Сьогодні, 9 квітня, відзначається Великдень за григоріанським календарем. Великдень або свято Воскресіння Ісуса Христа є перехідним. Тобто дата його святкування відрізняється кожного року. Розрахувати її можна самостійно. Для цього потрібно дізнатися дату першого повного місяця після дня весняного рівнодення. Католики та православна церква вираховують ці дні за різними календарями, тому святкують Воскресіння Христа в різні дати.
За григоріанським календарем завжди святкували Великдень католики, тому у них Великдень 2023 року припадає на 9 квітня. За юліанським календарем Великдень 2023 року буде 16 квітня.
Сьогодні за юліанським календарем вхід Господній в Єрусалим. Відзначати Вхід Господній до Єрусалиму християни почали в III столітті, принаймні цим часом датовані перші згадки про свято в записах святого Мефодія — єпископа лікійського міста Патара.
Документальні свідчення IV століття описують подію як урочисту хресну ходу віруючих, що несуть пальмові гілки. Тому в країнах з теплим кліматом, де ростуть пальми, свято й зараз називається Пальмовою неділею.
В Україні пальми не ростуть, проте в цей час якраз розпускалися бруньки на вербі — дереві, що першим оживає після зими. Вербові гілочки стали аналогом пальмових, а серед людей свято назвали Вербною неділею.
Народні прикмети 9 квітня
- Якщо у Вербну неділю тепло і сухо – влітку буде великий урожай фруктів, якщо ж вдарив мороз, то рік принесе багато пшениці.
- Птахи сидять низько на деревах – до дощової весни.
- Якщо качки літають над будинком – буде потепління.
- Чайки кричать низько – буде посуха влітку. Дрозди співають – до гарної погоди.
- Якщо птахи дуже галасливі ввечері, то наступний день буде ясним.
За народними повір’ями сьогодні не можна байдикувати, багато говорити і розповідати про свої плани, сваритися, планувати поїздки і самому кудись їхати.