетів. Друге – тампонування ран, – повідомив Ендрю Бауер, медик зі США. – Є багато маленьких помилок, яких можна припуститися під час практичного тампонування ран. Все це проговорюється та демонструється на тренінгах. Також бажано, щоб кожен цивільний мав аптечку. Правильна аптечка має містити турнікет, марлю, антисептики, перев’язочний матеріал та матеріал для фіксації кінцівок у випадку переломів.

Фото з архіву Ярослава Крисько

Головне – уникнути стресу

Важливу роль відіграє психологічний стан людини, яка надаватиме першу допомогу. Цьому також вчать на тренінгах.

Фото Валерія Кравченка

– Людина, яка надає допомогу пораненому, вона має бути спокійною. Цьому ми намагаємося навчити людей під час тренінгів,-  сказав Девін Холл. – Важливо перебувати у доброму настрої, не показувати своє хвилювання. Якщо пацієнт контактний, то потрібно підтримувати його у позитивному настрої, не казати йому, якщо щось складається не так, як має бути. Головне – уникнути стресу. Багато в чому наша робота полягає у створенні комфорту між лікарем і пацієнтом. Потрібно оцінити, у якому стані пацієнт. Буває, що крім надання медичної допомоги потрібно адаптувати пацієнта, поговорити з ним. Це може мати позитивний ефект.

– Основам військової психології зараз повинні навчатися усі, – підкреслив Ярослав Крисько. – Ми повинні розуміти, що завдання цивільних – підтримувати військових. Я хочу в черговий раз подякувати усім іноземним волонтерам, які покинули своє злагоджене життя у мирних країнах, щоб допомагати нам. Є волонтери різного віку. Наші сьогоднішні співрозмовники молоді, а є й ті, кому за 50. Дивовижно, але у нашій команді був волонтер, якому було 70 років! Кожна історія іноземного волонтера – це історія героя. 

Тим не менш, наші співрозмовники героями себе не вважають і кажуть, що вони приїхали до України, бо розуміють, що можуть принести користь людям саме тут.

– У мене все було просто, – ділиться Девін Холл. – У США в мене була робота, я надавав допомогу людям, які зазнали травм. Коли я побачив, що відбувається в Україні, я відчув, що це саме те місце, де мої навички та мій досвід стануть у нагоді. Я тут роблю те саме, що і в Штатах, але в більших масштабах. Звісно, неможливо не боятися, особливо, якщо мова йде про війну. Але, я керувався такою логікою, що якщо я можу допомогти іншим людям, це варто того, щоб ризикувати. Того страшного дня, коли було влучення у ТЦ”Апполо” та пологовий будинок у Дніпрі, ми також прибули на місце трагедії щоб надавати допомогу пораненим. 

У Дніпрі планується провести ще низку тренінгів з надання медичної допомоги. Усі охочі можуть взяти участь. Водночас може навчатися до 30 осіб, заняття безкоштовні. Звертайтеся до групи “Переможемо” у фейсбуці.

Категорія: Важливо, Війна, Влада, Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version