Skip to content

Дніпро каже ні: як у місті допомагають постраждалим від домашнього насильства

Михайло Чернов

«Наше місто» доєдналося доакції «16 днів проти насильства», яка широко проводиться в Україні. У Дніпрі міська влада постійно і системно допомагає постраждалим від домашнього насильства, в першу чергу – жінкам та дітям. А усіх свідомих мешканців закликають не бути байдужими до цього соціального лиха.

Б’ють, кривдять, принижують, всіляко утискають: прояви різноманітного насильства проти жінок та дітей за останній час стрімко зростають. У Дніпропетровській області за рік, що минає, зафіксовано понад 30 тисяч випадків домашнього насильства. Цей показник зріс вдвічі до попереднього року. Таку лякаючу статистику за данними правоохоронців наводить координаторка Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) Ганна Карпеченкова. Це – наслідки війни та серйозної значної гуманітарної кризи, яку переживає Україна через вторгнення рф, зазначає представниця міжнародної організації.

Насильство проти жінок, дітей, будь-які агресивні дії, побиття, утиски та інше – абсолютно неприйнятне, впевнені у Дніпрі.  Активні мешканці долучилися до акції акції «16 днів проти насильства», яка щороко проходить в України. Варто зазначити, що в нашому місті не лише виступають проти цього соціального лиха, а й ведуть постійну системну роботу із надання допомоги постраждалим.


– У Дніпрі, який є найбільшим містом області, створена і ефективно працює мережа служб, що надають підтримку постраждалим від домашнього насильства, – зазначає Анастасія Тищенко, директорка Дніпровського міського центру соціальних служб.  – Щотижня відбуваються акції у різних районах міста, під час яких ми інформуємо мешканців про те, куди вони можуть звернутися, якщо страждають від домашнього насильства, повідомляємо алгоритм дій, а також розповідаємо про заклади, куди люди можуть завітати за підтримкою та допомогою.

Довідка

Щорічна кампанія «16 днів проти насильства» спрямована проти будь-яких проявів агресії по відношенню до жінок та дітей. Акція триває з 25 листопада, коли відзначається Міжнародний день боротьби проти насильства щодо жінок, і завершується 10 грудня, у День прав людини. 

Побиття, згвалтування, примус – насильство має різні форми

Прояви насильства щодо жінок можна поділити на три категорії, зазначає профільна Декларація ООН. Зокрема, це насильство з боку (або при потуранні) держави, де б воно не відбулося. Агресія рф проти України призвела до шаленого зростання випадків насильства проти цивільного українського населення, в першу чергу – жінок та дітей з боку ворога, які розглядаються та переслідуються згідно до законодавства, в т.ч. – як військові злочини.

На превеликий жаль, у суспільстві мають місце чимало різноманітних видів насильства. Це фізичне і психологічне насильство, зґвалтування, домагання і залякування на роботі, у навчальних закладах та в інших місцях. Також до цього переліку входить торгівля людьми, в першу чергу – жінками (так званий трафікінг), сексуальна експлуатація, примус до проституції.

Гостра соціальна проблема – гендерно-зумовлене насильство, в першу чергу – те, яке коїться в родинах, агресивні та деструктивні дії, що вчиняються в сім’і. В нащих реаліях – переважно чоловіками проти жінок. Це фізичне, статеве, психологічне насильство, а також примушування різного виду щодо жінок і дівчаток. Також експерти зазначають: домашнє насильство може бути соціальним та економічним, пов’язауватись з певними ролями або діями в родині, проявом насильства також є експлуатація.

«Ми засуджуємо будь-які прояви насильства. Готові підтримати людей, які є постраждалими або свідками. Закликаємо до простих дій: зробити крок, щоб попросити про допомогу», – сказала Ганна Карпеченкова, координаторка фонду ООН у галузі народонаселення.

«Якщо людина знає, куди вона може звернутися, то розуміє, що вона – не одна, є спеціалізовані служби, які допоможуть. Саме для цього ми працюємо», – наголосила Анастасія Тищенко, директоркаДніпровського міського центру соціальних служб.

«Дуже важливо привертати увагу до проблем домашнього, гендерно зумовленого насильства, адже кількість випадків збільшується. Суспільству треба реагувати на це», – підкреслила Надія Задорожна, заступниця голови Дніпро ОВА.

Домашнє насильство: жахлива статистика

Близько 2 мільйонів людей (!) в Україні страждають від фізичного домашнього насильства. Такі лякаючі дані наводить ПРООН. З них 80% випадків — це насильство щодо жінок з боку чоловіків. На превеликий жаль, саме домашнє насильство призводить до смерті 600 жінок щорічно.

