Кава — один із найулюбленіших напоїв у світі. Вважається, що вперше її тонізуючі властивості помітили ефіопи 850 року н.е. Спочатку вони вживали тільки ягоди, але потім із сирої м’якоті почали готувати напій. І тільки у XVII столітті з’явився перший рецепт із використанням кавових зерен. Щоправда, сирих. Знадобилися ще століття, перш ніж процес приготування кави став близьким до сучасного.
Поява розчинної кави
Спроби прискорити процес приготування ароматного напою робилися ще у XIX столітті. Уперше знайомий нам розчинний варіант кави з’явився у 1876 році завдяки розробці шотландської компанії Paterson & Sons Ltd. У 1906 році Джордж Констант Вашингтон розробив рецепт, який почали використовувати для масового виробництва. У 1938-му з’явився поширений варіант — Нескафе. Він вирішив основне завдання — допоміг витрачати надлишки зерен.
Перша кав’ярня
Уперше невеликі кав’ярні, у яких можна було насолодитися гарячим напоєм, з’явилися у Стамбулі майже п’ять століть тому. Такі точки одразу здобули репутацію місць, у яких збираються люди, незадоволені владою.
Саме з цієї причини англійський король Карл II у 1675 році зробив спробу заборонити відвідування кав’ярень. На його підтримку виступили жінки, незадоволені тим, що чоловіки уникають виконання сімейних обов’язків, вирушаючи на зустріч із друзями за чашкою напою.
Кофеїн та Олімпійські ігри
Кофеїн, що підвищує витривалість та енергію, з 1984 року був визнаний допінгом. Тому спортсмена — учасника Олімпійських ігор могли навіть дискваліфікувати, якщо безпосередньо перед турніром він вип’є 4–5 чашок міцного напою. У 2004 році цю заборону скасували.
Найбільш популярні сорти
У всьому світі особливим визнанням користуються арабіка й робуста. Арабіці віддають перевагу приблизно 70% кавоманів, тоді як робусті — 30%. Вважається, що перший сорт багатий на ефірні олії, тому дарує насичений аромат і смак. Робуста цінується за неповторну гіркоту.
Для довідки: найдорожчий різновид продукту у світі — лювак. Кілограм зерен коштує в середньому 700$. Виробляють його в Індонезії, на Філіппінах, у В’єтнамі та Південній Індії. Особливого смаку та аромату кава набуває завдяки невеликим звіряткам мусангам.
Добавки до напою в різних країнах світу
Українці переважно п’ють чисту каву або додають у неї молоко, вершки. У деяких інших країнах популярні варіанти з різними добавками. Замовте улюблений сорт зерен у каталозі МАУДАУ і спробуйте перейняти досвід інших народів:
- ефіопи додають у нього дрібку солі;
- скандинави вважають за краще використовувати як добавку сир;
- в’єтнамці додають в ароматний напій яєчний жовток.
Думаємо, хоча б раз у житті варто спробувати й такі варіації!