Skip to content

ЕКСКЛЮЗИВ ОФІЦІЙНО Смертельна риболовля: у Дніпрі і області люди провалюються під лід і гинуть

Михайло Чернов

Дніпрянам нагадали про небезпеку на водоймах взимку - Наше Місто

З початку 2024 року на водоймах Дніпропетровської області, на превеликий жаль, загинули 3 людини, в т.ч. одна дитина (дані на другу декаду січня 2024 р.). Такі сумні цифри наводить прес-служба Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області. Проте, незважаючи на смертельну небезпеку і попередження від рятувальників, люди продовжують виходити на тонкий лід, повідомляє «Наше Місто».

Страшна статистика

Нещодавно в Дніпрі на ж/м Ломівський 22-річний чоловік провалився під кригу. Рятувальники вчасно встигли на допомогу, містянина дістали з крижаної води та передали медикам швидкої. Наприкінці січня на Павлоградщині впав під лід та загинув рибалка.

Ще один екстремальний випадок трапився в січні неподалік Дніпра. Тоді небайдужі мешканці та рятувальники встигли прийти на допомогу двом людям, які провалилися у крижану воду.  Фахівці ДСНС, які оперативно прибули на місце, на щастя, змогли врятувати чоловіка, який провалився під кригу на відстані приблизно 40 метрів від берега та знаходився у холодній воді. Надзвичайники дістали людину та передали працівникам екстреної медичної допомоги. Обох постраждалих після страшної пригоди госпіталізували до лікувального закладу.  

Завдяки швидкій реакції та чітким професійним діям фахівців ДСНС та лікарів людей вдалося врятувати. А головний висновок, який варто зробити з цього випадку – виходити на кригу взимку вкрай небезпечно. 

Не відпускайте дітей до зимової річки чи ставка

Вже з початку 2024 року на водоймах Дніпропетровської області, на превеликий жаль, загинули 3 людини, в т.ч. одна дитина (дані на другу декаду січня 2024 р.). Такі сумні цифри наводить  прес-служба Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області.

Загалом за 2023 рік – взимку та в інші пори року – зафіксовано 93 нещасних випадки на воді, на жаль, загинули 82 людини, в  т.ч. 9 дітей.

В той же час професійні та мужні рятувальники Державної служби з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області за минулий рік врятували  62 людини, в т.ч. 9 дітей.

Дніпрянам нагадали про небезпеку на водоймах взимку - Наше Місто

 Нагадаємо, що зі свого боку влада Дніпра постійно допомагає та підтримує наших рятувальників. Зокрема, в 2023 р. мерія спрямувала значні кошти на закупівлю водолазного обладнання для фахівців ДСНС. Крім того, з ініціативи та за кошти мера Бориса Філатова придбано сучасний рятувальний катер. До речі, з допомогою катера днями врятували лебедя з крижаної пастки 

Нещасні випадки нерідко трапляються з людьми, які не дотримуються основних правил безпеки під час перебування на вкритих кригою водоймах.  Взимку без потреби взагалі не варто виходити на кригу – про це вкотре нагадує влада міста Дніпро та області, а також рятувальники ДСНС. Тож треба бути вкрай обережними під час прогулянок біля водойм або зимової риболовлі:

“Варто пам’ятати, що за нестійких температурних показниках перебування на кризі може бути небезпечним”, – підкреслюють рятувальники.

Щоб нагадати про ризики та закликати мешканців міста та області не виходити на тонку кригу фахівці ДСНС проводять профілактичні рейди та розповідають, як не потрапити в біду на зимовій водоймі.

«Всі гадають, що нещасний випадок з ними не станеться. Але лихо не обирає, до кого прийти. Тому потрібно завжди дотримуватися правил безпеки. Нагадали про правила поводження на воді, та про те, що температура повітря зависока для безпечного перебування на кризі», – розповідає рятувальниця Ольга Петренко.

Поради від рятувальників: перша і головна  – людей закликають взагалі не виходити на лід. Адже водойми, особливо взимку – місця підвищеного ризику. І навіть тривалі морози – не гарантія, що перебувати на кризі буде безпечно. 

Якщо попри все треба виходити на лід, то варто пам’ятати: безпека на кризі – понад усе. Варто звернути увагу на поверхню льоду. Варто обходити небезпечні місця та ділянки, вкриті товстим шаром снігу, адже лід на таких ділянках може бути тонким та небезпечними, – нагадали в департаменті  громадського порядку та цивільного захисту міської ради Дніпра.

Усіх шанувальників зимової рибалки закликають добре все зважити перед тим, як виходити на лід. Не варто бути легковажними та додавати роботи рятувальникам, на яких зараз – вкрай велике навантаження.

Особливе прохання – до батьків: в жодному разі не відпускати дітей самих гуляти біля зимової річки чи ставка. Зовсім нещодавно на Тернопільщині трагічно загинули діти, які пішли гуляти на вкриту кригою водойму. Шукали дітлахів кінологи, водолази та навіть з допомогою безпілотників. На превеликий жаль, знайти живими не вдалося.


На риболовлю – з рятувальним жилетом та мотузкою

Усім шанувальникам зимової риболовлі фахівці нагадують: пробивати ополонки для риболовлі  варто на відстані не менше ніж 5-6 м одна від одної. На водоймі, що вкрита кригою, не рекомендується пробивати багато ополонок на невеликій площині. Звісно – не треба стрибати і бігати по льоду, скупчуватися у великі групи.

Крім того, рибалкам рекомендують мати із собою рятувальний жилет, а також лінь (мотузку)  завдовжки 15-20 м з петлею на одному кінці та грузилом вагою 400-500 г на іншому кінці.

Небезпечні місця на кризі: особливо обережними слід бути там, де на водоймах може бути швидка течія, джерела. Також варто бути обачними та не гуляти по кризі біля берегів з кущами і травою, що виступають над поверхнею, а також якщо поруч із річкою, озером, ставком  розташовані промислові або сільгосппідприємства. В такій локації стічні води можуть потрапляти у воду та розмивати лід.

Дніпрянам нагадали про небезпеку на водоймах взимку - Наше Місто

Міцність льоду, який можна вважати безпечним:

  • для безпечного пересування одного пішохода лід має бути синюватого або зеленуватого відтінку, завтовшки не менше 5-7 см. Лід блакитного кольору – найміцніший. Якщо крига білого кольору – міцність удвічі менша. Сірий колір свідчить про наявність води у товщі льоду.
  • для групи людей (у разі масової переправи пішки) крига має бути завтовшки не менше 15 см (треба тримати дистанцію у 5 м між людьми);
  • для масового катання на ковзанах крига має бути завтовшки не менше 25 см.

Що робити, якщо провалився під кригу?

Якщо під час прогулянки біля зимової річки чи ставка або риболовлі на кризі трапилася біда: рятувальники нагадують про важливі правила, які допоможуть врятувати життя.

– Якщо людина провалилася у воду, треба намагатися вибратися, лягаючи спиною на тверду кригу, – таку важливу рекомендацію щодо дій в екстремальній ситуації надає Антон Батуренець, начальник водолазно-рятувального відділення ДСНС. – Треба намагатися руками відштовхувати себе, щоб потрапити на більш товсту кригу, а ногами грести у воді.

Усім, хто побачив людину у смертельній небезпеці, варто одразу телефонувати до ДСНС за номером 101. Саме завдяки оперативному зверненню людей врятувати постраждалих в Новомосковську, які впали під лід.

До прибуття рятувальників можна спробувати надати першу допомогу людині, яка могла впасти під лід або просто у холодну воду, пам’ятаючи при цьому про власну безпеку.

– Треба кинути людині, що опинилася у холодній воді, довгу мотузку, ремінь, міцну палку, власний довгий одяг – куртку приміром, навіть шнурки, щоб людина змогла триматися, – розповів водолаз-рятувальник Артем Приймак. – Постраждалого треба обережно витягати з води – на міцну кригу або відразу до берега. 

– В першу чергу людину, яку витягли з крижаної води, треба покласти у стабільне бокове положення,  – розповідає Олексій Єршов, командир загону швидкого реагування Червоного Хреста.

Після того, як людину витягли з крижаної води, варто викликати швидку. Як до прибуття медиків надати першу допомогу  у випадку переохолодження – нагадують фахівці Червоного Хреста:

Фахівець зауважує: постраждалому можна спробувати надати першу допомогу, головне – не нашкодити:

– Якщо людина не дихає, то робимо п’ять рятувальних вдихів, Якщо людина не приходить до тями – переходимо до серцево-легеневої реанімації. Якщо людина прийшла до тями – кладемо в стабільне бокове положення та транспортуємо до найближчої лікарні, – пояснює Олексій Єршов.

Якщо врятувати людину вдалося, вона в свідомості, варто за можливості змінити мокрий одяг, зігріти постраждалого, дати йому випити гарячого чаю, а потім неодмінно навідатися до лікаря. Адже переохолодження – вкрай небезпечне.

“Бережіть себе, не нехтуйте власним здоров’ям та життям!” – нагадують рятувальники ДСНС усім шанувальникам прогулянок біля водойм та зимової риболовлі.

Дніпрянам нагадали про небезпеку на водоймах взимку - Наше Місто

Варто пам’ятати!

Якщо трапилася біда і людина провалилася у крижану воду –  телефонуйте рятувальникам за номером 101!

Фото: ГУ ДСНС у Дніпропетровській області, Валерій Кравченко.

Категорія: Важливо, Влада, Новини Дніпра, Новини Дніпра, Тема дня

Позначки: , ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: