Skip to content

Види та правила вибору автоматичних вимикачів

Анна Диброва

Види та правила вибору автоматичних вимикачів

Автомат — комутаційний пристрій, який використовується для захисту електромережі від надмірних струмів — перевантажень та коротких замикань. Іншими словами, цей пристрій може вмикати та вимикати електричні мережі, виконуючи їх комутацію.

Види обладнання

Автоматичні вимикачі поділяються на наступні види:

  • теплові;
  • електромагнітні;
  • комбіновані. 

Інтернет-магазин 220volt.com.ua пропонує підібрати та замовити будь-який тип приладу. 

Теплові вимикачі — пристрої, які направлені на забезпечення захисту лише від перевищення допустимих значень струму в мережі. Головним робочим елементом цього типу обладнання є пластина із біметалу. Вона нагрівається, коли струм перевищує допустимі значення. Під впливом нагрівання пластина деформується, розриваючи з’єднання.

Електромагнітні моделі — пристрої, які забезпечують захист тільки від короткого замикання. Компонентами цього типу є котушка, пружина і сердечник. Коли сила струму перевищує задані межі, магнітне поле змінюється, що призводить до зміни положення сердечника, стискання пружини і відключення пристрою.

Комбіновані вимикачі здатні гарантувати захист не тільки від перенавантаження, а ще й від короткого замикання. Їх схема включає в себе елементи як першого, так і другого виду обладнання. 

Важливо! Відповідно до вимог, побутові електромережі повинні бути захищені від перевантажень та коротких замикань. Для цього спеціалісти-енергетики радять використовувати автоматичні вимикачі з розчіплювачами комбінованого типу.

Автоматичні прилади бувають:

  • однополюсними. Вони використовуються в 1-фазних мережах;
  • двополюсними — для 1- і 2-фазних мереж;
  • триполюсними — для 3-фазних. 

Також існують чотириполюсні автоматичні моделі. Вони призначенні для експлуатації в трифазних мережах з системою заземлення TN-S.

Як правильно підібрати автоматичний вимикач?

Найважливіше, що варто враховувати під час вибору автоматичного вимикача — значення номінального струму, тобто яке навантаження буде на мережу. Не рекомендується купувати пристрій з надто великим запасом за цією характеристикою, оскільки він може просто не справитися зі своєю функцією. Обладнання буде занадто пізно відключати електричну лінію, коли вже завдано шкоди устаткуванню.

Після визначення сили струму слід обрати клас (тип розчіплення). Він показує, у скільки разів повинен бути перевищений номінальний струм, перш ніж спрацює автомат. Цей параметр позначається латинською літерою: 

  • A — перевищення у 2-3 рази. Такі вимикачі підходять для встановлення в будівлях з протяжною проводкою.
  • B — перевищення в 3-5 разів. Обладнання для житлових будинків та квартир. 
  • C — перевищення в 5-10 разів. Пристрої для промислових комплексів, де одночасно вмикається дуже багато електроприладів.
  • D — перевищення в 10-20 разів. Вимикачі встановлюються на виробництвах (так само як і обладнання з групи С).

Тепер ви зможете підібрати автоматичний вимикач залежно від ваших потреб і характеристик електромережі.

Категорія: Афіша, Новини Дніпра

Позначки: 

Поділитися: