Вже скоро настане Великий піст – період перед найважливішим святом Воскресіння Хреста. Його дотримуються для того, аби провести духовне очищення та вдосконалення. Коли настане Великий піст, які є заборони, правила харчування та поради, як його витримати, – розповість «Наше Місто».
Великий піст, або Свята Чотиридесятниця, – це шеститижневий період духовного очищення та підготовки до Великодня, Світлого Христового Воскресіння – найважливішого свята в православному календарі. Цей час віряни присвячують молитві, покаянню, відвідуванню церкви та піклуванню про чистоту душі.
Церква встановила Великий піст як пам’ять про початок земної проповіді Ісуса Христа, яка розпочалася після 40-денного посту в пустелі. Саме цей період послужив зразком для вірян, аби щорічно духовно очищатися й готуватися до Великодня.
Коли починається Великий піст в Україні у 2024 році
У 2024 році православні християни відзначатимуть Великдень 5 травня. Таким чином, Великий піст розпочнеться 18 березня і завершиться 4 травня. Його тривалість становить 48 днів: спочатку йде сорокаденний піст (Чотиридесятниця), а потім Страсний тиждень, перед яким відбувається Вербна неділя.
Загалом увесь піст ділиться на:
- святу Чотиридесятницю (це 5 тижнів + 5 днів);
- Лазареву суботу;
- Вхід Господній в Єрусалим, або Вербна неділя;
- Страсний тиждень перед Великоднем (6 днів).
Дата Великого посту є спільною для вірян, незалежно від того, яким календарем вони керуються — юліанським чи новоюліанським. Великдень не відноситься до постійних, неперехідних свят, тому його дата не залежить від переходу на новий календарний стиль.
У вірян західного обряду Великий піст розпочинається 14 лютого 2024 року. Таким чином, вони будуть відзначати Великдень 31 березня.
Правила постування
- У цей період потрібно більше молитися, читати Святе Письмо;
- частіше відвідувати храм;
- каятися;
- стежити за своїми думками і вчинками. Не можна хвалитися, заздрити, засуджувати.
- уникайте конфліктів і сварок з близькими людьми.
- потрібно відмовитися від розваг, які несумісні з духом посту. Це стосується різних гучних заходів.
Правила харчування під час посту
1 тиждень:
- Понеділок: повна відмова від їжі.
- Вівторок – п’ятниця: сухоїдіння (їжа без термічної обробки).
- Субота та неділя: гаряча їжа з олією (страви з рослинними жирами).
2-6 тиждень:
- Понеділок, середа, п’ятниця: сухоїдіння.
- Вівторок, четвер: гаряча їжа без олії (без додавання жирів).
- Субота та неділя: гаряча їжа з олією.
7 тиждень:
- Понеділок – четвер: сухоїдіння.
- П’ятниця: повна відмова від їжі.
З 7 по 9 квітня: дозволено вживати рибу та морепродукти.
У Лазареву суботу дозволена ікра.
Церковне вино дозволяється пити у суботу та неділю, окрім останнього дня посту.
Проте варто зауважити, що послаблення посту, а також відмова від дотримання харчових обмежень дозволяється дітям до 14 років, хворим, вагітним жінкам та матерям, які годують груддю, а також військовим та людям, які потрапили у важкі життєві ситуації, як до прикладу, українцям на прифронтових територіях тощо.
Головні поради постування
- Під час посту необхідно мати скромний вигляд. Це стосується одягу та способу життя.
- Замінити м’ясні продукти та продукти тваринного походження, які заборонені під час посту, можна за допомогою макаронних виробів, каш, грибів, горіхів, бобів та будь-яких продуктів зі сої. Вони добре наситять організм.
- Варто пити багато води, це допоможе вивести токсини з організму та легше тримати пост.
- Під час посту варто подумати про те, аби позбутися шкідливих звичок. Це може бути залежність від азартних ігор, соцмереж, алкоголю або інших речей, які шкодять вашому здоров’ю та духовному стану.
- У цей період не рекомендується укладати шлюб. Церква у період Великого посту не проводить вінчання і рекомендує утриматися від подружньої близькості. Шлюби, укладені під час посту, не благословляються церквою. Однак обряд хрещення залишається можливим у цей період.
- Піст спрямований на очищення як душевне, так і фізичне. Однак, якщо людина через якісь обставини не здатна дотримуватися суворих обмежень у їжі, краще просто зосередитися на своєму внутрішньому стані: уникати сварок, навчитися жити у смиренні, оминаючи гордість і злість. Такі поради значно важливіші, ніж втримання в їжі, якщо це для вас дуже складно.
- У разі, якщо ви відчуєте погіршення стану свого здоров’я під час посту, необхідно звернутися до лікаря.
Нагадаємо, раніше ми писали: Великдень в Україні 2024: як змінилася дата після переходу на новий календар.
Читайте також: Перехід на новий календар в Україні: як змінились дати нерухомих церковних свят.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня, Україна
Позначки: Великдень, Головне, Свято