Skip to content

Все про доплати військовим: захисники країни додатково отримають від 30 тис. гривень

Редакція "Наше мiсто"

Редакція "Наше мiсто"

Новини Дніпра: Все про доплати військовим

Усі військовослужбовці отримуватимуть доплати під час війни. Уряд врешті ухвалив відповідну постанову, яка реалізує прийнятий Верховною Радою закон та унормовує питання щомісячних доплат для військовослужбовців, правоохоронців та рятувальників, що залучені до виконання завдань із захисту України. Повернення доплат стало важливим результатом, якого разом домоглися усі захисники країни, свідомі парламентарі та загалом — проактивна частина суспільства, передає “Наше місто“.

Що передбачає урядова постанова?

Згідно з документом, базовий розмір доплат для військовослужбовців ВСУ та представників Сил оборони держави (Національна гвардія, СБУ, військова розвідка та інші підрозділи) складатиме 30 тисяч гривень щомісяця.

Доплати  50 тисяч гривень передбачені для осіб, які здійснюють оперативне управління військовими частинами та підрозділами на відстані. А найвищі доплати у розмірі 100 тисяч – для людей, які безпосередньо беруть участь у бойових діях.

Також щомісячні доплати у розмірі шість тисяч грн та 2,35 тисяч грн встановлюються для строковиків та курсантів відповідно.

Крім того, згідно з постановою уряду, військовослужбовці, які обіймають посади керівного та інструкторсько-викладацького складу у навчальних військових частинах (навчальних центрах, навчальних підрозділах), щомісяця будуть отримувати додаткову винагороду від 15 до 30 тис. гривень (залежно від рівня підготовки).

30 тисяч для захисників: як повертали доплати

Питання про повернення доплат військовим на рівні вищої державної влади вирішувалось доволі довго та складно.

Нагадаємо, в Україні з лютого змінили встановлений КМУ порядок нарахування грошового забезпечення військовим та скасували доплату у 30 тисяч гривень — зокрема, для військових, які перебувають у тилу. Отже, якщо раніше ці гроші отримували всі військові, то з 1 лютого 2023 р. – лише ті, хто згідно з наказами виконує бойові завдання.

Рішення викликало бурхливу дискусію у суспільстві та у владі. Зокрема, Головнокомандувач ВСУ Валерій Залужний та інші топ-військові не погодилися з такою новацією та запропонували позитивно врегулювати питання.

Спочатку Верховна Рада ухвалила законодавчу правку, якою депутати спробували повернути, втім не передбачили діючого механізму її реалізації. У квітні ВРУ ухвалила в першому читанні законопроект  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану”, який мав унормувати питання доплат захисникам держави.

Основне завдання законопроекту, як зазначають його автори  – держава має щомісячно виплачувати додаткову винагороду у 30 — 100 тис грн. Ці кошти мають сплачуватися на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених КМУ.

Наприкінці червня парламент нарешті прийняв закон у другому читанні та в цілому, невдовзі документ підписав Президент України Володимир Зеленський.

Врешті решт на початку серпня Кабмін визначив усі процедурні моменти для того, щоб військові та всі причетні до захисту держави отримували доплати за свою службу народу України.

Доплати — так! Що ще передбачено для захисників?

Кілька важливих аспектів, які відтепер визначені в нормативних актах для захисників України.

Отже, відпустки для військових передбачені у таких термінах: до 30 днів — щорічна, до 10 днів — відпустка за сімейними обставинами. Для курсантів: до 10 днів зимової + до 20 днів літньої відпустки.

Для тяжко поранених захисників, що перебувають на лікуванні, для полонених та зниклих безвісти передбачена щомісячна додаткова винагорода у 100 тис. грн на умовах і в порядку, ухваленому Кабінетом Міністрів.

Для поранених, які визнані непридатними до військової служби та зараховані у розпорядження відповідних командирів, передбачені два місяці виплат згідно до останньої займаної посади. З третього місяця і до закінчення розпорядження передбачена додаткова виплата у 20100 грн згідно до  порядку, ухваленого КМУ.

Рідним захисників, які, на превеликий жаль, померли внаслідок поранення, передбачена одноразова виплата у розмірі 100 тис. грн на умовах і в порядку, передбаченому урядом.

Це рішення довелося продавлювати  силою

Ексклюзивний коментар щодо вкрай важливого питання — повернення доплат військовослужбовцям — надав редакції “Нашого міста” Олексій Гончаренко, народний депутат України, який став ініціатором повернення доплат захисникам.

— Кабінет Міністрів нарешті  прийняв постанову щодо порядку виплат військовим, — розповів він. — Мало хто розуміє, що це означає, тому коротко хочу пояснити.

В першу чергу, це нарешті дозволяє запрацювати моєму закону, який стосується доплат для військовослужбовців. Ці доплати передбачені строковикам, курсантам, обмежено придатним, виведеним поза штат, інструкторам навчальних центрів. Довго добивався прийняття цього закону, постійно просував ідею доплат у Раді.

