Site icon Наше Місто

Східні будуари та підземні ходи: які таємниці приховує будинок Пчолкіна у Дніпрі

Новини Дніпра: Будинок Пчолкіна Дніпро

Дніпро – місто з великою історією. До наших часів збереглись будинки, які застали чимало визначних історичних подій. Один з таких – будинок Пчолкіна, що на Успенській площі. Про історію цієї споруди розповіла Леся Логашова, пише “Наше місто”.

З правого боку до нього примикає кам’яна арка, що веде у двір, з брамою, нагорі якої два витончені амури, обвиті гірляндами, спираються ліктями на круглий медальйон з вензелем з літер «ПД».

Цей вензель у роки ХХ століття стали розшифровувати як «публічний будинок». Проте насправді вензель був герб роду купця Давида Пчолкіна.

Купецький рід Пчолкіних у Катеринославі був славний не одним поколінням. Його засновник Стефан Пчолкін обіймав посаду столоначальника Катеринославської казенної палати.

Його син Іван у першій третині XIX століття був катеринославським міським головою. А купець першої гільдії Давид Пчолкін, який торгував деревиною і мав на своєму рахунку кілька маєтків і магазинів, з 1878 по 1900 роки був церковним старостою Успенської церкви, з 1860-х років – голосним міської думи, а в 1868-1871 роках – міським головою Катеринослава. Крім того, він активно займався благодійністю, збудувавши в Катеринославі кілька розкішних будинків.

У 1898 році на території своєї сімейної садиби, поряд з дерев’яним особняком, купець спорудив кам’яний чотиризальний будинок, з розкішною ліпниною, балюстрадами та балясинами. Особливо чудовим було внутрішнє оздоблення, що нагадувало Лувр.

 Пчолкін мріяв перетворити свою резиденцію на міський маєток і на витрати не скупився. Тут були мармурові каміни, ліпні стелі, розписні стіни, будуари у східному стилі та венеціанські дзеркала.

Як говорить переказ, під будівлею були прориті підземні ходи, що тяглися до Потьомкінського палацу.

До сьогодні в особняку зберігся розкішний зал у стилі ренесанс, розділений навпіл колонадою. Вражає і розпис, що частково зберігся. До унікальних елементів декору інтер’єрів варто віднести також вціліле ліплення на стелі їдальні, мармурові каміни та старовинний паркет.

Читайте також: Таємничий будинок з гномами: чим відомий у Дніпрі маєток Штейна.

Категорія: Афіша, Новини Дніпра

Позначки: ,

Приєднуйтесь до нас у

Дивіться також:

Exit mobile version