Site icon Наше Місто

Історія Дніпропетровщини: таємниці старовинної фортеці «Кодак»

Неподалік сучасного міста Дніпра, на території села Старі Кодаки, на високому урвистому березі ще й досі можна побачити залишки валів грізної колись фортеці – Кодацької. Про її дивовижні історію розповів провідний науковий співробітник Музею історії Дніпра Вадим Прокопов, пише «Наше Місто» з посиланням на ДніпроTV.

За словами історика, фортецю «Кодак» було споруджено в липні 1635 року.

«Запорізька Січ існувала внизу, за порогами. Козаки ходили у 16 столітті на Туреччину. Багато селян хотіли стати козаками, які намагалися втекти від панщини. Цей комплекс проблем турбував тодішню польську владу. Це була Річ Посполита, до неї входили українські землі. Козаки воювали зі шляхтою за сфери впливу. Поляків хвилювало те, що козаки постійно ходять на море і грабують турецькі фортеці. І поляки вирішили вбити одразу декількох зайців. Побудувати фортецю, яка контролюватиме перший поріг Дніпра – Кодацький. А також контролюватиме заїзд на річку Самару, тому що козаки, коли їм було важко пройти в Чорне море Дніпром, виходили в Самару».

За словами Вадима Прокопова, різними річками козаки потрапляли в Азовське море і згодом – в Чорне. Також ця фортеця мала контролювати потік втікачів-селян до козаків. Її спорудили за проектом француза, відомого твором «Опис України» з картою. Там був напис: «Карта. Україна – країна козаків».

«Привіт російській пропаганді. Нещодавно путін розповідав, що в 17 столітті на картах України не було. Хоча на ті часи була навіть спеціальна карта України. Там був детальний опис мешканців нашої країни. Як козаки воювали, споруджували свої «Чайки», тощо», – повідомив Вадим Прокопов.

Це була типова для нашого регіону фортеця з валами. Коли козаки повернулися з походу і побачили фортецю, вони вирішили її захопити.

«Зробили це в серпні 1935 року під головуванням гетьман козацтва Івана Сулими. Але повстання тривало недовго, Сулиму заарештували і видали його полякам, щоб не було конфлікту з владою. Через чотири роки польська влада знову відбудувала цю фортецю в більших масштабах, з сильними укріпленнями. За легендою, коли Богдана Хмельницького запитали про те, що він думає про цю фортецю, він відповів: «Що руками людини побудоване, те буде руками людини і зруйновано».

Більш детально дивіться у відео.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: 

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version