Site icon Наше Місто

Протезування в Україні 2024: як працює державна безкоштовна програма

Протезування – одна з найважливіших можливостей для поранених, в першу чергу – наших захисників, а також усіх громадян, які постраждали від жорстокої агресії ворога. Адже сучасні  протезні вироби справді можуть повернути людину до активного життя, а їхня якість позитивно впливає на швидкість, повноту відновлення функціональності.

В Україні діє державна програма по забезпеченню поранених, людей з інвалідністю безкоштовними протезами. У межах цієї держпрограми протезування кінцівок є безоплатним. Про цю важливу можливість докладно розповідає “Наше місто”.

Держава забезпечує безоплатне протезування. Враховуємо важливі нюанси

“Коли військовий отримує складні поранення, члени родини перебувають у відчаї. Вони частіше за все не знають, до кого звертатися, що робити, які гроші і кому давати, щоб рідна людина змогла одужати та повернутися додому.  Тому нагадую, що державне ПРОТЕЗУВАННЯ В УКРАЇНІ – БЕЗОПЛАТНЕ!” – наголошує Наталія Шуліка, представниця Національної служби здоров’я України, відома волонтерка.

Отже, в Україні  держава запровадила чіткий алгоритм забезпечення засобами реабілітації  осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та низки інших окремих категорій населення. Цей документ також регламентує виплату грошової компенсації за самостійно придбані протезні засоби.

Хто має право на безоплатне протезування?

Це громадяни наступних категорій:

Отже, право на безоплатне протезування мають як військовослужбовці, так і цивільні громадяни будь-якого віку, які постраждали через агресію або отримали інвалідність.

Безоплатне протезування поширюється не тільки на втрати кінцівок внаслідок війни, а й на решту випадків: вроджені патології, хвороби, побутові травми та ін.

Важлива обставина: якщо людина постраждала внаслідок війни, для забезпечення протезом від держави  не потрібно чекати встановлення інвалідності. В інших випадках для отримання протезу встановлення інвалідності потрібне.

 Які документи необхідні для того, щоб отримати безоплатне протезування від держави? 

Треба поставити питання? В Україні працює «гаряча лінія» з питань протезування кінцівок: 050-177-68-39.

Як  отримати протез? Алгоритм дій


Про алгоритм дій для того, щоб отримати протез від держави безкоштовно, розповіла міністр соціальної політики України Оксана Жопнович.

По-перше, треба подати документи для безоплатного отримання протезів за державною програмою.

Це можна зробити так:

– Якщо людина перебуває в лікарні – варто звертатися до соціального працівника у медзакладі. Якщо такого фахівця немає – треба звернутися до лікаря з проханням запросити працівника з територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, який допоможе подати документи.

– Або звернутися до найближчого ЦНАПу чи в місцевий орган соціального захисту населення.

– Подати документи можна онлайн через Електронний кабінет особи з інвалідністю (інструкція про те, як зареєструватися в кабінеті особи з інвалідністю – на сайті Міністерства соцполітики (розділ “Особам з інвалідністю”, внизу сторінки –  Інформація щодо користування Електронним кабінетом особи з інвалідністю)  

При первинній реєстрації потрібно підвантажити скановану копію або фотокопію висновку МСЕК або ЛКК або ВЛК у полі “Документ, який надає право на пільгу”.

– Далі треба отримати направлення на протезування

Направлення на забезпечення протезом надійде в Електронний кабінет особи з інвалідністю, навіть якщо документи подавалися, наприклад, у ЦНАПі. Тому у Міністерстві радять у будь-якому випадку зареєструватися в електронному кабінеті. Отримане направлення дає можливість обрати будь-яке протезне підприємство для виготовлення протезу..

– Наступний крок – звернутися до протезного підприємства

Це можна зробити будь-яким зручним  способом: онлайн, телефоном, у лікарні (через соціального працівника чи керівника реабілітаційного відділення). Перелік протезних підприємств є на сайті Мінсоцполітики (за посиланням)

Потім треба подати офіційну заявку (в паперовій чи електронній формі) до протезного підприємства.

Фото або сканкопію заявки потрібно завантажити в Електронний кабінет, якщо подаєте заявку таким чином

Де знайти компанії, які виготовляють протези?

В Україні зараз на достатньому рівні розвинена протезна галузь,  працюють кваліфіковані спеціалісти, які надають допомогу.

Компанію для протезування можна обрати на власний розсуд із кількох десятків представлених на ринку. Їх перелік можна знайти на сайті Міністерства (за посиланням)

Відомості про такі підприємства є в реєстрі Держлікслужби, на порталі Централізованого банку даних осіб з інвалідністю (ЦБІ), про них знають в управліннях соцзахисту, у ЦНАПах.

Варто зауважити: протез потребує обслуговування та ремонту. Тому найкраще знайти протезне підприємство неподалік місця свого проживання, щоб не доводилося їхати за кордон для ремонтних робіт, приміром.

Як підбирають протез

Це – один з найскладніших та відповідальних моментів. Всі вироби виготовляються індивідуально. Для того, щоб встановити протез, потрібен певний час, щоб спав набряк, зазначають експерти.

Приміром, якщо втрачена нижня кінцівка, то фахівцям з протезування треба встановити рівень ампутації, функціональні можливості, визначити, наскільки людина здатна до пересування, які є показання до реабілітації. На підставі цього встановлюється рівень рухливості і вимоги до протезування.

Скільки  триває виготовлення протезу?

На етапі виготовлення протезу відбувається взаємодія людини, яка потребує протезування, з працівниками підприємства (проводиться примірка протеза та ін.).

У відносно простих випадках на виготовлення протезу може знадобитися приблизно 3 тижні. Максимальний час очікування з моменту подання документів до забезпечення протезом – 3 місяці, зазначають у Мінсоцполітики.

Придбали протез самотужки? Є можливість отримати компенсацію від держави

Якщо людина сама придбала протез, то можна спробувати отримати компенсацію від держави. Максимальний розмір такої компенсації – до 2 млн грн. 

Загалом така сума може компенсувати вартість протеза як верхніх, так і нижніх кінцівок,  який має високі функціональні можливості. Однак такий протезний виріб повинен бути включений до переліку, затвердженого  Міністерством соціальної політики.

Тип протезу визначає або ВЛК, або протезне підприємство. Для кожного типу протезу держава визначає граничну вартість. 

Зазвичай для поранених військових сума компенсації більша у порівнянні з цивільними громадянами.  Держава забезпечує військових більшим фінансуванням, що дає змогу профінансувати якісні, функціональні вироби для максимального відновлення й реабілітації. 

Як влада Дніпра допомагає тим, хто потребує протезування

За 2023 рік у Дніпрі управліннями соціального захисту населення прийнято більш ніж 4,1 тис. заяв та документів з цього питання. Серед тих, хто звернувся  – 378 дітей з інвалідністю та 149 військовослужбовців, повідомляють у департаменті соціальної політики міської ради Дніпра

За цими зверненнями оформлені електронні особові справи у Централізованому банку даних з проблем інвалідності – для замовлення та виготовлення технічних та інших засобів реабілітації.

Загалом завдяки запровадженню у державі Електронного кабінету особи з інвалідністю створено зручний спосіб онлайн-подання документів.  Це зручна можливість, зокрема для осіб з інвалідністю та родин, в яких виховуються діти з інвалідністю.

Усіх мешканців Дніпра, які мають інвалідність, поінформували про можливість скористатися Електронним кабінетом для подачі заяв та документів, зазначають в департаменті. Зробити це можна,  заповнивши стандартизовані форми та прикріпивши скановані копії документів заявника.

Якщо ж немає можливості скористатися послугами електронного кабінету, особи з інвалідністю можуть звернутися до управлінь соціального захисту населення за місцем проживання у Дніпрі, де їм нададуть допомогу у створенні електронного кабінету та замовленні засобів реабілітації.

Категорія: Війна, Влада, Новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version