Чому в однієї дитини зуби здорові, а в іншої з карієсом? Чи потрібно лікувати молочні зуби? Як допомогти дитині подолати страх? Напередодні Міжнародного дня стоматолога журналісти «Наше місто» поспілкувались з дитячим лікарем стоматологічної поліклініки Дніпра і отримали відповіді та ці та інші питання.
Молодій матусі Олесі вдалося знайти лікаря, який має чудовий підхід до дітей, серйозно говорить з ними про різні життєві речі, питає, як справи. Тому її донечка Мирослава не боїться ходити у стоматологію.
– Ми довго шукали дитячого стоматолога, – ділиться Олеся. – Спочатку ходили до одного лікаря, але донька не змогла знайти з ним спільну мову. Мої знайомі порадили Наталію Іванівну, казали, що вона – найкращий лікар, це справді так. Тому ми – постійні відвідувачі стоматологічної клініки. Зубки лікуємо з раннього віку.
Мирославі вже вісім років і до стоматолога вона йде з задоволенням.
– Наталія Іванівна завжди розмовляє зі мною, розповідає щось веселе. Навіть дає подарунки! Сьогодні я отримала наліпки. А раніше вона мені подарувала чарівну паличку. Тож моя лікарка – справжня фея.
А ось Наталія спочатку не розуміла, коли треба починати лікувати дитині зуби і відразу ж зіткнулася з проблемою карієсу.
– У мого сина два роки тому почав руйнуватися зуб, але тоді ми його не лікували, – розповідає Наталія. -Я вважала, якщо немає критичної проблеми, то можна спостерігати. Зараз Микиті вже чотири рочки і ми вирішили вперше прийти до стоматолога, нам порадили Наталію Валеріївну. Будемо у неї лікувати зуб.
Поспілкувавшись з батьками, що привели дітей на прийом, ми дізналися, що вони вчать малюків чистити зуби двічі на день. Більшість, на щастя, знають, що варто вживати збалансовану їжу та не зловживати солодощами. Раз на рік приходять у клініку на профілактичний огляд.
Майже з народження: коли має відбутися перший візит до стоматолога
Олена Василівна – дитячий лікар-стоматолог однієї з міських стоматологічних поліклінік Дніпра. Вона пояснила на що треба звертати увагу у першу чергу та спростувала міфи про дитячу стоматологію. По-перше, лікарка каже, що відвідувати стоматолога раз на рік замало.
– Прорізування перших зубів у дитини – велика подія для родини, – розповіла вона. – У класичному варіанті вона відбувається на шостому місяці після народження. Саме у цей період потрібно звернутися до фахівців, які навчать догляду за зубами, розкажуть, як полегшити прорізування та зберегти здорові зуби дитини. Зустрічаються вади розвитку, такі як коротка вуздечка язика, що ускладнює дитині прийом їжі. Фахівці-стоматологи можуть полегшити стан малюка хірургічним шляхом. Тому важливо ходити до лікаря у ранньому віці.
Найчастіше до стоматолога звертаються з карієсом та його ускладненнями, що призвели до гострого зубного болю.
– Також у дітей виникають захворювання слизової оболонки порожнини рота, порушення формування щелеп, відсутність зачатків постійних і тимчасових зубів, – продовжує стоматолог. – У підлітковому віці звертаються з проблемами лікування пародонту. Приходять і з профілактичною метою, просять поради з питань догляду за зубами.
Батьки часто цікавляться, чому в одних дітей здорові та рівні зуби, а в інших вони постійно руйнуються та з’являється карієс.
– На стан зубів впливає спадковість, гігієна порожнини рота та раціональне харчування, – сказала пані Олена. – Ми рекомендуємо грудне вигодовування. Зубки потрібно чистити двічі на день, щіточку та пасту вибирати відповідно до віку дитини. Також батьки своїм прикладом можуть показати дітям як це потрібно робити і прищепити їм стоматологічну культуру.