Лише за останній місяць в Україні зареєстрували 6000 фактів підтвердженого домашнього насильства – таку статистику наводять правоохоронці. Серед них близько 700 – на Дніпропетровщині. Практично всі жертви – жінки.

«Найчастіше повідомляють про вчинення домашнього насильства стосовно іншої особи. У 26 випадках зверталися щодо вчинення протиправних дій по відношенню до них самих. Маємо розуміти: якщо неповнолітній став навіть свідком такої ситуації в родині, то він  автоматично визнається потерпілим», – зазначає Вікторія Гаркач, начальниця відділу управління превентивної діяльності ГУ Національної поліції у Дніпропетровській області.

Байдужість суспільства: жінка має терпіти, аби вберегти сім’ю?

Експерти зазначають: в умовах війни, розв’язаної рф проти України, випадків насильства стало ще більше – у порівнянні з попередніми роками. 


Гостра проблема в тому, що суспільство загалом байдуже ставиться до насильства щодо жінок та проявів насильства в сім’ї.«Б’є – значить любить» – цей стереотип доволі міцно зберігається у свідомості людей.  Отже, якщо у квартирі за стіною чоловік, вірогідно, б’є жінку, то як правило сусіди не будуть втручатися: мовляв, бійка в родині – справа сімейна…

Приміром, дослідження, проведене ще до війни Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA), показує вкрай сумні результати.  Майже п’ята частина опитаних чоловіків (18%) погодилися, що чоловік має право побити власну дружину. Приміром, якщо підозрює подружню зраду. 13% опитаних чоловіків вважали, що побиття дружини власним чоловіком є виправданим.  Кожен десятий з опитаних погодився, що жінка повинна терпіти прояви насильства з боку чоловіка, щоб зберегти власну сім’ю.

Варто знати

Куди звертатись у разі домашнього насильства, яке відбувається стосовно вас або ваших близьких, подруг, знайомих.

  • 102 ― Національна поліція України
  • 15-47 ― урядова «гаряча лінія» для постраждалих від домашнього насильства
  • 0 800 500 335 ― громадська організація «Ла Страда Україна»
  • 772 або 0 800 500 225 ― Національна дитяча «гаряча лінія»
  • @police_helpbot ― чат-бот у Telegram від МВС.

Як у Дніпрі допомагають постраждалим від домашнього насильства

В Дніпрі міська влада та профільні соціальні служби проводять велику системну роботу для того, щоб допомогти жінкам і дітям, які страждають від проявів домашнього насильства.

Зокрема, в місті за адресою: пр. С.Нігояна, 3 працює денний центр соціально-психологічної допомоги, розповідає Анастасія Тищенко, директорка Дніпровського міського центру соціальних служб. Сюди можуть звернутися жінки, в сім’ях яких небезпечна та агресивна атмосфера, які знаходяться під загрозою, в несприятливій ситуації. Тут можна спокійно перепочити, приготувати їжу, прийняти душ, отримати консультацію психолога, фахівця із соціальної роботи. В цьому році послугами центру вже скористалися понад 300 осіб.

За час великої війни до Дніпра приїхало чимало вимушено-переміщених осіб, в тому числі – жінок та дітей. Кожен такий випадок – складне випробування, коли треба починати життя наново, пристосовуватись до складних обставин. Через це кількість конфліктів, а відтак – жінок та дітей, які страждають від сімейного насильства та потребують допомоги, також суттєво збільшилася.

-За допомогою звертаються не тільки мешканці Дніпра, але й мешканці області, багато ВПО, – зазначає Анастасія Тищенко. – У нас працюють мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, діє «телефон довіри». Консультуємо, надаємо підтримку. У разі необхідності фахівці можуть виїхати на місце та екстрено вилучити постраждалих від домашнього насильства – їх можуть розмістити в кризовій кімнаті на термін до 10 днів.

Також жінки із дітьми, що знаходяться у складних ситуаціях та, зокрема, страждають від агресії в родинах, можуть отримати прихисток та допомогу у центрі «Мамине щастя». Тут постраждалі можуть не турбуватися про свою безпеку. Вони отримують затишне місце, де створені добрі умови для проживання, харчування, психологічну допомогу. Все – цілком безкоштовно.

Понад 2200 викликів опрацювали мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, що працюють в Дніпрі.

Куди звертатися за допомогою у Дніпрі

  • Денний центр соціально-психологічної допомоги: Дніпро, пр. С.Нігояна, 3,
  • тел. (066) 448 61 54
  • Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги:
  • +38 (056) 785 73 60, +38 (050) 730 08 89, +38 (067) 610 58 01
  • Дніпровський міський центр соціальних служб: тел (056) 767 18 46

Михайло Чернов. Фото В.Федорищева

Категорія: Важливо, Влада, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: