Для пенсіонерів розширили перелік інструментів, за допомогою яких можна пройти фізичну ідентифікацію в Пенсійному фонді України — тепер є можливість зробити це за допомогою відеоконференцзв’язку. Пройти ідентифікацію мають певні категорії населення, аби і надалі отримувати виплати. Про це розповіла журналістам «Наше місто» Олена Болжеларська, начальниця управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Дніпропетровській області.
Багатьох пенсіонерів слово «ідентифікація» лякає. Але насправді ця процедура у більшості випадків проходить непомітно для отримувачів пенсійних виплат.
– Ідентифікація – це загально прийнята міжнародні норма, – повідомила Олена Болжеларська. – Фактично це відбувається у нас майже щодня. Коли людина особисто звертається до банку, наприклад, замінити карточку, або до ПФУ зі своїми документами – вже відбувається процес ідентифікації, але він проходить непомітно для людини.
Встигніть це зробить до кінця березня
Для окремої категорії громадян норма проходження фізичної ідентифікації останні 3 роки не застосовувалась. Протягом цих років виплата пенсій пенсіонерам, які стали ВПО до 24 лютого 2022р., здійснювалася без проходження фізичної ідентифікації з моменту введення в Україні карантину у зв‘язку з Covid-19. З 1 липня, у зв’язку із закінченням карантину, вона відновила свою дію. Хоча виплати не зупинялися протягом цього періоду.
– Постановою Кабінету Міністрів України визначено, що ці особи мають пройти ідентифікацію до 31 березня 2024 року, – підкреслила Олена Болжеларська. – Якщо вони не встигнуть це зробити, виплату пенсії призупинять з 1 квітня. Поновити її можна буде тільки після проходження ідентифікації. Підкреслюю, що людина не втратить пенсійні виплати, вони будуть і далі нараховуватись. Але отримати гроші зможе лише після проходження ідентифікації.
Способи проведення ідентифікації
Під час війни частина українців не можуть фізично відвідати відділення банку чи відділення пенсійного фонду. Тому уряд розширив можливості проходження фізичної ідентифікації.
– Є декілька шляхів проведення ідентифікації, – розповідає пані Олена. – Як це визначено 637 постановою, якщо є можливість пенсіонери з документами, що посвідчують особу, особисто звертаються до будь-якого сервісного центру ПФУ чи до відділення “Ощадбанку”. Заповнюється заява, пред’являється паспорт, відбувається ідентифікація.
Також людина може скористатися засобами вебпорталу ПФУ. Потрібно скористатись мобільним додатком Дія. Відсканувати QR-коди і пройти автоматичну ідентифікацію. Навіть у своєму кабінеті людина може бачити дату проходження такої перевірки. І виплату не буде призупинено.
Є і нововведення – це відео ідентифікація. А якщо людина перебуває за кордоном, вона може пройти ідентифікацію в закордонній дипломатичній установі України.
– Багато людей виїхали за кордон, або залишились на окупованих територіях, – продовжує Олена Болжеларська. – Якщо вони були ВПО до 24 лютого 2022 року, їм треба пройти ідентифікацію. У них немає фізичної можливості це зробити. А ПФУ була прийнята постанова, яка затвердила ще один спосіб фізичної ідентифікації особи шляхом відеоконференцзв’язку.
Є два способи подачі заяви.
Перший: особа заходить на портал ПФУ, навіть без електронного ключа, заповнює електронний бланк (заявку) на проходження відеоідентифікації. На порталі є відповідна позначка з формою заяви. Особа її має заповнити. В цій заяві можна вказати особливі вимоги до відеозв’язку, якщо у людини є вади зору чи слуху і їй необхідний супроводжуючий, або сурдоперекладач.
За інформацією ПФУ, визначено сім месенджерів, через які з нею можна зв’язатися: Google Meet, Signal, Viber, WhatsApp, Zoom, Telegram, Skype. Людина має вказати, який їй підходить. Також потрібно вказати свої дані, електронну пошту тощо.
– За постановою, відеоідентифікація має пройти протягом 30 календарних днів, але не раніше, ніж 10 робочих, – повідомила Олена Болжеларська. – З особою зв’яжеться співробітник ПФУ. Особа повинна під час ідентифікації мати при собі паспорт. Людині поставлять питання стосовно її трудової діяльності. Є визначений постановою перелік питань. Максимально процедура триває близько 30 хвилин. Після цього підтверджується, що особа пройшла ідентифікацію, формується заявка, і виплату пенсії не буде зупинено.
Є ще один спосіб для осіб, які не мають доступу до інтернету, телефонний дзвінок до контактного центру ПФУ за телефонами:
0-800-503-753, (044) 281-08-70, (044) 281-08-71
Якщо людина зателефонує, з нею працює автоматичний відповідач, після натискання певних цифр, її з’єднають з оператором, який заповнить за неї цю заявку. Він поставить ті питання, які передбачено, сформує заявку на проходження відеоідентифікації. А далі процедура описана вище.
Також люди, що хочуть пройти ідентифікацію, можуть звернутися до сервісних центрів чи до відділень “Ощадбанку”.
Кому підвищать пенсії
Розмір мінімальної пенсії визначений в залежності від розміру прожиткового мінімуму для людей, які втратили працездатність. Але в цьому році є нюанс.
– З 1 березня, відповідно до Закону “Про Державний бюджет”, зростуть пенсії, які були призначені до 1 січня 2024 року, – повідомила Олена Болжеларська. – Мінімальна пенсія буде 2 тисячі 361 грн., максимальна – 23 тисячі 610 грн. Пенсії, які були призначені цього року: мінімальна була 2 тисячі 93 гривні, до 1 березня вона не зміниться. А з 1 березня будемо робити перерахунок.
Пані Олена відзначила, що у січні поточного року вже відбулося підвищення пенсій певній категорії отримувачів виплат.
– Ми перерахували пенсії 92 тисячам осіб, – зазначила вона. – Це ті люди, у яких нарахування залежить від мінімальної заробітної плати. Відповідно до статті 8 ЗУ про держбюджет, мінімальна заробітна плата збільшена з 1 січня до 7 тис. 100 грн., а з першого квітня – буде 8 тисяч. Люди, які не працюють, досягли 65-річного віку і мають норму повного стажу (для жінок 30 років, для чоловіків 35) не можуть отримувати пенсію менше, ніж 40% від мінімальної заробітної плати. Їм вже зроблено перерахунок, тому що мінімальна заробітна плата зросла. У них пенсія не має бути меншою, ніж 2 тисячі 840 гривень. І також їм буде перераховано пенсії з 1 квітня, коли заробітна плата збільшиться. Якщо у них буде менше, то ми перерахуємо до 3 тис. 200 грн.
Який страховий стаж треба мати, щоб вийти на пенсію у 2024 році
Страховий стаж, необхідний для виходу на пенсію, зростає в Україні щороку, відповідно до реформи. Відтак, люди, які планують вийти на пенсію у 2024 році, повинні мати на рік більше стажу, ніж у 2023.
– Норми страхового стажу у нас затверджені 26 статтею Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, – пояснила Олена Болжеларська. – Щороку до 2028 р. на один рік буде зростати в Україні норма страхового стажу. В цьому році це 31 рік для чоловіків і жінок. Якщо людина не має 31 рік стажу, то по закону вона може піти на пенсію в 63 роки, якщо в неї від 21 до 31 року стажу. Якщо в неї менше, ніж 21, але більше, ніж 15, вона піде на пенсію в 65 років.
Мінімальний необхідний стаж – 15 років. І якщо у людини не вистачає трудового стажу, їй доведеться дочекатися 65 років для виходу на пенсію.
Нагадаємо, раніше ми писали, хто отримає підвищення пенсії вже у січні, а кого чекає термінова ідентифікація