Skip to content

Великий піст 2023: дата, заборони і календар харчування по днях

Олена Завгородня

Після свята Масляної та Прощеної неділі настає Великий піст, за допомогою якого віряни готують свої душу та тіло до світлого свята Воскресіння Ісуса Христа. Цей піст найдовший та найсуворіший у році, він триває сім тижнів і закінчується напередодні Великодня.

Що дозволяється їсти у цей період розповідає сайт «Наше Місто» з посиланням на Уніан.

Православні віряни цього року відзначать Великдень 16 квітня. У них Великий піст в цьому році триватиме з 27 лютого по 15 квітня.

Католицький Великдень 2023 відзначається 9 квітня. У католицтві Великий піст триває 46 днів і завжди починається в середу. Тож католики в цьому році постять з 22 лютого по 8 квітня.

Варто зазначити, що дотримуватися обмежень у їжі можуть лише фізично здорові люди. Піст заборонений дітям, вагітним жінкам, людям похилого віку і тим, хто має будь-які хронічні захворювання. Ба більше – перш ніж починати постити, потрібно пам’ятати, що обмежувати себе потрібно не лише у їжі. Адже суть посту у тому, щоб очиститися духовно, подолати власні бар’єри та переглянути погляди на життя.

Під час Великого посту заборонені продукти тваринного походження – можна їсти тільки рослинну їжу.

Що дозволяється:

  • овочі свіжі та мариновані, квашені та солоні, фрукти, ягоди, зелень;
  • каші з круп, приготовані на воді, без додавання олії;
  • макарони та бобові;
  • житній хліб;
  • продукти з сої;
  • горіхи, сухофрукти, насіння;
  • гриби;
  • мед, гіркий шоколад, халва, мармелад, козинаки, варення;
  • чаї, компоти, квас, кисіль.

Найскладнішими вважаються перший день посту – Чистий понеділок і передостанній – Велика п’ятниця: в ці дні передбачається повна відмова від їжі, можна пити тільки воду. Найбільш суворі на тижні – середа і п’ятниця (в середу Христа зрадили, в п’ятницю – розіп’яли), але є послаблення в суботу та неділю.

Календар харчування на Великий піст 2023

1 тиждень посту

Тиждень суворого посту. У понеділок (27 лютого) потрібно повністю відмовитися від їжі, з вівторка по п’ятницю – сухоїдіння, субота і неділя – гаряча їжа з олією, трохи вина.

2-6 тиждень посту

Понеділок, середа, п’ятниця – сухоїдіння, вівторок і четвер – гаряча їжа без олії, субота і неділя – гаряча їжа з олією, трохи вина.

7 тиждень посту

Дозволено тільки сухоїдіння, в п’ятницю (14 квітня) потрібно повністю відмовитися від їжі.

Сухоїдіння за однією із версій передбачає вживання рослинної їжі, яка не піддавалась термічній обробці, неварених продуктів і хліба. При цьому, деякі священнослужителі вважають, що кожна людина, враховуючи спосіб життя і стан здоров’я, може обрати найбільш відповідний для неї варіант.

Повна відмова від їжі: 27 лютого – початок посту і 14 квітня – Велика п’ятниця.

Рибний день (можна їсти рибу і морепродукти): 7 квітня – Благовіщення, 8 квітня – Лазарева субота (дозволена ікра), 9 квітня – Вербна неділя.

Церковне вино: можна трохи щосуботи і неділі, крім 15 квітня (субота).

Новини Дніпра: Великий піст 2023 - Наше Місто

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра

Позначки: 

Поділитися: