Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Від помпезних балів до посвят у студенти: як виглядає найвідоміший палац Дніпра

У центральному міському парку ім. Т.Г. Шевченка розташована найстаріша історико-архітектурна пам’ятка нашого міста – Потьомкінський палац, який у XX ст. став осередком культури й творчості студентства. Палац був побудований 1789 р. за проєктом видатного архітектора своєї епохи Івана Старова. За роки свого існування Палац студентів перетворився на справжній центр культури, духовності, організації змістовного дозвілля студентської молоді, пише «Наше місто».

Цікавий факт полягає в тому, що до будівництва палацу на території сучасного парку Шевченка розташовувався сад, що належав відставному запорізькому осавулу Лазарю Глобі. Князь Потьомкін викупив у нього земельний пай для спорудження палацу. Після продажу саду Лазар Глоба переїхав на нижчу територію, де нині розташований центральний парк, іменований на честь його засновника – ім. Л. Глоби.

Під час будівництва Палацу був зруйнований англійський пейзажний парк, що був улюбленим місцем відпочинку місцевих мешканців. У 1887 році це місце навіть було вибрано для святкування століття міста Катеринославу, яке супроводжувалося оркестром та феєрверком.

Попри розкіш палацу, його господар, князь Потьомкін, ніколи не відвідував його. Після його смерті у 1791 році палац впав у запустіння, поступово руйнувався, і на початку 1830-х років став просто руїною – дах провалився, паркет був зруйнований, ні вікон, ні дверей не залишилося.

Місцева влада намагалася врятувати Потьомкінський палац від остаточного занепаду, але ці спроби завершилися невдачею до кінця 1830-х років. Його долю було вирішено, коли Микола I подарував цю будівлю місцевому дворянству.

Будинок був відновлений, а територію навколо споруди впорядковано. Тепер тут проводили дворянські збори та різдвяні бали, а також розташовувалися канцелярії губернського та повітового ватажків дворянства. З 1849 року в палаті розташувався перший музей у місті, який був присвячений старожитностям.

Протягом Кримської війни (1853-1856) і Першої світової війни палац використовувався як шпиталь, а під час російсько-японської війни (1904-1905) слугував майстернею для пошиття одягу солдатам.

До Другої світової війни це місце служило як будинок відпочинку для робітників. Проте під час війни споруда була знищена, і від колишнього палацу залишилися лише його стіни та колони.

Після війни виникло обговорення щодо можливості розборки руїн і будівництва чого-небудь нового на цьому місці. Однак уряд вирішив відновити палац. На початку 1950-х років споруду відреставрували та перебудували, надаючи їй сучасний вигляд, за винятком фонтану, який розташовувався проти будівлі протягом тривалого часу.

Колишній Потьомкінський палац був відновлений та переназваний – тепер він зветься палацом Студентів.

Раніше ми писали, як виглядає унікальна вулиця Дмитра Яворницького.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Унікальний Дніпро

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: