Тунельна балка – унікальний природний об’єкт, що знаходиться в середині міста Дніпра. Її історія усіяна міфами та легендами, оскільки згадки про балку можна знайти в історичних документах, яким більше декількох століть. Які таємниці приховує Тунельна балка Дніпра, – повідомляє сайт «Наше місто».
Тунельна балка – цікавий, не до кінця охоплений туристичний об’єкт Дніпра. Її історія, за словами експертів, починається з 18 століття. Відомо, що балка знаходиться на межі двох козацьких поселень: Мандриківки та Лоцманської Кам’янки.
«Запорожці якраз селилися у гирлах балок. Є таке поняття – зимівник, – це такий хутір. Вони розташовувалися якраз в таких місцевостях, біля річок. І, як відомо, через тунельну балку протікає невеличка річка. Тому, можливо, в цій балці було декілька зимівників запорозьких козаків. Також історичними документами підтверджено, що тут козаки рубали дерева», – розповідає кандидат історичних наук Максим Кавун.
За думку науковця, історія балки розпочинається з кінця 18 століття. Потім на деякий час згадки про це місце припинилися, а вже у 20 столітті балка отримала назву – «Тунельна».
Ще перед початком першої світової війни, у Катеринославі обговорювалося проведення Мерефо-Херсонської залізниці. Для неї розробили спеціальний проєкт залізничного мосту, гілка якого зараз йде схилом Соборної гори та тунелю. Проте проєкт був заморожений.
«Прийшла перша світова війна, потім революція, інший режим. І більшовики повернулися до цієї ідеї тільки у 20 роки 20 століття. У 1927 році кипіла ця робота, побудували тунель. Він подавався як великий інфраструктурний та архітектурний проєкт», – ділиться історик.
Тунель повністю зберігся до нашого часу. Біля річки є ще один невеликий тунель, дорога якого веде до відомої серед місцевих природної зони для відпочинку.
«Тунель викладений з дикого каменю у відомих всім формах класицизму. Він нагадує давньогрецькі споруди. На мій погляд – це робота відомого тоді архітектора Олександра Красносельського. Він працював саме у цьому стилі», – каже Максим Кавун.
Історики цінують цю балку через ще один вражаючий факт: саме тут був збудований перший у світі залізобетонний міст.
Окрім того, у грудні 1975 року вперше була офіційно озвучена ідея створити зоопарк у Дніпрі, саме у тунельній балці. Проте цим планам так і не довелося здійснитися.
«Мені вдалося знайти інформацію щодо цього проєкту. Тоді планувалося на площі 17 гектарів створити інтерактивний зоопарк, де тварини перебували би не у клітках, а в природних умовах. Передбачалося, що вони будуть поділені на зони. У планах було привезти левів, тигрів, ягуарів та навіть створити дельфінарій та пінгвінник», – розповідає історик Максим Кавун.
Краєзнавці вважають, що на цьому історія Тунельної балки, як живого природничого куточка серед мегаполісу, не закінчується, і її майбутнє, як туристичної локації, ще попереду.
Категорія: Новини Дніпра, Новини Культури Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Унікальний Дніпро
Позначки: Відпочинок, Дніпро, Історія Дніпра