Також нарешті розблоковується виплата бойових для Нацгвардії та ДПСУ. До мене зверталися дуже багато нацгвардійців та прикордонників, які в липні не отримали бойові виплати.

Дуже шкода, що це рішення довелося продавлювати  силою, бо уряд повинен був ще до кінця липня вирішити питання. У Верховній Раді я навіть порушував питання щодо відставки уряду, якщо вони не спроможні виконувати свої обовʼязки. І тільки після цього все нарешті було зроблено.

Окремо хочу зазначити, щоу постанові уряду сказано – виплати будуть і за червень, і за липень. Це важливо.

Загалом, можу сказати, що треба спілкуватися з військовими і розуміти, з якими практичними проблемами вони стикаються. Окрім того, що я зустрічаю дуже багато військових на вулицях, в потягах, ще я влаштовую ефіри у тік тоці, де військові мають змогу ставити питання і розповідати про свої проблеми.

Намагаюсь допомагати всім. Тому створив ще й гарячу лінію для військових, де юристи допомагають розібратися з усіма питаннями.

Новий порядок доплат є кращим і гнучкішим за попередній

 Андрій Денисенко, офіцер запасу, військовослужбовець ЗСУ у лютому 2022 — березні 2023 рр. вважає, що під час війни неприпустимо затримувати нарахування грошової винагороди військовим.

— Постанова Кабміну від 9 серпня, якою змінено порядок доплат військовослужбовцям, запізнилася на 1,5 місяця відносно рішення Верховної Ради, яка ці доплати призначила, — розповів він. — Отже, матимуть місце затримки з нарахуванням грошової винагороди військовим, а це неприпустимо під час війни.

Загалом, новий порядок доплат є кращим і гнучкішим за попередній, бо є диференційованим і враховує особливості несення служби, глибину участі військовослужбовців у бойових діях.

Такі доплати дуже потрібні та корисні

Олексій Савченко, ветеран війни, захисник України, волонтер вважає, що повернення виплат дуже важливо для військових та суспільства.

— Безумовно, повернення доплат — це вкрай важливий крок, — говорить він. — Нарешті з’явилися закон та певні підзаконні акти, які унормовують доплати захисникам України. Чому це важливо для військових та суспільства? Варто розуміти: цей етап війни — набагато складніший для нашої держави та захисників, аніж той, що мав місце починаючи з 2014-15 рр.  Приміром, зараз ворог застосовує проти наших воїнів набагато потужнішу техніку — авіацію, важкі артилерійські системи та багато іншого.  Тож боротьба з ворогом — набагато жорсткіша, а нашим захисникам  набагато складніше.

Саме тому військові потребують додаткової матеріальної підтримки від держави. Дуже часто захисники за власні кошти, буквально у складчину купують усе необхідне. Від автівок, які на фронті дуже швидко виходять з ладу, до коптерів, спорядження та багато іншого, що потрібно на війні. 

Так, дуже допомагають волонтери. Утім, багато з того, що є у військових, вони отримують завдяки власним зусиллям та ресурсам. Тож такі доплати дуже потрібні та корисні.

Життя солдата —  не мед

Дмитро Каюк, військовослужбовець, впевнений, що серйозне навантаження на війскових повинно компенсуватися.

— Зрозуміло, що я за повернення виплат. Життя солдата —  не мед. Навіть якщо він не знаходиться безпосередньо на “нулі”, він все рівно зазнає надзвичайно потужний психологічний і фізичний тиск. 

Навантаження серйозне. Справлятися з ним важко навіть загартованим життям людям. Тут і неоднорідний колектив, і відірваність від сім’ї, і очікування смертельного бою, і виснажливі тренування, і життя в малокомфортних умовах і багато чого іншого. 

Плюс треба враховувати, що армія забезпечує бійців й підрозділи не в повному обсязі. Треба витратитися на придбання/ремонт автівки для взводу (роти), купити більш зручну і надійну амуніцію (бронік, шолом, РПС, тактичні навушники, наколінники).  Потрібна маса побутових речей (казан, тарілка, газовий балон з горілкою, сокира, ніж, запасний одяг, ліхтарик і безліч всього іншого). А як без “тєпліка” чи дрона? Й оптика потрібна. Все це солдат купує за свої гроші. Іноді хочеться смаколика, а не те, що готує кожного дня твій товариш стрілок, за сумісництвом кухар. 

Ну і нарешті слід враховувати, що у більшості випадків саме солдат був годувальником родини. Його відсутність боляче б’є по родинному бюджету. Насправді абсолютна більшість солдат переводить гроші додому. Моя карточка сержанта, наприклад, всю дорогу була в дружини. Натомість її карточка доцента ДНУ, з більш ніж аскетичними надходженнями, була в мене.

Автор Максим ЗАБУГА.

Категорія: Війна, Важливо, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: ,

Поділитися: