З настанням осені українців чекають певні зміни. Зокрема, з 1 вересня зміняться умови виплат переселенцям. Майновий стан ВПО матиме вирішальний важіль на отримання грошової допомоги. Постраждалі через підрив Каховської ГЕС зможуть отримати одноразову грошову допомогу. Також очікуються певні нововведення в мобілізації, передає «Наше місто».
Переселенці позбавляться виплат, якщо:
- У власності є житло, яке знаходиться на територіях, де не ведуться активні бойові дії, а також якщо помешкання перевищує площу 13,65 квадратних метрів на одного члена сім’ї;
- Мають власний новий автомобіль, якому від року випуску немає 5 років. Даний пункт не стосується транспортного засобу, що був придбаний шляхом волонтерства та який згодом буде переданий до ЗСУ на потреби оборони держави;
- На депозитному банківському рахунку сума перевищує 100 тисяч гривень;
- Була придбана нерухомість /будинок, квартира, земельна ділянка/ вартістю понад 100 тисяч гривень. Це не стосується житла, яке одержане за рахунок місцевого або державного бюджету;
- Володіють іноземною валютою чи банківськими металами на суму більше, ніж 100 тисяч гривень. Сюди не входять кошти, що були надані благодійними організаціями, а також які мають цільове використання: оплата освітніх, медичних або соціальних послуг.
Своє рішення про припинення виплат соціальні служби повідомлять додатково. Оскаржити такий вирок можливо – для цього треба надати необхідні документи.
Інші категорії переселенців продовжать отримувати щомісячну допомогу до кінця січня 2024 року. Як і було узгоджено раніше: терміни виплат автоматично з 1 серпня продовжені на 6-ть місяців. По закінченню вказаного періоду виплати будуть переглянуті.
Суми соціальної допомоги для переселенців, що мешкають в Україні:
- Особи з інвалідністю та діти – 3 тисячі гривень;
- Інші особи – 2 тисячі гривень.
Важливо: для продовження отримання виплат українцям жодних додаткових дій робити не треба. Надходження коштів буде продовжено автоматично, 15 та 28 числа щомісяця.
Виплат позбавлять переселенців, які:
- Знаходяться за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без аргументованих та поважних причин, підтверджених документально: лікування, реабілітація, догляд за хворою дитиною, службове відрядження, стажування та інше;
- Засуджені за колабораціонізм або знаходяться в місцях позбавлення волі;
- Повернулися до місця проживання, яке залишили.
З 1 вересня постраждалі внаслідок підтоплення можуть подати заяву на отримання фінансової допомоги.
Терміни оформлення заяв для отримання одноразової грошової допомоги постраждалим через підрив Каховської ГЕС були подовжені до 31 жовтня.
5 тисяч гривень – таку суму отримають власники будинків Миколаївщини та Херсонщини, чиє житло зазнало підтоплень та станом на 6 червня поточного року перебувало на названих територіях.
Одноразову матеріальну допомогу отримають усі постраждалі. Нарахування виплати у сумі 5 тисяч гривень буде обов’язковим, незалежно від того, чи отримують вони кошти на проживання і чи зареєстровані постраждалі українці як переміщені особи.
Оформити заяву на матеріальну допомогу кожен постраждалий зможе в управлінні соцзахисту.
До 31 грудня 2023 року Кабміном України продовжено терміни для ідентифікації одержувачів пенсій та соцвиплат в Ощадбанку
Дана інформація стосується переселенців, які були зареєстровані і взяті на облік до початку широкомасштабного вторгнення, тобто – до 24 лютого 2022 року.
Тож, Ощадбанк не буде блокувати рахунки, а держава, навіть за умови відсутності ідентифікації, не припинить виплату пенсій та соціальної допомоги.
Мобілізація: кому чекати першому?
Згідно пояснень працівників ТЦК, повістка – не завжди означає мобілізацію. Цей документ видається також і для уточнення даних. Можливо, змінилося місце проживання, кількість дітей чи сімейний стан.
Мобілізації підлягають чоловіки, які:
- Віком від 27 до 60 років, придатні чи обмежено придатні за станом здоров’я з військовим досвідом чи без такого;
- Зараз проходять військову службу в резерві або запасі та вже мають досвід строкової служби, вік яких від 18 до 27 років;
- Не проходили строкової служби, віком від 18 до 27 років. Їх можуть мобілізувати тільки добровільно, за умови підписання контракту із ЗСУ;
- Були зняті з військового обліку;
- За станом здоров’я і згідно висновків ВЛК придатні або частково придатні. За умови, що вони не скоїли тяжких злочинів.
Вручення повістки на вулиці: 3 види повісток
Роботу з мобілізації на військову службу, як трактує Закон України «Про Військовий обов’язок і військову службу», проводять згідно статті 18-1.
Повістка вручається для:
- Уточнення даних;
- Мобілізаційного розпорядження;
- Проходження ВЛК.
В ТЦК без повістки
Згідно з Положенням КМУ №1487, був затверджений Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Пунктом 21 даного Порядку визначені категорії військовозобов’язаних, які повинні стати на облік без отримання повістки. Це стосується:
- резервістів та військовозобов’язаних, вік яких не досягнув граничного;
- призовників, віком від 16 років, які перебуватимуть на військовому обліку до 27 років;
- жінок, які мають бажання та споріднену професію з військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міністерством оборони.
Згідно нововведень, без повістки до ТЦК з 1 вересня зобов’язані звернутися:
- ВПО, віком від 18 до 60 років, які не стоять на військовому обліку;
- Чоловіки, віком від 18 до 60 років, які після зміни місця проживання не стали на облік;
- Резервісти та військовозобов’язані, дані яких не оновлювалися більш, ніж 5 років;
- Чоловіки, віком від 18 до 27 років, які не стоять на обліку, як призовники;
- Чоловіки, віком від 18 до 60 років, які не стоять на військовому обліку і не зараховані в запас.
Слід прийняти до уваги, що за невиконання мобілізаційних вимог Закону передбачена відповідальність за статтею 337 Кримінального кодексу України.