Skip to content

Гепатит А в Україні: чи загрожує спалах Дніпру і хто у групі ризику

Редакція "Наше мiсто"

Редакція "Наше мiсто"

Гепатит А в Україні: чи загрожує спалах Дніпру і хто у групі ризику

В Україні час від часу поширюються  різні інфекційні хвороби, і мова не лише про сезонний грип та ковід. Цієї осені у деяких регіонах відбувся спалах гепатиту А  — найбільше його розповсюдження медики зафіксували у Вінницькій області. Там зараз відмінені ярмарки, школярі переведені на дистанційне навчання. На Вінниччині лабораторно підтверджено більше 240 випадків гепатиту А, госпіталізовано майже 180 чоловік. А як зараз справи в інших регіонах? Чим небезпечний гепатит А та як від нього захиститись?

Кип’ятіть воду п’ять хвилин

Гепатит А — це спричинене вірусом захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг. Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури — протягом тижня. Він гине через 5 хвилин кип’ятіння рідини.

Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів. Серед найпоширеніших симптомів: слабкість та втомлюваність, підвищення температури тіла, втрата апетиту, діарея, блювота. Також можуть бути неприємні відчуття в животі, важкість у правому підребер’ї, потемніння сечі.  Після перенесеного захворювання у людини  формується довічний імунітет на цей вірус.

Близько 80% людей, які хворіють на вірусний гепатит А, це діти. В більшості випадків одужання настає через 4 – 6 тижнів від початку  проявів захворювання. В цей період, разом зі швидким зворотнім розвитком ознак хвороби, нормалізуються розміри печінки, проходить жовтяниця. В більшості випадків гепатит А перебігає в легкій формі і не призводить до ускладнень. Але у дітей малого віку, у дорослих з ослабленим імунітетом або великою кількістю супутніх патологій, хвороба може мати важкий перебіг. Тому краще точно знати свій діагноз, щоб при необхідності госпіталізуватись для інтенсивного лікування в стаціонарі. Для цього треба здати аналізи крові та сечі.

Гепатити від А до Е

Гепатит А в Україні: чи загрожує спалах Дніпру і хто у групі ризику

Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити В і С. За поширеністю вони посідають перші позиції.  Але й інші їхні небезпечні родичі. Які саме?

Гепатит В  подолати  дуже складно. Він легко переходить у хронічну форму та спричиняє ускладнення. Сьогодні є терапія, яка успішно призупиняє розвиток вірусу та ураження печінки.

Гепатит С має доволі важкий перебіг і може призвести до летальних випадків. Він передається при контакті з кров’ю інфікованої людини. Сучасна терапія допомагає повністю побороти це захворювання.

Гепатит D  може проявитися лише за наявності в організмі вірусу гепатиту В. Інакше він не розмножується й не поширюється, тому найкращий захист — профілактика та вакцинація від гепатиту В.

Гепатит Е  особливо небезпечний для вагітних. Він призводить до печінкової енцефалопатії та смерті. В інших випадках має позитивні прогнози.

Все під контролем, але не розслабляйтесь

Але повернемося до гепатиту А – так званої, жовтяниці. Зараз у Дніпропетровській області  спалаху цієї хвороби, на щастя, немає. Але це не означає, що можна розслабитись. Занепокоєння у соцмережах викликав випадок сімейного захворювання у Павлограді. Як мінімум у двох людей там було виявлено вірусний гепатит А. За цей рік у Дніпропетровській області медики зафіксували 32 випадки, що не перевищує показники минулих років. 34 випадки були у 2021-му, 14 — у 2022 роках.

У Дніпрі у вересні було всього два випадки цього захворювання. Станом на сьогодні у місті їх немає. За словами лікарів-інфекціоністів, ця недуга передається через фекально-оральний шлях. І щоб себе уберегти від неї, треба пити кип’ячену або бутильовану воду. Також перед тим, як щось поїсти, слід завжди мити руки теплою водою з милом або знезаражувати їх антисептиком. Також важливо не користуватись чужими кухонними приладами – ложками, виделками, тарілками, чашками.

Це захворювання небезпечне тим, що може вражати велику кількість людей, адже вірус може потрапити у водопровід або навіть у їжу, — зазначає  лікар-інфекціоніст Микола. — Симптоматика гепатиту А дуже схожа на звичайну ГРВІ або грип. Тобто, може з’явитись ломота у суглобах, втомленість, головний біль, підвищена температура тіла. Але в подальшому у пацієнта виникає жовтяниця: склера, а також шкіра стає жовтуватого кольору. Також темніє сеча. Можуть бути й інші проявлення, наприклад, послаблення калу або ж нудота.  Бувають випадки, коли у людини може одразу з’явитись жовтяниця, без проявів ГРВІ.

Щеплення для дорослих небезкоштовне

Тож треба не зволікати і звертатись до лікарів, які зможуть поставити вам точний діагноз. Щоб уберегтися від гепатиту А, можна також зробити щеплення. Але воно не безкоштовне.

В Україні зареєстровано два типи вакцин від цієї хвороби, —  розповідає сімейна лікарка Ніна. – Це Хаврикс – дитячий 720 та дорослий 1440. Її можна замовити на сайтах аптечних складів. Також існує комбінована вакцина Твінрикс. Вона поєднує в собі комбінацію від гепатитів А та В. Чи потрібне вам таке щеплення – підкаже сімейний лікар.

Водночас лікарка зазначає, що є групи ризику по гепатиту А. До них відносяться люди, які мешкають на обмежених територіях, постійно перебувають у закритих колективах, користуючись спільною кухнею. Також ризикують захворіти ті, хто п’є некип’ячену воду з відкритих джерел.

Що стосується гепатиту В, від нього новонароджені безкоштовно отримують щеплення протягом першої доби життя у пологовому будинку, — нагадує лікарка Ніна. – Потім щеплення повторюється у два та шість місяців.  

Юліанна Кокошко, фото Володимира Федорищева.

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: 

Поділитися: