Skip to content

Бебі-бум у Дніпрі: як за рік війни змінилась народжуваність і чому хлопчиків більше

Софія Танченко

Новини дніпра: Бебі-бум у Дніпрі в лютому 2023

Незважаючи на повномасштабну війну, яка триває вже понад рік, в Україні продовжують народжуватись діти. Було б очевидно, якби народжуваність зменшилась. Бо постійні обстріли, повітряні тривоги, вимкнення світла тощо – це великий стрес для кожної людини. А для вагітної жінки все відчувається у кілька разів сильніше. Та українки дуже мужні, сильні та хоробрі і готові витерпіти все, аби подарувати життя маленькому янголятку. До речі, у Дніпрі лютий 2023 року був рекордним по народжуваності. Попри те, що він найкоротший місяць року, він випередив за кількістю новонароджених січень. За даними департаменту охорони здоров’я, минулого місяця у Дніпрі на світ з’явилося 499 немовлят. З них 226 дівчатка, 273 хлопчики. 80 діток народили жінки-переселенці. Журналістка “Наше місто” побувала у одному з пологових будинків міста та поспілкувалася з лікарями. У якому стані до цього закладу потрапляють жінки, з якими проблемами стикаються лікарі та породіллі, яку допомогу отримують молоді матусі? Про це та багато іншого читайте у нашому матеріалі.

Хлопчиків більше не з проста

У одному з пологових будинків Дніпра, де побувала журналіст “НМ”, у лютому народилося 127 немовлят: 57% хлопчиків та 43% дівчаток. Про це розповіла Дана, лікар акушерсько-гінекологічного підрозділу.

“Думаю те, що хлопчиків народилось більше, не випадковість. Оскільки існує теорія, що під час воїн народжується більше немовлят чоловічої статі”, – додала лікарка.

Цікаво, що у цьому році трієнь не було, а от двійні — вже давно не дивина. Наприклад, 9 березня шляхом Кесаревого розтину цьому пологовому на світ з’явились двоє чудових немовлят.

За словами лікарки Дани, незважаючи на військовий стан, народжуваність не зменшилась.

“Якщо порівнювати народжуваність у 2021 і у 2022 роках, то у минулому році народжуваність була значно вищою. Не малу роль у цьому відіграє те, що до нас приїздять народжувати багато жінок з тимчасово окупованих територій та із зон бойових дій”, – сказала акушер-гінеколог.

Крім того, лікарка розповіла, якщо у вагітної немає родинної картки, то з нею працюють напряму. Анамнез збирають вже з того, що вона розкаже. За необхідності проводяться певні обстеження.

Молодим матусям часто нікуди йти

У лютому в цьому пологовому будинку було багато переселенок. Із 127 немовлят 40 — народили переселенки.

Новини дніпра: Бебі-бум у Дніпрі в лютому 2023

“Дуже багато переселенок з Донецької та Луганської областей. Дуже багато породіль, у яких чоловіки загинули на війні, немає житла. Ми їх виписуємо, а їм просто немає куди йти, і немає з ким йти. Тому серед наших співробітників знаходились ті, які давали тимчасовий прихисток таким жінкам”, – розповіла лікарка Дана.

Пологовий співпрацює зі Штабом волонтерів Дніпра. Також цьому закладу надає допомогу організація “ЮНІСЕФ”. Тому родини, яким найбільше потрібна допомога, її отримують.

Новини дніпра: Бебі-бум у Дніпрі в лютому 2023

Бути вагітною у війну — подвиг

Бути вагітною жінкою важко і у мирний час, а у війну — взагалі неможливо описати, що їм доводиться переживати, аби народити здорову дитину. І при цьому треба не опустити руки і знайти в собі сили будувати нове майбутнє. Тому тут на поміч приходить психолог. І у цьому пологовому він теж є.

Напередодні пологів, коли жінка обирає, де їй народжувати, вона приходить на екскурсію по пологовому, а також відвідує “Школу мам”.

“Це і лекції, і практичні заняття з підготовки до пологів. Але це за бажанням породіллі. Особисто до мене по допомогу звертаються як переселенки, так і дніпрянки. Усім зараз важко емоційно. А вагітним жінкам найбільше. Оскільки їх тривожність в рази вище. У багатьох чоловіки на фронті і вони за них переживають, переживають за немовля, за себе. Тому їм у такому стані дуже важлива і необхідна психологічна підтримка, – зазначила перинатальний психолог Ніна. – З переселенками трохи важче. Оскільки їм довелося все покинути і приїхати у чуже місто. У багатьох рідні залишились на окупованих територіях і вони за них переймаються. І в такому стані для них дуже важливо знайти безпечне місце. Тому тут потрібна поступова і дуже клопітка робота, аби завоювати їх довіру і вони змогли трохи видихнути”.

Новини дніпра: Бебі-бум у Дніпрі в лютому 2023

Важливу роль відіграє підтримка чоловіків. Оскільки вони мають змогу постійно знаходитись поруч.

“Бути присутніми на пологах та знаходитись із дружинами у післяпологовому відділенні. Для кожної такої сім’ї у нас відведено спеціальну палату, де вони можуть знаходитись до виписки”, додала акушер-гінеколог Дана.

На думку психолога, умови домашнього затишку, які надає цей пологовий, дуже позитивно впливають на психоемоційний стан породіль.

“Інколи жінки, яким після пологів нікуди йти, вони втратили чоловіка тощо, ніби мобілізуються. Нікого не підпускають до глибин своєї душі. Відмовляються від допомоги. Кажуть, що все добре. Закриваються в собі. От з такими жінками найважче. Необхідні не години, а місяці праці, аби стабілізувати їх стан”, – пояснює психолог Ніна.

По допомогу до психолога звертаються і лікарі цього медичного закладу. Адже від вигорання та втомленості ніхто з нас не застрахований. І їм теж треба трохи видихнути, перепочити від цього безперервного темпу.

Теперішній стан породіль — замороженість

Якщо порівнювати стан вагітних жінок на початку повномасштабної війни і зараз, то він ніби покращився. Але це все так виглядає лише на перший погляд.

“Як я бачу і розумію, це така собі замороженість, завмирання. Тобто важливо виконання найголовнішої місії — народити здорову дитину, а все інше — потім. Жінки просто не дозволяють собі цих емоцій, бо можуть не витримати. Якщо ще влітку 2022 були якісь більш відверті емоційні стани, то зараз цього немає. Жінки тримаються з усіх сил”, – додала психолог.

Категорія: Інтерв'ю, Важливо, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Поділитися: