Skip to content

У Дніпрі розповіли, чи спадкуються борги під час прийняття спадщини

Ксенія Куземко

Коли мова заходить про успадкування, то перше, що спадає на думку, це набуття прав на квартиру, машину або хоча б на невеликий депозит у банку. Але, на превеликий жаль спадкоємців, спадкодавці залишають їм як різні матеріальні блага, а й борги. Чи спадкуються борги під час прийняття спадщини – читайте в матеріалі «Наше місто».

Згідно зі статтею 1218 Цивільного кодексу України, спадщина включає в себе всі права та обов’язки, які належали спадкодавцю на момент його смерті, за винятком тих, що припинилися внаслідок цього. Іншими словами, спадкоємці отримують не лише майно померлої людини, але й її борги та інші зобов’язання.

Який розмір боргів спадкується?

Згідно з частиною 1 статті 1282 ЦК спадкоємці відповідають за борги спадкодавця, але не більше, ніж на суму, яку вони отримали у спадщину.

Іншими словами, якщо спадкоємець отримав 10 000 грн., то він не може бути зобов’язаний сплатити кредиторам більше цієї суми.

Хто має повідомляти кредитора про смерть боржника?

Спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб (частина 1 статті 1281 ЦК України).

В який термін можуть звернутись кредитори до спадкоємця з вимогою про сплату боргу?

Кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше 6 місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги (частина 2 статті 1281 ЦК України).

Що буде, якщо невідомо про наявність кредиторів?

Якщо кредитор спадкодавця не був обізнаний про прийняття спадщини й не мав можливості знати про це, він має право протягом шести місяців з моменту, коли дізнався про прийняття спадщини або про отримання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину.

Іншими словами, кредитор спадкодавця має 6 місяців з моменту, коли він дізнався про те, що спадкоємець вступив у спадщину, щоб пред’явити до нього свої вимоги.

Які дії можна зробити, якщо вам відомо про наявність кредиторів?

Якщо вам відомо про наявність кредиторів спадкодавця, ви можете звернутись із заявою, в якій повідомити про смерть спадкодавця та про прийняття вами спадщини, долучивши до такої заяви свідоцтво про прийняття спадщини. Таку заяву необхідно зареєструвати у кредитора або надіслати цінним листом з описом та з повідомленням за допомогою пошти.

У цьому випадку розпочинається 6-місячний термін, протягом якого кредитор може звернутись до вас із вимогою. Відсутність такої вимоги протягом 6 місяців з моменту, коли кредитор дізнався про прийняття спадщини, є підставою для відмови в погашенні кредиту та узгоджується з судовою практикою.

Що робити, якщо особа не хоче прийняти спадщину із боргами?

Згідно з частиною 1 статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для цього йому необхідно протягом 6 місяців з дня смерті спадкодавця звернутись із заявою про відмову в прийнятті спадщини. Закон не допускає, щоб спадкоємець відмовився від частини спадщини. Не можна прийняти в спадщину, наприклад, квартиру і відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту.

Раніше ми писали, у Дніпрі можна дистанційно відкрити лікарняний на 5 днів: як це зробити.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: