У Нікополі розпочалися громадські обговорення щодо демонтажу трьох об’єктів військової техніки радянського періоду. Йдеться про реактивний винищувач, танк та гаубицю. Про це повідомляє Нікопольська міська рада, пише «Наше Місто».
Обговорення ініціювало управління гуманітарної політики Нікопольської міської ради.
Літак
МіГ-17 був розроблений наприкінці 1940-х років і запущений у виробництво у 1951 році. Перебував на озброєнні у СРСР та країн соціалістичного табору, застосовувався у низці збройних конфліктів, зокрема, в бойових діях у В’єтнамі та на Близькому Сході. Літак укріплено на металевій опорі, розміщеній під кутом 300, що імітує його зліт.
Танк
Танк ІС-2 був встановлений у жовтні 1976 року на залізобетонному постаменті. Зразок бойової техніки серійного виробництва часів Другої світової війни. Праворуч і ліворуч від танку розташовані стелі з червоного граніту. На стелі ліворуч зазначений перелік військових частин та з’єднань, які брали участь у визволенні Нікополя.
Гармата
152-мм гаубиця М-10 є пам’ятним знаком на місці форсування Дніпра військами 4-го Українського фронту в районі Нікополя 8 лютого 1944 року. Вищеназвана гаубиця була на озброєні радянської армії у 1940-1955 рр.
Причини демонтажу
Відповідно до пояснювальної записки до рішення про проведення громадських обговорень, демонтаж об’єктів пропонується з таких причин:
- МіГ-17 не є пам’яткою історії та культури, а є лише символічним об’єктом.
- Танк ІС-2 є пам’яткою історії та культури, але його стан є незадовільним.
- 152-мм гаубиця М-10 є пам’яткою історії та культури, але її розташування є небезпечним для населення.
Реакція громадськості
Громадські обговорення викликали жваву дискусію в Нікополі. Одні жителі міста підтримують демонтаж об’єктів, вважаючи, що вони є символами радянської окупації. Інші виступають проти демонтажу, вважаючи, що об’єкти є історичною пам’яттю.
Як взяти участь в обговоренні
Пропозиції (зауваження) подаються у паперовому вигляді в будні дні з 08:00год. до 17:00 год. в управління гуманітарної політики Нікопольської міської ради за адресою: 53200, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 17/1; у електронному вигляді на адресу електронної пошти: gumanitar-nmr@ukr.net.
Остаточне рішення про долю об’єктів буде прийнято після завершення громадських обговорень. Триватимуть вони до 8 січня 2024 року.