Дитина боїться стоматолога: поради батькам
Страх перед лікуванням зубів нерідко буває такої сили, що вмовити дитину зайти до лікаря, здається, неможливо. Або ж «маленький партизан» категорично не відкриває рота. Про те, як впоратися з цими перепонами, розповіла Олена Василівна. За її словами, сучасні методи лікування включають низку стоматологічних послуг і комплексний підхід до дітей. Це може бути анестезія і седація, іграшки, розмальовки. Експерти в сфері дитячої стоматології пропонують вирішення будь-яких завдань і гарантують здоров’я зубів ваших малюків.
– Сучасні стоматологи володіють різноманітними психологічними методиками, які допомагають батькам і дітям подолати цей страх, – каже Олена Василівна. – Це різноманітні мультфільми, комп’ютерні технології, ігри. Такі методи батьки можуть застосовувати і вдома, влаштовувати ситуаційні ігри. Треба пояснити дитині, як відбуватиметься прийом. Спокійно та впевнено поводитись під час візиту до лікаря. За годину до лікування потрібно погодувати дитину. Розкажіть малюкові, що боляче не буде. Звичайно ж, не варто лякати лікарем-стоматологом, а краще пояснити, що це – зубна фея, яка допоможе позбутися болю.
Солодощі руйнують зуби: міф чи реальність
Діти просто обожнюють солодощі! Вони можуть їх їсти і вдень, і вночі, і навіть замість сніданку чи вечері. Але у дітей емаль зубів набагато слабша, ніж у дорослих. Тому зуби в цей період надзвичайно вразливі. Бактерії легше проникають, і починають руйнувати зуби. На допомогу бактеріям приходить цукор – головний провокатор карієсу. Так, саме улюблені солодощі часто стають причиною хворих зубів.
– Найчастіше шкідливий вплив на зуби мають такі чинники, як відсутність грудного вигодовування, тривале використання пипки, смоктання пальця, звичка дихати ротом, неправильне положення під час сну, неправильна поза під час занять за письмовим столом, – констатує стоматолог. – Також потрібно відзначити, що негативно впливають на стан зубів продукти зі вмістом цукру і газовані напої. Особливо льодяники та цукерки, які тривалий час знаходяться у ротовій порожнині. Через зубний наліт, що утворюється, згодом може виникнути карієс.
Карієс приходить вночі
В Україні триває війна, батьки самі заїдають стрес солодощами і дітей також годують солоденьким. А це може спричинити карієс.
– Після того, як зубки почищені, у ротику дитини вже нічого не має бути, – каже Олена Василівна. – Тому вже після прорізування зубів ми не рекомендуємо годувати дитину вночі. Адже карієс, як кажуть, приходить вночі. Деякі батьки дають дітям солодкі напої, це теж може призвести до карієсу. Навіть у півтора рочку у дітей вже може бути карієс.
Але стоматологія не стоїть на місці, розвивається і йде в ногу з часом. Тому з’являються новітні та дієві методи лікування карієсу. Всі вони вдало застосовуються у стоматологічних закладах Дніпра. В залежності від стану пошкодженого зуба обирається найбільш прийнятний спосіб лікування для кожного пацієнта. Тим не менш, краще попередити хворобу, ніж потім її лікувати. Тож велику увагу слід приділити профілактиці.
– Профілактика буває первинна і вторинна, – розповідає стоматолог. – Первинна проводиться у вагітної жінки, адже на сьомому-восьмому тижні вагітності закладається зубна система. В цей час молоді матусі повинні вести здоровий спосіб життя, споживати корисну їжу, багату на кальцій, кисломолочні продукти, овочі, фрукти. Якщо у вагітної в період першого триместру з’являється токсикоз, то треба звертатися до фахівців. Протягом усієї вагітності потрібно готуватися до вигодовування дитини грудним молоком. Після того, як у дитини прорізались зубки, слід регулярно їх чистити, двічі на день. Обмежено вживати цукор та продукти, що його містять. Підтримувати загальний стан здоров’я дитини. Профілактичний огляд проводити кожні три-чотири місяці. Своєчасно лікувати зуби.
Чи правда, що молочні зуби не треба лікувати?
«Навіщо мучити дитину, якщо молочні зуби все одно випадуть? Лікування не тільки стрес для малюка, але і марно витрачені гроші», – таку точку зору часто висловлюють молоді батьки. Але лікарі вважають, що подібні міркування – це злочин проти здоров’я малюка. Невилікувані молочні зуби є джерелом постійної інфекції в організмі.
– Я дуже негативно ставлюся до таких стверджень, – каже Олена Василівна. – Поясню чому. Якщо не лікувати карієс тимчасового зуба, згодом його доведеться видаляти раніше строку (у певний час він мав сам випадати і мінятися на постійний). У людини тимчасових зубів 20, постійних – 32. Тимчасові міняються, кожний у свій час на 20 постійних зубів. А ще 12 прорізуються в період змінного прикусу. Тому дуже важливо щоб постійні зуби прорізалися у свій час, а не раніше чи пізніше. Щелепа росте, у ній зберігається місце для постійних зубів. Завчасне видалення зубів призводить до звуження щелепи, тож буде недостатньо місця для прорізування постійного зуба.
Чи варто застосувати анестезію при лікуванні зубів дітям
Минули часи, коли стоматологи та їх маленькі пацієнти були практично позбавлені можливості безболісно провести лікування у дітей з множинним карієсом. Сьогодні все частіше в стоматології застосовується знеболювання, а іноді і загальна анестезія. Дитячий стоматолог розповів про особливості такого лікування.
– У стоматології застосовують седацію, але лише в умовах стаціонару, – пояснює лікар. – Цим питанням опікуються анестезіологи. Вони обирають методику індивідуально для кожної дитини, яка цього потребує. Стоматологи не можуть на це впливати. Анестезію застосовують у стоматології лікарі-хірурги, вони володіють всіма методами такого знеболювання. Вони співпрацюють з алергологами, попередньо виконуються відповідні дослідження на чутливість до анестетиків.
Також існує такий метод знеболювання, як аплікаційна анестезія. Її можуть застосовувати під час видалення молочного зуба, який сильно хитається, або навіть перед застосуванням ін’єкційної анестезії.
Пластинки та елайнери: як вирішити проблеми прикусу
Зараз є багато варіантів вирішити проблему з прикусом – пластинки та елайнери, які дитина знімає, чи різні види брекетів, які фіксують. Також під час лікування ортодонт може використовувати зовнішньоротові елементи.
– Задля виправлення прикусу у дітей застосовують, відповідно віку, міогімнастику, змінні і незмінні ортодонтичні апарати, брекет-системи, елайнери, – розповіла Олена Василівна. – Тривалість лікування залежить від віку дитини, наявної патологія та обраної методики.
В яких медичних закладах України можна не платити за стоматологічну допомогу
Міністерство охорони здоров’я України нагадало, що в країні наразі є низка медичних закладів, які за договором із НСЗУ, можуть надавати безоплатні стоматологічні послуги.
«Для дітей у лікарнях, законтрактованих НСЗУ, безоплатною може бути як невідкладна, так і планова стоматологія», — розповіли у МОЗ.
До переліку безоплатних стоматологічних послуг входять такі:
- Первинний огляд та оцінка стану стоматологічного здоров’я дорослих та дітей;
- Ургентна та планова допомога дітям до 18 років з необхідними супутніми інструментальними дослідженнями;
- Ургентна допомога дорослим зі своєчасним знеболенням;
- Хірургічні втручання під час надання ургентної стоматологічної допомоги дорослим та дітям;
- Обовʼязкові медичні профілактичні огляди учнів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей до 6 років.
Медичні заклади, що надають безоплатні стоматологічні послуги для дітей у Дніпрі: адреси
Безоплатна ургентна та планова стоматологічна допомога у Дніпрі надається у лікувальних закладах, які мають договір з НСЗУ.
Правий берег
Стоматологічне відділення КНП «КЛШМД» ДМР. Адреса: вул. Старокозацька, 68. Звертатись за телефоном (056) 789-01-89.
Лівий берег
Стоматологічне відділення КНП «Міська клінічна лікарня №6» ДМР. Адреса: вул. Столєтова,13. Звертатись за телефоном: (068) 265-58-05.
Стаціонарна стоматологічна допомога
Центр матері та дитини ім. Руднєва. Адреса: пр. Пушкіна,26. Звертатись за телефоном: (093) 213-78-51.
КНП “Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги” ДМР просп. І. Мазепи, 47
Категорія: Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Новини медицини Дніпра