Skip to content

Вхід у минуле: історія і значення старовинних дверей Дніпра, що збереглися

Ксенія Куземко

У старих кварталах Дніпра збереглося ще чимало будівель із оригінальними різьбленими дверима. Вони привертають увагу, зачаровують, змушують зупинитись. На превеликий жаль, з кожним роком таких «посланців минулого» стає дедалі менше. Старовинні двері замінюють на нові залізні конструкції, багато – зноситься разом із будинками. Про історію і значення дверей старого міста, що ще збереглися, розповість кореспондент «Наше місто».

Двері «Музею Поля» (проспект Дмитра Яворницького, 16)

Знамениті двері історичного музею з літерами «МП» (у центрі верхніх та нижніх квадратів на стулках) означають абревіатуру «Музей Поля».

Нині це є Дніпропетровський національний історичний музей імені Д.І. Яворницького. Двостулкові двері відрізняє не тільки монументальність і стриманий декор, а й чудові металеві ручки із зображенням морських істот чи сатирів. Ці ручки відкривають вхід до музею вже рівно 110 років. За них трималися, входячи до будівлі, десятки відомих особистостей, і подвижників культури, і політиків: це і Дмитро Яворницький, і Микола II, і Нестор Махно, і Григорій Петровський.

Двері «Земського дому» на узвозі Крутогірному, 21

Історичні двері «Земського дому», будівлі Губернської Земської Управи, одні із найцінніших. Сьогодні вони, як і сама будівля, перебувають у поганому стані. Пам’ятник архітектури стилю еклектики було збудовано 1902 р. за проектом невідомого зодчого.

Однак навіть у своєму нинішньому вигляді двері нагадують нам про історію Катеринославського Губернського Земства – представницького органу місцевого самоврядування, який існував з 1866 р. 1906, потім голова Державної Думи Російської імперії в 1911-1917 роках.

Двері будинку-музею Д.І. Яворницького (пл. Шевченка, 5)

Двері будинку-музею Дмитра Яворницького, що чудово збереглися і відреставровані, представляють нам характерний тип дверей катеринославського приватного особняка. Будинок збудований у 1905 р. за проектом Л.А. Бродницького.

До речі, дерев’яний декор на дверях виконаний у популярному на початку XX століття стилі модерну. Тут навіть укріплено металеву табличку «Дмитро Іванович’ Еварницький. Ці двері відчиняли десятки, якщо не сотні відомих діячів культури, які були гостями Дмитра Івановича. Сьогодні це вхід до його будинку-музею, де зберігаються обстановка кімнат та десятки особистих речей історика.

«Квіткові двері» особняка Пчолкіна (пл. Успенська 5)

Можливо, найпотужніші і химерні двері старого Катеринослава прикрашають вхід до особняка Пчолкіна. Будівля збудована у 1898 р. за проектом відомого архітектора Д.С. Скоробогатова в стилі еклектики. Не менш цінні і двері – окрім масивних розмірів, вони виділяються структурою та якістю декору.

Двері особняка Андерегга (вул. Січових Стрільців, 3-А)

Будівля славиться як пам’ятка архітектури катеринославської еклектики. Будівля, побудована у 1880-х роках як приватний особняк, потім служила резиденцією Катеринославської Повітової Земської Управи, а також пам’ятає чимало цікавих особистостей, серед яких глави Управи Сергій Бродницький та Володимир Малама. Двері чимось нагадують аналог з особняка Пчолкіна, тільки меншими за розмірами. Тут також зберігся химерний декор із рослинними мотивами.

«Музичні двері» (вул. Сергія Єфремова, 24)

Одноповерховий будинок збудований у стилі неокласицизму з елементами модерну. Двостулкові двері майже нічим не нагадують своїх «побратимів» за добою. Головна відмінність – вигадливий декор.

«Мавританські двері» (вул. Яворницького, 7)

А ось найекзотичніші двері з катеринославського періоду виконані у мавританському стилі. Будівля початку XX століття взагалі унікальна – її перший та цокольний поверхи виконані у мавританському стилі, а ось верхній поверх та вежа – у неокласичному стилі, і силуетом верхня частина будівлі нагадує Лівадійський палац. Великі двері в нижній частині, в принципі, композиційно повторюють інші катеринославські аналоги.

Двері приватного будинку (вул. Феодосійська, 11)

Двері приватного будинку на вулиці Феодосійській, навпаки, були колись типовими у своєму роді. Будівля початку XX століття виконана в провінційному варіанті модерну.

Двері прибуткового будинку (вул. Воскресенська, 25)

Двері доходного будинку 1890-х років на вул. Воскресенська, 25 і типові, і нетипові по-своєму. За своєю структурою – типові дві стулки, із верхньою закріпленою частиною, розділені геометрично на прямокутники та квадрати.

«Банківські двері» (вул. Михаила Грушевского, 3)

Відмінно збереглися двері колишньої будівлі Катеринославського відділення Державного банку, яка за спадкоємністю займає зараз фінансовий департамент обласної держадміністрації. Будівля у стилі неокласицизму побудована у 1900 р. за проектом невідомого архітектора. Масивні двері стримані за декором. Вони дають чудове уявлення про вигляд дверей великої державної установи початку XX століття.

За матеріалами gorod.dp.ua

Категорія: Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також: