Повномасштабна війна з агресором вимагає великої кількості людей. Військові не приховують, що ЗСУ зазнає кадрового голоду. Гостру потребу армія має не тільки в мінометниках, саперах і розвідниках, а й у медиках, кухарах, айтівцях. Потрібні і чоловіки, і жінки. Фізично та морально здорові у віці від 18 до 60 років. Аби задовольнити потреби військових з підбору кваліфікованих кадрів у листопаді в Україні відкрилися рекрутингові центри ЗСУ. З роботою рекрутерів 108-ї окремої бригади Сил ТрО познайомились журналісти «Наше місто».
Рекрутингові центри – своєрідні двері до війська
У пересічного громадянина постає питання: навіщо взагалі потрібні такі центри, якщо є територіальні центри комплектування (військкомати), які займаються мобілізацією? У чому сенс рекрутингу?
Як кажуть військові, рекрутинг жодною мірою не дублює роботу ТЦК СП. Він займається підбором кадрів. Центри пропонують майбутнім захисникам вибрати собі ту чи іншу вакансію у військовій частині.
Як і в цивільному житті, у військовій сфері рекрутинг має на меті залучення та відбір фахівців або людей без фаху, які б у майбутньому після проходження відповідної підготовки, могли ефективно виконувати службові обов’язки, — пояснює Валерій Василевський, офіцер 108-ї окремої бригади Сил ТрО. — Це, з одного боку. З іншого, рекрутингові центри — своєрідні двері до війська. У таких центрах люди зустрічають військових фахівців та інструкторів, які докладно пояснюють, як потрапити на службу, які її особливості, які спеціальності потрібні війську, пояснюють процедури підписання контракту та які документи необхідно оформити.
Тобто, рекрутери втілюють індивідуальний підхід до людини, враховуючи її вікові та психологічні особливості, освіту, професійні навички тощо.
Без підготовки на фронт не відправлять
Кажуть, що іноді хлопців без військового досвіду мобілізують і через три дні без підготовки відправляють до піхоти. Так може бути?
— Рекрутингові центри роблять військо зрозумілим для кожного, хто до них звертається, сприяють, аби людина знайшла саме своє місце в армії, — підкреслює Валерій Василевський. — У будь-якому разі професійний досвід та освіта тільки вітаються. Окрім цього, від цих факторів залежить на які посади будуть призначені ті чи інші претенденти. Ось, наприклад, у медичній сфері: претенденти, які мають вищу освіту, в армії можуть посісти офіцерську посаду та стати лікарем, ті, хто закінчив технікум – фельдшером, санітаром-інструктором, медичною сестрою, після курсів тактичної медицини – бойовим медиком, стрільцем-санітаром.
Військовий зазначив, що хлопцям, які мають добру фізичну підготовку, спортсменам, можуть бути запропоновані такі спеціальності як снайпер або розвідник. Тобто, освіта та фах дуже важливі. Водночас люди, які їх не мають, можуть здобути професію вже у війську, де створена й діє система підготовки за різноманітними спеціальностями.
І, зрозуміло, що спочатку майбутнього бійця направлять в учебку, де його навчать азам військовою служби протягом 35–40 днів і тільки потім — до бойової частини. До речі, група військовослужбовців, які нещодавно були відібрані рекрутерами 108-ї бригади, були призвані по мобілізації і направлені до навчального підрозділу, зараз перебувають на навчанні за кордоном, де проходять 30-денний базовий курс загальновійськової підготовки. Після цього вони повернуться до України, де продовжать навчання уже згідно зі спеціалізацією. У даному випадку групу розділять на тих, хто стане операторами дронів та мінометниками. Хлопці пройдуть грунтовну спеціалізовану підготовку, отримають сертифікати, і лише після цього поповнять відповідний підрозділ.
В армії раді кожній людині
Важливо, що рекрутери супроводжують майбутнього призовника на всіх етапах: від першого звернення до відправки у частину.
— Армія потребує людей різноманітного фаху, — продовжує розповідь рекрутер. — Серед них найбільш актуальні: оператори дронів, комп’ютерники, зокрема, системні адміністратори та спеціалісти, що працюють з базами даних, медики, водії, автомеханіки, снайпери, мінометники тощо. Після розмови з майбутнім військовослужбовцем, підбираємо йому спеціальність, посаду, даємо рекомендаційний лист, з яким він прибуває в ТЦК СП, де він проходить медкомісію, — Ми повідомляємо, де він буде проходити підготовку і навіть прогнозуємо, коли він потрапить до військової частини.
Чи усі можуть піти захищати країну? Адже є обмеження за віком та здоров’ям.
— Відомо, що на військову службу призиваються чоловіки та жінки (останні тільки добровільно) від 18 до 60 років, — зазначає Валерій Василевський. — Молодь – від 18 до 27 – тільки на контракт за згодою батьків, а після 27 – або за мобілізацією або на контракт. Мінімальний термін контракту — 3 роки, максимальний – 10 років. Можна укласти контракт до кінця воєнного стану.
Звичайно, важливо, щоб призовник був здоровий. Якось до нас прийшов 18-річний хлопець і заявив, що хоче служити. Але потім з’ясувалося, що після операції видалена нирка. Зрозуміло, що призвати його не можуть.
Водночас журналістам “НМ” розповіли, що в армії раді кожній людині, яка готова захищати нашу країну.
— Звернувся хлопець-комп’ютерник, який зізнався, що за здоров’ям не може служити, але готовий з друзями приностити користь ЗСУ, — резюмує Валерій Василевський. — Він отримав завдання щодо забезпечення сумісності роботи програмного комплексу з іншими програмами.
Є можливості поспілкуватися з майбутніми побратимами
Майбутнім захисникам зазвичай мало відомо про підрозділи, де вони проходитимуть службу. Але рекрутери – це майбутні побратими, які мають тривалий бойовий досвід.
Сергій Крапивний, штаб-сержант 108-ї окремої бригади Сил ТрО, який зараз в рекрутинговому центрі, пішов на фронт ще 2014-го.
— Я починав у Слов’янську, Краматорську та Дебальцевому, – розповідає Сергій Крапивний. – Пройшов Іловайськ. Потім з початком війни 24 лютого 2022-го прибув до військкомату. Частина була у Великій Новосільці Донецької області. Нині стоїмо на Запорізькому напрямку.
Сергій зазначив, що готовий поділитися з кожним своїм бойовим пошуком, відповісти на всі найвідвертіші та незручні питання. Головне, щоб майбутні військові мали бажання боротися за незалежність України.
— До нас приходять люди 55–60 років, які рвуться у бій, – зазначає Сергій Крапивний. — Був навіть 68-річний майор у відставці, готовий піти на “нуль”. Але ж буває і так, що 45–50 літні чоловіка вступають на перший курс вишів, аби тільки не призвали. Цього я не можу зрозуміти!
Серед відвідувачів більше жінок
Рекрутинговий центр Сил ТрО у Дніпрі працює з середини листопада і за цей час його відвідали кілька десятків людей. Більшість із них жінки.
Одна з них – 26-річна Алла Курочкіна, яка у мирному житті була флористкою.
– Народилася я у Славгороді Синельниківського району, – розповідає Алла. – Хотілося бути корисною країні, принести користь у боротьбі з окупантами. Звернулась до рекрутерів 108-ї окремої бригади Сил ТрО, які провели співбесіду та запропонували посаду, видали письмову згоду і спрямували до військкомату. Потім було навчання — на радіотелефоністку. Спочатку було складно, але допомогли подруги. У нашому взводі навчалися тільки дівчата, тож взаємовиручка була повна. Тепер мене направили до рекрутингового центру. Де я допомагаю з вирішення кадрового питання нашої бригади.
Загалом, зазначають у рекрутинговому центрі, роботи в армії для представниць прекрасної статі достатньо: діловоди, кухарі, зв’язківці. Ну і, зрозуміло, лікарі та медсестри.
Працює рекрутинговий центр 108-ї окремої бригади Сил ТрО з понеділка до п’ятниці з 9.00 до 17.00. Адресу уточнюйте за телефоном: 096-541- 41-62.
Ще одна важлива річ: звичайно, кожен рекрутинговий центр працює, намагаючись залучити людей до своєї бригади, однак, якщо пошуковець висловлює бажання йти служити до іншої частини, йому безумовно підкажуть, як це можна зробити та куди звернутися. У Дніпрі, зокрема, окрім цього центру вже діють рекрутингові центри полку «Азову» та 3-ої штурмової бригади.
Рекрутинг замінить призову
В Україні змінюється концепція призову на військову службу. Її затвердив Міністр оборони України Рустем Умеров.
Документ визначає стратегічне бачення розвитку військової кадрової політики у сфері оборони впродовж наступних п’яти років — як під час дії воєнного стану, так і у мирний час.
Головний акцент концепції — гарантоване задоволення потреб ЗСУ в людях під час повномасштабної війни, інтеграція в євроатлантичний безпековий простір, взаємосумісність ЗСУ зі збройними силами держав-членів НАТО.
Основні тези нової військової стратегії такі:
- за умов мирного часу ЗСУ перейдуть на військову службу за контрактом. Строкову військову службу замінять інтенсивною військовою підготовкою громадян призовного віку;
- в Україні функціонуватиме дієва система рекрутингу ЗСУ професійним і вмотивованим особовим складом;
- людиноцентричний підхід до управління кар’єрою військовослужбовців з урахуванням їхньої освіти, професійного розвитку, гендерної рівності. Рівні можливості чоловіків і жінок в ЗСУ;
- удосконалена електронна система військового обліку;
- автоматизовані та цифровізовані процеси управління персоналом;
- розширена співпраця між українськими вищими навчальними закладами та вишами держав-членів НАТО і ЄС;
- ефективна та прозора система грошового забезпечення військовослужбовців та забезпечення їх житлом;
- вдосконалене психологічне забезпечення;
- нова культура взаємовідносин між командирами та підлеглими;
- належні умови для переходу від військової кар’єри до цивільного життя військовослужбовців, які підлягають звільненню з військової служби.
Не відомо, як саме спрацює нова концепція, але вочевидь, що ситуація в країні потребує мобілізації та концентрації зусиль кожного з нас.
Олександр РАЗУМНИЙ, Фото Валерія КРАВЧЕНКА.
Категорія: Відео, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне