Site icon Наше Місто

Дворянські бали та шпиталь для військових: які таємниці зберігає найстаріший палац Дніпра

Дворянські бали та шпиталь для військових: які таємниці зберігає найстаріший палац Дніпра

Одна з найстаріших будівель у Дніпрі – палац імперського намісника краю князя Потьомкіна, що зведений за проектом видатного архітектора Івана Старова. Він зберігає у собі багато цікавих фактів та таємниць, – передає «Наше Місто».

Будівництво цього величезного спорудження, який наразі відомий як Палац Студентів Дніпропетровського Національного Університету, завершилося у 1789 (1790) році. Екскурсовод Дніпра Леся Логашова розповідає, що видатний архітектор Іван Старов проектував не тільки цей палац, а і місто Катеринослав.

Цікавий факт полягає в тому, що до будівництва палацу на території сучасного парку Шевченка розташовувався сад, що належав відставному запорізькому осавулу Лазарю Глобі. Князь Потьомкін викупив у нього земельний пай для спорудження палацу. Після продажу саду Лазар Глоба переїхав на нижчу територію, де нині розташований центральний парк, іменований на честь його засновника – ім. Л. Глоби.

Під час будівництва Палацу був зруйнований англійський пейзажний парк, що був улюбленим місцем відпочинку місцевих мешканців. У 1887 році це місце навіть було вибрано для святкування століття міста Катеринославу, яке супроводжувалося оркестром та феєрверком.

Попри розкіш палацу, його господар, князь Потьомкін, ніколи не відвідував його. Після його смерті у 1791 році палац впав у запустіння, поступово руйнувався, і на початку 1830-х років став просто руїною – дах провалився, паркет був зруйнований, ні вікон, ні дверей не залишилося.

Місцева влада намагалася врятувати Потьомкінський палац від остаточного занепаду, але ці спроби завершилися невдачею до кінця 1830-х років. Його долю було вирішено, коли Микола I подарував цю будівлю місцевому дворянству.

Будинок був відновлений, а територію навколо споруди впорядковано. Тепер тут проводили дворянські збори та різдвяні бали, а також розташовувалися канцелярії губернського та повітового ватажків дворянства. З 1849 року в палаті розташувався перший музей у місті, який був присвячений старожитностям.

Протягом Кримської війни (1853-1856) і Першої світової війни палац використовувався як шпиталь, а під час російсько-японської війни (1904-1905) слугував майстернею для пошиття одягу солдатам.

Сад біля палацу відвідували видатні особистості, такі як Олена Пчілка та Федір Шаляпін. У 1918 році відома актриса німого кіно Віра Холодна відвідала бал першокурсників Гірського інституту, що відбувався у палаці. Також тут вчений Лев Писаржевський представляв перший флакончик йоду, який був здобутий уперше в країні. А під час XIII археологічного з’їзду, що пройшов у 1905 році, тут відбувся мовний скандал.

Також Потьомкінський палац виконував різні соціальні функції за часів Катеринославу, а пізніше і Дніпропетровська. До Другої світової війни це місце служило як будинок відпочинку для робітників. Проте під час війни споруда була знищена, і від колишнього палацу залишилися лише його стіни та колони.

Після війни виникло обговорення щодо можливості розборки руїн і будівництва чого-небудь нового на цьому місці. Однак уряд вирішив відновити палац. На початку 1950-х років споруду відреставрували та перебудували, надаючи їй сучасний вигляд, за винятком фонтану, який розташовувався проти будівлі протягом тривалого часу.

Колишній Потьомкінський палац був відновлений та переназваний – тепер він зветься палацом Студентів.

Нагадаємо, раніше ми писали про пожежну частину часів Катеринославу, яка досі працює.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Унікальний Дніпро

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version