![Новини Дніпра: Як святкували Новий рік у Катеринославі](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2023/12/6_600-1060x596.jpg)
Сьогодні в Україні настав Новий рік. У сучасності – це одне з найважливіших свят для дніпрян, як і для всіх українців. Проте у давнину це було не так. За часів Катеринослава на першому місці завжди було Різдво. А от святкування Нового року стало популярним вже більшовицької календарної реформи (1918 р.). Дніпровський історик Максим Кавун розповів журналісту «Наше місто», які були традиції святкування Нового року у катеринославців.
На Різдво – помолилися, на Новий рік – повеселилися
Новий рік, який висунувся на перше місце за радянських часів, в українських губерніях до революції такого значення не мав.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2023/12/1_600-2.jpg)
«Новий рік в Катеринославі розумівся як гедоністичне свято. Новий Рік – це п’янки, гулянки, посиденьки в ресторанах та кафе», – з усмішкою пояснює історик.
Через три дні після Різдва реклама в газетах змінюється передноворічну. З’являється реклама ресторацій. Записуватися треба було заздалегідь, бо місця одразу бронювали.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2023/12/3_600.jpg)
Тобто ці свята були чітко розрізнені. Помолились і повеселились.
Як зустрічали Новий рік
У найбільш фешенебельному клубі міста, тоді це був англійський клуб на вул. Воскресенській, 5, відбувалися так звані «новорічні візити». Старшинами там були губернатор та міський голова.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2023/12/7_600.jpg)
«Головна умова присутності там була пожертва від 1 карбованця. Пожертви робилися на подарунки дітям членів клубу, сиротам тощо», – поясним Максим Кавун.
Всі театри Катеринославу готували свою концертну програму не на Різдво, а саме на Новий рік. Також в кінотеатрах показували фільми різного жанру. До речі, у ті часи Катеринослав був столицею кінотеатрів.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2023/12/8_600.jpg)
В Катеринославі також простежується тенденція того, що зараз називається «Губернаторська ялинка».
«Потьомнкінський палац (нині палац культури студентів ДНУ) був палацом дворянських зборів, там засідали губернські ватажки дворянства. У великій залі встановлювали велике новорічне дерево, з піснями та театральними сценками виступали учениці Маріїнської жіночої гімназії та інших гімназій міста, висловлювалися промови. Це такий зародок святкування ного року у ранзі «Губернаторської ялинки», – розказав Максим Едуардович.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2023/12/1_600-1.jpg)
За його словами, радянська традиція встановлення на площі головної ялинки прийшла до нас орієнтовно на початку 20 століття. Більш давньої інформації немає.
![](https://nashemisto.dp.ua/wp-content/uploads/2023/12/5_600.jpg)
Нагадаємо, раніше ми також розповідали, які були традиція святкування Різдва у Катеринославі. Якщо ще не читали, то переходьте за посиланням. Дізнаєтеся багато цікавого.
Категорія: Афіша, Важливо, Новини Дніпра, Тема дня, Унікальний Дніпро
Позначки: Головне, Історія Дніпра, Новий рік