Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ Топ фактів про фільм “20 днів у Маріуполі”

Дарина Сухоніс

У ніч з 10 на 11 березня оголосили переможців премії Оскар 2024 року і у номінації “Найкращий повнометражний документальний фільм” перемогла українська стрічка «20 днів у Маріуполі». Це перший Оскар в історії українського кіно. Кореспондент “Наше місто” зібрав для вас топ фактів про фільм “20 днів у Маріуполі”.

Стрічку створили режисер Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко.

«Якби міг обміняти нагороду на те, щоб росія не окупувала нашу міста…» — сказав режисер під час своєї промови.

Троє журналістів стали єдиною командою ЗМІ, яка документувала початок війни в окупованому Маріуполі

Режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка, продюсерка й журналістка Василіса Степаненко потрапили в пастку в оточеному російськими окупантами Маріуполі під час облоги міста росіянами в 2022 році. Вони не розраховували на евакуацію, а вирішили продовжити фіксувати на камеру й документувати злочини росіян. Близько 10% відзнятих матеріалів документалістам вдалося відправити з єдиної точки у місті, де був сигнал мобільного зв’язку. Близько 30 годин відео вивезли гуманітарним коридором. Щогодини і щодня команда медіа ризикувала життям, але ціль була чітка: світ має бачити правду про війну росії в Україні.

— Вже 23 лютого було зрозуміло, що війна близько. Ми не знали, що вона почнеться завтра, але за різними шматочками інформації, розуміли, що, найімовірніше, так буде, — розповідає в інтерв’ю «Вікнам» режисер Мстислав Чернов. — І питання було тільки в тому, де ми її зустрінемо. Ми ухвалили рішення зустріти її в Маріуполі всією командою, тому що це місто було стратегічною ціллю рф протягом багатьох років. Інакше просто не могло бути. Росія у будь-якому разі атакувала б Маріуполь. І ми хотіли бути саме там, щоб все показати світу.

Ви точно вже десь бачили ці фото та відео

Кадри зі стрічки облетіли весь світ.Спершу троє журналістів передавали відзняте в редакцію Associated Press, а звідти правдивий контент про криваві злочини розліталися міжнародними ЗМІ. Звичайно, бачили їх і українці. Мова про наступне відео та фото:

  • У верхню частину багатоповерхівки влучає ракета
  • Четверо чоловіків біжать з ношами в руках. А на ношах — вагітна жінка на простирадлі з принтом кавуна, тримається за живіт
  • Дівчинку запитують у сховищі: «Чому ти засмучена? — Я не хочу помирати. Хочу, щоб це скоріше закінчилось. Я прокинулася від бабаху сьогодні. Зрозуміла, що це війна.»
  • військовий сповіщає по рації побратимів: «Вони зайшли. Техніка з літерою Z»
  • Лікарі намагаються врятувати поранену дитину
  • Військовий у касці тримає за плечі хлопчика, який запитує, плачучи: «Мама! Де моя мама?»

“20 днів у Маріуполі” Мстислава Чернова стала найкасовішим документальним фільмом в Україні. За чотири дні прокату вона зібрала понад 531 000 грн

Якщо ви українець і живите у війні — це кіно може вас ретравматизувати

Українцям, що живуть в країні психологи радять відкласти перегляд стрічки «на віддалене в часі потім» через ризик ретравматизації. Ретравматизація — процес повторного прожиття людиною травматичний досвіду або занурення у високий рівень емоційного стресу через події, що нагадують про ту травму. Вона може бути болюча й стрімка, посилити тривожність чи спровокувати відновлення панічних атак, поглибити існуючі депресивні стани.

Візуальний ряд фільма сильно вражає

Це таке «реаліті війни», від якого в декого судомить шлунок, а хтось ридає. Українці наголошують, що «20 днів у Маріуполі» зараз варто дивитись саме іноземцям, — щоб усвідомити все без новин, а побачити все очима тих, хто був там і бачив усі злочини і звірства росіян.

Фільм дає надію

Режисер Мстислав Чернов запевняє: «Надія — саме те, що допомогло мені та всім нам пережити Маріуполь та вийти з нього не зламаними людьми, а продовжити працювати далі». І додає, що для нього та команди Маріуполь став символом боротьби: «…Коли ми бачимо страждання, коли ми бачимо людей, які втрачають своїх дітей, близьких, домівки, рятують свої життя від бомбардування, все одно завжди є хтось поряд, хто підтримує, допомагає, тримає за руку. Це, мені здається, щось абсолютно унікальне, що сталося з українцями. Ми всі стали однією сім’єю та допомагаємо одне одному».

У листопаді 2023 року фільм Мстислава Чернова “20 днів у Маріуполі” виклали у відкритий доступ американського YouTube

Кількість переглядів майже досягла двох мільйонів. І цифра росте.

росіяни вже відреагували на подію.

Вони не приховують свого гніву від чергової перемоги нашої країни. Жителі країни-агресорки пишуть, що стрічка складається з “добірних фейків”.

Категорія: Афіша, Війна, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: